A II. nyugdíjpillér „megbabrálása” lehet a kettes számú konszolidációs csomag?
Az utóbbi időben ismét felerősödtek azok a hangok, miszerint a szlovák kormány a közeljövőben az államháztartás konszolidációja érdekében hozzányúlna a II. nyugdíjpillérhez. Ezt oly módon is megtehetné, hogy a jelenlegi 4 százalékos elvezetést csökkentené. Sajtóinformációk szerint, ha ez megtörténne, a nyugdíjukra takarékoskodó polgárok akár több ezer eurós kárt is szenvedhetnének.

A munkaügyi tárca cáfolta ezeket a híreszteléseket:
– közölte a tárca szóvivője, Karolína Ducká.
Arról már régebben is komoly szakmai viták folytak, kinek éri meg belépni a II. pillérbe. Az alacsony jövedelműek, valamint azok, akik kevés évig takarékoskodtak ebben a pillérben, pórul járhatnak. Michal Mešťan, a Bél Mátyás Egyetem Gazdasági Karának dékánja szerint nekik jobban megéri csak az első, vagyis az állami pillérben takarékoskodni, mert előfordulhat, hogy a kettes pillérrel együtt kevesebb nyugdíjuk lesz, mintha csak az állami alapba fizetnének be.
A többségnek azonban nagyon is megéri a II. pillérben való takarékoskodás, főleg, hogy mostanában nagyon népszerűek az index alapok.
– mondta Mešťan.
Hasonlóan nyilatkozott Jozef Mihál nyugdíjszakértő is, aki szerint a fiataloknak mindenképpen megéri bent maradni a II. pillérben. Az idősebbek számára, főleg, akiknek a Fico-kormány garantált alapokba rakta át megtakarításait, lehet, hogy nagyobb értelme van a kilépésnek.
A II. pillér megnyitásához hozzászólt Martin Šuster, a költségvetésért felelős tanácsból. Elmondta, a megnyitás, vagyis a kilépés lehetősége valószínűleg nem hozna jelentős változásokat.
– tette hozzá.
Szerinte a két éve végbement változásoknak köszönhetően a II. pillér egy egyszerű, ugyanakkor elég jövedelmező befektetési eszköz. Annál is inkább, mert a lakosság többségének sem ismeretei, sem pedig ideje nincs arra, hogy megtakarításait jól befektesse. Jobban megéri nekik, ha maradnak a II. pillérben, mondta el Šuster a Pravdának.
Úgy véli, a kormánynak nem éri meg megnyitni ezt a nyugdíjpillért. Mert még ha az emberek jelentős része térne is vissza az I. nyugdíjpillérbe, megtakarításaik átvitele nem lenne jövedelem a kormány (a Szociális Biztosító) számára, nem segítené a deficit csökkentését.
Ez más-mást jelentene a takarékoskodók egyes csoportjai számára. Akik hosszú ideje spórolnak, azok számára a százalék csökkenése nem okozna különösebb kiesést. Akik viszont csak nemrég léptek be a II. pillérbe, jobban megéreznék.
A százalék csökkentése a szakértők szerint negatív lépés lenne. Ami a megspórolt összeget illeti, ott jövedelemtől függően több tíz, száz esetleg ezer eurót is jelenthet.
Šuster szerint az elvezetések mértékének csökkentése egyenesen hatna a deficitre,1 százalékpontos csökkentés kb. 250 millió euróval javítja a hiányt. Ugyanakkor ebben az esetben azoknak, akik most a II. pillérben takarékoskodnak, a jövőben az államnak nagyobb nyugdíjat kellene fizetnie az I. pillérből.
Az Alkotmány szerint a nyugdíjrendszer két pillérből áll. A II. pillér alkotmánymódosítás nélkül nem szüntethető meg és nem is minimalizálható annyira, hogy formálisan működjön, valódi súly nélkül.