„Igazi közösséget alkotunk”
Megalakulásának 75. évfordulóját ünnepelte a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, a Csemadok. Története a tagok, az alapszervezetek, a kulturális rendezvények története, a csendes ellenállásé, az elköteleződés, a magyar megmaradás és a szülőföldhöz ragaszkodás története. A felvidéki magyarság 75 éves története. Erről tanúskodnak a csemadokosok vallomásai. A dunaszerdahelyi Lázok Attilát kérdeztük.

Lázok Attila, a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának titkára 1979 óta vesz részt aktívan a szervezet munkájában, a tagsági könyvet még Bilicskai Ernő tanár úrtól vette át a dunaszerdahelyi gimnáziumban. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy Attila második elemista koráig Rimaszombat mellett élt.
Abban az időben a pedagógusok voltak a lámpások a falvakban, minden egyes kulturális rendezvény szervezéséből kivették a részüket a Csemadok égisze alatt. A színpadi próbák során engem, mint pólyás babát, kézről kézre adtak. Hét évig laktunk ott, és a későbbi időkből sok emlék megmaradt bennem. Már óvodás korunkban szerepeltünk párszor a színpadon. Akkoriban, a hatvanas évek végén, a gömöri palócok még sokkal inkább őrizték szokásaikat, mint manapság. A dohánylevél főzésekor, vagy amikor mentünk tollat, kukoricát fosztani, mindenki énekelt, hogy teljen az idő. Lakodalmakkor a csigatésztát is házilag készítették, ma már ezt el sem tudjuk képzelni.”
Perjésén összevont osztályok voltak, Attila édesanyja 11 gyereket tanított, és leendő édesapját is Rimaszombatban ismerte meg. Amikor a nagyapa megbetegedett, 1971-ben a család visszaköltözött a Csallóközbe, ami Attilának természetesen új helyszín volt. Ekkor édesanyja számára két szabad tanítói hely kínálkozott: az egyik Izsán, a másik pedig Padányban. Mivel Kolozsnémához Padány volt közelebb, így ott telepedtek le, és azóta is ott laknak.
Padányban Attiláék az ifjúsági szervezet égisze alatt nagyon sok rendezvényt szerveztek a helyi Csemadokkal közösen.
Lázok Attila 1991-től 1994-ig már a Csemadok kötelékében Huszár László instruktoraként dolgozott Dunaszerdahelyen. 1994-től 2006-ig pedig Padány polgármestereként is aktívan támogatta a falu kulturális életét. 2007-től lett járási elnök. A 60., 65. és 70. járási Csemadok-ünnepélyt is már a regnálása alatt szervezték meg, szeptember 14-én pedig a 75. ünnepségre is sor kerül.
„Számomra nemcsak ez az esztendő, de az elkövetkező három, négy év is a 75-ös jubileum jegyében zajlik, mert a folyamatosan alakult Csemadok-alapszervezetek ünnepségeire kutya kötelességem ellátogatni, de hát az ember örömmel el is megy ezekre, csak jusson idő mindenre…"
Van, aki szerepel, van, aki a gasztronómiai remekműveket készíti, és aztán összejön 200-250 ember, aki közösen szórakozik és remek a hangulat. Azt is megemlíthetem, hogy amikor a Karthago zenekart hívtuk el sztárvendégnek, a legendás harcsa bajszú billentyűsük, Gidófalvy Attila megölelgetett, pedig akkor találkoztunk személyesen először. „Kis búcsút csináltatok itt nekünk és nagyszerű volt a buli”, mondta. Én azt érzem, hogy van egy közösségünk, ami egy nagy család, amely tudja, milyen az igazi vendéglátás, és ilyenkor a meghívott vendégek is jól érzik magukat, ami nagyban kihat a színpadi teljesítményükre is.”