2025. március 1., 14:05

A véres Garam

Amikor 1944 végén Sztálin parancsára megindult frontparancsnokai között a versengés Budapest elfoglalásáért, a 2. Ukrán Front a Duna-kanyartól északnyugatra, a Garam és az Ipoly térségében próbálta észak felől bekeríteni a magyar fővárost. A 6. gárda-harckocsi- és a 7. gárdahadsereg támadása azonban a szívós magyar–német védelmen fennakadt, s e térségben a harcok egészen 1945 márciusának végéig tartottak.

 

A véres Garam

Letkés és a Duna között a „Szent László” hadosztály védekezett, parancsnokuk, vitéz Szügyi Zoltán vezérkari ezredes szavainak szellemében: 

„Szent László hadosztály harcosai! Az egész Magyar Nemzet aggódó figyelme rátok terelődött, olyan helytállást várnak tőletek, mint az elmúlt hónapokban a hadosztály veterán ezredétől, az ejtőernyős vadászoktól láttak. Kemény, súlyos harc lesz, mely ránk vár, de fogainkat összeszorítva védjünk elkeseredetten minden talpalatnyi földet, hogy majdan nyugodt lelkiismerettel nézhessünk gyermekeink szemébe, akik számonkérik tőlünk Hazánkat. Ezt a Hazát eleink ezer éven át megvédték, mi sem lehetünk eleinknél hitványabbak.”

 

A vörös áradattal szemben

Mivel a szovjet páncélos ékek Léváig jutottak, a német LVII. páncéloshadtest részei – köztük a kecskeméti 2. páncéloshadosztály – a Garam és az Ipoly között ellentámadást hajtottak végre, hogy megakadályozzák Budapest északi bekerítését. A Börzsöny nyugati lábainál azonban elakadtak, s mivel Letkés és Ipolyszalka az ellenség birtokába jutott, a „Szent László” hadosztály önfeláldozásának köszönhetően december 28-án hátráltak a Garam túlpartjára, ahol az ellenség Kicsind és Kőhídgyarmat térségében megvetette a lábát. E küzdelmet vitéz nemes bárcziházi Bárczy János főhadnagy így jellemezte: „A Szent László hadosztály azt a feladatot kapta, hogy – általában a Garam vonalában – széles sávban védekezésre rendezkedjen be. (…) Egyedül maradtunk a Garam partján szemtől szembe az ugrásra készen álló, hatalmas szovjet bunkóval (…) Harckocsit ekkora tömegben még sosem láttam (…)”

A Festung Budapest felmentésére indított „Konrad” hadműveletek idején a szovjetek 1945. január 6-án ismét támadásba lendültek. A Garam alsó folyásától elérték Udvardot, ám nem tudtak a Dunán partot váltani, hogy a IV. SS-páncéloshadtest hátába kerüljenek. Esztergomtól északra, a Garam nyugati partján a 7. gárdahadsereg egy 17 km széles és 16 km mély hídfőt képezett. 

Felsőszecse.
Felsőszecse.

 

Komoly veszteségei miatt a „Szent László” hadosztály január 9-ig volt a harcok részese. Bárczy főhadnagy írta, hogy amikor Libádról kitörtek, „pokoli aknatűzbe kerültünk. Leborultunk a kövesútra, szorosan tapadva a habarcsos, híg sárba, mivel sűrűn becsapódó repesz- és gyújtógránátok még annyi időt sem engedtek nekünk, hogy az út árkába vessük magunkat. Itt esett el Sipos szakaszvezető a géppuskásoktól. Hasra vetette magát ő is, amikor hallottuk a lövedékek suhogását. Egy foszforos így találta telibe, combtőből leszakítva mindkét lábát. Az égő emberi test bűze, a foszfor zöldes-sárga sziporkája, a fiú tágra meredt csodálkozó tekintete (…) mindenkit meg kellett, hogy győzzön arról, hogy a háború (…) a legostobább, leginkább szégyellni való, valamennyi emberi gyarlóság közül.”

 

A háború borzalmai

A környék lakossága sokat szenvedett. A komáromi helytörténész, Szénássy Zoltán írt arról, hogy a hidegben a kivezényelt lakosság nem tudta eltemetni a halottakat. „Szénné égett emberi testek, emberi testrészek hevertek szanaszét: itt egy kéz, ott egy láb tanúskodott a háború borzalmairól. De a legborzasztóbb látványt a Duna-part nyújtotta. Az egykori piac terére bevontatták a még használható szovjet tankokat. Az egyikben benne ült a vezetője. Jobb keze a botkormányon, bal kezében egy csomó haj, feje azonban nem volt.”

Párduc páncélos.
Párduc páncélos.

