Választási kisokos: minden tudnivaló a választásról egy helyen
Mit kell tudnunk a szavazás menetéről? Személyi igazolvány vagy útlevél? Mi van, ha valamit eltévesztek? Meddig tartanak nyitva a szavazóhelyiségek? Mikor tudjuk meg az eredményeket? Választási kisokosunkból minden szükséges információt megtudhat a parlamenti választásról.

KÖVESSE VÁLASZTÁSI HÍRFOLYAMUNKAT ITT!
A szavazóhelyiségek szombat reggel 7:00-től este 22:00-ig tartanak nyitva. Amennyiben azonban valami rendkívüli történik, ez az időtartam meghosszabbítható - legfeljebb két órával.
A Szlovák Köztársaság minden állampolgára, aki a választás napjáig betöltötte 18. életévét. Az országban mintegy 4 445 000 választásra jogosult szavazó van, ebből mintegy 213 ezer először járulhat az urnákhoz. Szavazhat az is, akinek állandó lakcíme külföldön van, és azok is, akik a választás napján külföldön tartózkodnak. Szlovákia határain túlról több mint 55 ezren kérvényezték, hogy postai úton szavazhassanak.
A választásokon mintegy 24 politikai párt indul. Eredetileg 25 volt, de a Hlas pravice elnevezésű tömörülés végül visszalépett. Így tett néhány képviselőjelölt is, ám az ő nevük már rajta lesz a választási lapokon. A pártok, valamint az egyes képviselőjelöltek a választás előtt 48 órával még visszaléphettek az indulástól. Akik így tettek, szintén szerepelni fognak a választási lapokon, ám a rájuk leadott szavazatokat a mandátumok elosztásánál nem veszik majd figyelembe. Az Állami Választási Bizottságnak gondoskodnia kell arról, hogy ezeknek a jelölteknek a listáját közzétegyék a szavazóhelyiségekben.
Elég ha nálunk van az érvényes személyi igazolványunk. Figyelem: útlevéllel nem tudunk szavazni, abban ugyanis nem szerepel az állandó lakcímünk. Ha valakinek nincs személyije, de van olyan kérvénye, amely arról tanúskodik, hogy a rendőrségtől már kérvényezte az új igazolványának kiállítását, akkor ezt a dokumentumot kell bemutatnia a választási bizottságnak. Ha pedig valaki nem az állandó lakhelyéhez tartozó választókörzetben szavaz, szükséges, hogy a korábban kiváltott választási igazolványát magával vigye. A személyi igazolvány ebben az esetben is szükséges, hogy a szavazónál legyen.
Miután belépünk a szavazóhelyiségbe, a választási bizottságtól megkapjuk a választási lapokat, ezek közül egyet kell kiválasztanunk - annak a pártnak a listáját, amelyikkel szimpatizálunk. Élhetünk a preferenciaszavazatok (vagyis a karikázás) lehetőségével, ám ha karikázás nélkül dobjuk be az urnába a választási lapot, szavazatunk így is érvényes lesz. