2025. március 20., 12:00

J.D. Vance megmenti a TikTokot 170 millió felhasználónak?

J.D. Vance amerikai alelnök portfóliójába csomagolta oda Donald Trump, hogy oldja meg a TikTok helyzetét az Egyesült Államokban, melynek betiltása Trump beiktatása előtt egy nappal, a Biden-kormányzat utolsó hivatali napján lépett hatályba. Igaz, gyorsan mentőövet is kaptak, így az amerikai felhasználók nem maradtak sokáig pörgetnivaló nélkül. De mi lesz a platformmal hosszú távon?

J.D. Vance
J.D. Vance bizakodó, szerinte lesz TikTok az Egyesült Államokban április 4. után is
Fotó: J.D. Vance Facebook-oldala

Az elmúlt hónapokban a TikTok amerikai jelenlétével kapcsolatos helyzet újabb fordulatot vett, miközben a politikai döntéshozók, technológiai óriások és biztonsági szakértők egyaránt megpróbálnak választ találni arra, hogyan lehet megőrizni az alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Államokban, úgy, hogy a „csillagos lobogó” földjén se jelentsen kockázatot a platform kínai háttere. Ez egyébként legalább 170 millió embert nem zavar, ennyi a Backlinko statisztikái szerint az amerikai júzerek száma, mely egyébként világszerte 1,12 milliárdra tehető, havi aktív felhasználókat tekintve, ami szintén nem kicsi szám.

Január 19-én a Szenátus által jóváhagyott, „Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act” életbe lépett. A törvény egyik alapvető rendelkezése előírta, hogy a TikTokot egy amerikai tulajdonú entitásnak kell megvásárolnia, így küszöbölve ki az alkalmazás körüli nemzetbiztonsági aggályokat.

Ezzel a jogszabály célja az volt, hogy csökkentse a kínai anyavállalattal, a ByteDance-szel való kapcsolatot. Ezt egyébként, politikai oldaltól függetlenül, sok döntéshozó kiberbiztonsági kockázatként értelmezte. A TikToknak el kellett volna hagynia az amerikai piacot, ha nem tud megfelelni az újonnan támasztott elvárásoknak.

De aztán jött Donald Trump, aki nemcsak ukrajnai békét ígért a választási kampányban, hanem azt is, hogy megmenti a TikTokot. Idézzük csak fel a jeles momentumot:

Donald Trump elnök azonnal, közvetlenül a beiktatását követő napon 75 napos átmeneti időszakot biztosított a platform számára. Nem kell számolni, megtesszük önök helyett, a türelmi idő április 4-én jár le. Ez idő alatt kell, hogy egy olyan megállapodás szülessen, amely egyszerre orvosolja a nemzetbiztonsági aggályokat és biztosítja a TikTok további amerikai jelenlétét.

170 millió amerikai szavazót nem lehet büntetlenül hergelni, ha ennyi ember játékát elvennék, azt négy év múlva megérezhetnék, így a TikTok-helyzet menedzselését az ifjú titán alelnök, J.D. Vance gondjaira bízták, aki nagy rössel vetette bele magát a helyzet megoldásába.

Vance a napokban biztosította a felhasználókat, „minden bizonnyal” április 4. után is biztosítva lesz a TikTok működése.

Majdnem biztosan meg fog születni egy magas szintű megállapodás, amely elhárítja a nemzetbiztonsági aggályainkat, és lehetővé teszi egy egyértelmű amerikai TikTok vállalkozás létrejöttét”

– ezt Vance az NBC-nek nyilatkozva mondta. Az alelnök részletekbe nem bocsátkozott, de az amerikai tech sajtó egyértelműen hangsúlyozta a nyilatkozat pozitív jellegét, melyből látszik, hogy a politikai és gazdasági érdekek összehangolásával lépésről lépésre közelednek egy olyan megoldáshoz, amely nem zárja ki az amerikai piacon való működést.

A TikTok amerikai bevétele 2024-ben elérte a 10 milliárd dollárt. De egy „ingyenes” közösségimédia-platformon az emberek az idejükkel és a figyelmükkel is fizetnek.

Szintén a Backlinko adatai szerint egy átlagos amerikai felhasználó naponta 53,8 percet tölt a TikTokon, így a kínai ara kívánatos menyasszony, több kérő is jelentkezett. Trump elnök nyilatkozatai szerint négy jó ajánlat is érkezett. Bennfentesek szerint a Trump-adminisztrációhoz közel álló Larry Ellison vezette Oracle a legesélyesebb, de ez hamarosan kiderül.

A gazdasági, jogi és politikai manőverek mögött azonban továbbra is mélyebb, nemzetbiztonsági aggodalmak húzódnak meg.

Az Egyesült Államok kormánya már évek óta aggódik a külföldi, főként a kínai irányítású alkalmazások miatt. Nemzetbiztonsági szempontból kétségkívül a betiltás jelentené a legbiztosabb megoldást. A platform hatalmas kulturális és gazdasági súlya miatt azonban a betiltás nem megoldás, hiszen a felhasználói bázis, a kreatív tartalomgyártás és a technológiai innováció szempontjából is jelentős szereplővé vált. Meg hát, választani is eljárnak…

Az április 4-e előtti határidő közvetlen nyomásként hat a felekre, akárhogy is számoljuk, két héten belül kellene dűlőre jutni a nemzetbiztonsági, politikai, gazdasági és kulturális kérdéseket egyaránt felvető problématenger tekintetében.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.