Az Izsán felvett rendőrségi jelentésből megtudható, hogy a község megszállásakor a szovjetek módszeresen kifosztották a lakosságot, leölték a háziállatokat, ész nélkül harácsoltak, törtek-zúztak. És erőszakoskodtak, „csak éjjel mentek a lakásokba, illetve a pincékbe és onnan hurcolták el őket (vagyis a nőket). Az is megtörtént, hogy az anyát a férje és gyermekei előtt becstelenítették meg, vagy idegenek előtt is. (…) Általános vélemény volt az, hogy a szovjet katonák állandóan részegek voltak és a legdurvább és legkomiszabb égetett szeszt, a denaturált szeszt, kölnivizet és vodkát ittak. Vandalizmusuknak főleg ez volt az oka.”

 

Az utolsó német hadisiker

Budapest bevétele után a szovjetek arra készültek, hogy Bécs és Pozsony–Brünn felé törjenek. A garami hídfőből megindulva komoly veszélyt jelenthettek a dunántúli német erők balszárnyára, miközben a németek is támadást terveztek a Dunántúlon, hogy onnan kiszorítsák az ellenséget és biztosítsák felvonulási területüket, illetve a nyersanyag-lelőhelyeket.

Bernhard Krausse, SS-Obersturmbannführer.
Bernhard Krausse, SS-Obersturmbannführer.

A Garamnál újból fellángoltak a harcok: február 17-én megindult a „Déli szél” (Südwind) fedőnevet viselő hadművelet, célként megjelölve a szovjet garami hídfő felszámolását. Hajnali négy órakor, komoly tüzérségi előkészítés után a német 8. hadsereg gyalogsága és páncélosai az oda vezényelt I. „Leibstandarte” SS-páncéloshadtesttel együtt északról indultak meg, hogy a szovjeteket a folyóba szorítsák és hídfőket képezzenek Garamkövesdnél, Kőhídgyarmatnál, Kéméndnél és Bénynél. Előrejutásukat nehezítette a szovjetek mélyen tagolt védelmi rendszere, valamint az olvadás miatt felázott talaj. 

A támadás meglepetésszerű volt, hiszen a szovjet felderítés nem észlelte ennek előkészületeit. A leharcolt szovjet 24. és 25. gárda-lövészhadtestek hét hadosztályára 260 páncélos zúdult. A németek másnap már 12 km mélységben hatoltak be a hídfőbe, február 19-én pedig visszafoglalták Búcs és Bátorkeszi mellett Párkányt és Nánát. Habár a szovjetek uralták a légteret, a németeket mégsem tudták feltartóztatni, a 7. gárdahadsereg pedig oly sietve ürítette ki a hídfő déli részét, hogy két hadosztályának szinte valamennyi nehézfegyvere hátra maradt. Közben folyamatosan érkezett a szovjet erősítés Budapest felől, amelyből a németek azt a téves következtetést vonták le, hogy ellentámadásra számíthatnak.

Február 21-én a németek délről és nyugatról betörtek a műszaki zárakkal megerősített Kőhídgyarmatra, ahol a szovjet lövészek szívósan kitartottak. Tüzérségük és csatarepülőik megállították a németeket, akik csak február 23-án foglalták vissza a települést. Habár Bibit-pusztánál a szovjetek sikeres ellenlökést hajtottak végre, hídfőállásuk a Kéménd és Bény közötti partszakaszra zsugorodott. A szovjet tüzérség eredménytelenül próbálta meghiúsítani a németek felzárkózását, így azok február 24-én hajnali két órakor – rövid tűzcsapást követően – behatoltak a leszűkült hídfőbe és 17 óra 20 perckor birtokba vették. A szovjeteket visszaszorították a megáradt folyó keleti partjára, de ott már nem tudtak megkapaszkodni.

A 44. „Hoch- und Deutschmeister” birodalmi gránátoshadosztály parancsnoka jelentésében kiemelte a szovjetek jól kiépített állasait, csatarepülőik aktivitását és jó tűzvezetésüket. Az ellenfélről a továbbiakat rögzítette: „Az orosz gyalogság a kiépített állásokban és a súlypontokon makacs ellenállást tanúsított. Ennek okát a hadifoglyok agyonlövésétől való félelemben kereshetjük, ezért nincsenek átpártolók sem. (…) A távbeszélő vonalak kiesése után az ellenséges csapatok élénk rejtjelezés nélküli rádióforgalmazása értékes értesüléseket eredményezett az ellenség helyzetéről. A saját tartalékaink és páncélosaink bevetése az áttörés kierőszakolására kétszer is válságos helyzetekről szóló kódolatlan ellenséges rádióadások alapján rendeltetett el, teljes sikerrel.”

A harcokban a németek véres vesztesége 6471 fő volt és 134 páncélosuk semmisült meg vagy vált harcképtelenné. A szovjetek 8800 főt vesztettek, a németek 90 szovjet harckocsit és önjáró löveget, valamint 334 löveget kilőttek vagy zsákmányoltak.

A második világháborúban ez volt a Waffen-SS utolsó támadó hadművelete, amely elérte célját. A Garam mentén viszonylagos csend állt be. A szovjetek bécsi–pozsonyi támadó hadműveletének területnyereségei miatt végül a németek 1945. március 28-án kiürítették ezt a védelmi vonalat.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/7. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.