Lassan érkezik a II. nyugdíjpillér éves kivonata. Mit olvashatunk ki belőle?
Március végén nemcsak az adóbevallások ideje jön el, hanem ilyenkor kapjuk meg a nyugdíjkezelő társaságoktól az éves kimutatást arról, mennyit fizettünk be, mennyivel gyarapodott az a „tőkénk”, amire majd – mintegy második lábként – akkor számíthatunk, ha nyugdíjba megyünk.

A nyugdíj-megtakarításainkat kezelő társaságnak kötelessége minden évben számot adni arról, hogyan bánt a befizetett pénzünkkel. Ennek értelmében a hó végéig minden ügyfelüknek kiküldik személyes nyugdíjszámlájuk kivonatát.
Nemcsak az aktuális pénzügyi helyzetet láttatják feketén-fehéren, hanem prognózisokat is küldenek arról, mennyi pénzre számíthatunk nyugdíjba vonulásunk idején.
Mindenképp érdemes tüzetesebben „szemügyre venni” ezt a dokumentumot, mert lehet, hogy elsőre, a pénzügyekben kevésbé járatosaknak, nem lesz minden egyértelmű. A kivonat vagy az elektronikus postaládánkba, vagy pedig hagyományosan levélben érkezik, mégpedig automatikusan, tehát nem kell kérvényezni.
Az időskorunk szempontjából fontos dokumentum adatait négy részre oszthatjuk. Részét képezik az alapinformációk a megtakarítások értékesítéséről, de tartalmazza a várható nyugdíjkorhatárt is.
Az alapméretezett befektetési stratégia az az információ, hogy a takarékoskodónak a törvényben meghatározott módon van-e beállítva a befektetési stratégiája, vagy saját stratégia szerint takarékoskodik.
A kivonatban ott találjuk az eddig megtakarított összeget, a nyugdíjba vonulás várható idejét is – ez különbözhet a valódi nyugdíjkorhatártól, a gyermekek számától függően.
Talán a legfontosabb információ számunkra az, hogy mekkora nyugdíjra számíthatunk. Ezt három „forgatókönyv” alapján számítja ki nekünk a nyugdíjkezelőnk. Van egy pesszimista, egy alap és egy optimista forgatókönyv.
Természetesen mindannyian az optimistának örülnénk a legjobban, de jó, ha tudjuk, ezek csak prognózisok. Nyugdíjba vonulásunkig még változhatnak az összegek.
A II. pilléres kivonaton megtaláljuk a számlán történt pénzmozgásokat, és a megtakarított összegek hozamát. Rajta van, mennyit fizettünk be kötelezően a személyes nyugdíjszámlánkra az elmúlt évben, és a tiszta nyereség/veszteség is, amiből levonják a számlakezelés költségeit és az illetékeket. Ez utóbbiakat külön is számszerűsítik a kivonaton.
Érdemes venni a fáradtságot és a friss adatokat összehasonlítani az egy vagy több évvel évvel korábban érkezett kivonat adataival. Úgy jobban látjuk megtakarításaink alakulását, gyarapodását.