2025. április 29., 09:05

Hiába a konszolidáció, egyre többet vásárolunk az interneten

Az internetes vásárlások Szlovákiában a folyamatban lévő konszolidáció ellenére az idei év első negyedévében is 3%-kal nőttek. Bár ez alacsonyabb növekedés, mint a tavalyi év utolsó negyedévében mért 6%, mégis megerősíti, hogy a szlovák e-kereskedelem továbbra is növekszik. Különösen jól teljesítettek a mindennapi használati cikkek, például a drogériai termékek és az élelmiszerek.

online vásárlás, bankkártya, fizetés, számítógép
Fotó: Pexels

A negyedév "ugrónövekedői" a mosókapszulák és tabletták voltak (+352%), az első ötben szerepeltek a mosógélek is (+224%). A második helyre a kávépótlók és kávéalternatívák kerültek (+342%), a top tízben pedig helyet kapott az instant kávé (+200%) és a csokoládé is (+133%).

„Pozitív jel az is, hogy a napelemes rendszerek éves szinten 208%-kal növekedtek” – mondta az elemző. A negyedév vesztesei szerinte a 3D kirakók (-72%), a lavinakereső szondák (-72%) és a csiszolókorongok (-70%) voltak.

Az előző évhez képest az átlagos rendelési érték közel 6%-kal nőtt. „A növekedés mögött főként az infláció áll, hiszen az online vásárlás népszerűsége és elérhetősége éppen hogy a kisebb vásárlásokat is ösztönzi” – jegyezte meg David Chmelař a Heureka csoport igazgatója.

Az e-kereskedelem alakulása attól fog függni, mikor érzik meg a fogyasztók a konszolidáció hatását a pénztárcájukon, és kezdenek el kevesebbet költeni. Arra számítunk, hogy ez csak később fog bekövetkezni, mivel a tranzakciós adó hatása is fokozatosan jelentkezik. Bár az adókulcs nem magas, főként a kisebb webáruházakat érinti, amelyek be fogják építeni az árakba – ez pedig további áremelkedést jelent a fogyasztók számára”

– hangsúlyozta az igazgató

Mivel a szlovák e-kereskedelemben jelentős arányban vannak jelen a cseh webáruházak, a tranzakciós adó hátrányosan érinti a szlovákokat. „A helyzet paradoxona, hogy a fogyasztóvédelmi törvény értelmében még a visszaküldött áru után járó pénz visszatérítésére is vonatkozik a tranzakciós adó. Az online vásárlás során ugyanis a vevő 14 naptári napon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől. Így a szlovák webshopoknak most már ezzel a költséggel is számolniuk kell” – zárta Chmelař.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.