Sokba fájhat a húsvéti lakoma
A karácsony és a húsvét az a két ünnep, mikor összegyűlik a család, és együtt ünnepik Jézus születését, illetve feltámadását. Jellemzően ilyenkor mélyen a zsebünkbe nyúlunk, és olyan falatok is az ünnepi asztalra kerülnek, melyeket egyébként az év más szakaszában nem engedünk meg magunknak. A közelgő ünnep apropójából az előző évekhez hasonlóan ezúttal is utánajártunk, hogy milyen árakkal kell számolnunk, és nagyjából mennyiből gazdálkodhatjuk ki az ünnepi menüt.

Ilyenkor döbbenünk rá, hogy milyen gyorsan telik az idő. Szinte mintha most lett volna, hogy a karácsonyi árakról írtunk, most pedig már a húsvétra készülünk, melyet az idei évben rendkívül későn, április végén ünneplünk. Sokan ugyan a kényelmesebb megoldást választják, és az ünnepek alatt befizetnek egy wellness hétvégére, azonban még mindig vannak olyan családok, akik őrzik a hagyományokat, és otthon, családi körben emlékeznek meg Jézus feltámadásáról és várják a locsolkodókat.
A helyzetet azóta valamelyest sikerült normalizálni, egy doboz tojásért (10 darab) azonban egyes helyeken még így is elkérnek három eurót. És ez még csak a tojás, mely elengedhetetlen összetevője a hagyományos húsvéti süteményeknek, illetve a locsolkodókat is illik piros tojással várni.
Sajnos a klímaváltozás már az élelmiszerárakra is hatással van, a rendkívül száraz és meleg időjárás miatt 2005 óta nem volt ilyen gyenge a kakaótermés az afrikai országokban, ami a csokoládé árára is hatással van. A csokoládé ára évközi viszonylatban nagyjából 15 százalékkal emelkedett, a Tesco szupermarketben a 90 grammos Figaro étcsokoládé 1,70 euróba kerül, de a jobb minőségű Lindt csokoládéért akár 4,60 eurót is elkérhetnek.
Azt már nem túlzás kijelenteni, hogy a vaj luxuscikké vált, pedig húsvétkor ebből is jóval többet használunk. Míg a tavalyi év augusztusában 2,50 euró körül mozgott a vaj ára, addig októberre már a négy eurót is megközelítette, jelenleg pedig szintén 3,50-4 euróért juthatunk hozzá egy 250 grammos tömbhöz. A mostani száj- és körömfájás járvány hatására valószínűleg a tej, vaj és más tejtermékek ára is emelkedni fog, ezzel viszont egy külön cikkben részletesebben foglalkozunk majd.
Amennyiben meg szeretnénk úszni a sütést, készen kapható kalácsot, süteményt is vásárolhatunk, egy jobb minőségű fonott kalácsért akár négy eurót is elkérhetnek, az ilyenkor népszerűnek számító lengyel vagy zsidó eredetű (a mai napig nem tisztázott) babkáért pedig akár tíz eurót is kénytelenek vagyunk kicsengetni a pékségekben, már ahol egyáltalán lehet kapni.
Természetesen a húsokról sem feledkeztünk meg, jelen állás szerint egy kilogramm színhúsért 4 és 14 eurót kérnek el az üzletláncokban, az ár nagyban függhet a hús származási helyétől és a minőségétől. A vajjal vagy a tojással ellentétben a hústermékeknél nem történt drasztikus drágulás – ez persze a járvány következtében könnyen megváltozhat – az ilyenkor rendkívül keresettnek számító kötözött sonka kilójáért 5-8 eurót kérnek el a hentesüzletekben vagy a szupermarketekben.
Mindent összevetve egy négytagú család a húsvéti nagybevásárlás alkalmából akár 210 eurót is otthagyhat az üzletben, ami évközi viszonylatban 2 százalékos áremelkedésnek felel meg.
Talán a kényelem mellett ezért döntenek egyre többen a wellness hétvége mellett, mivel lassan a kirándulást olcsóbban megúszhatjuk, mint a bevásárlást.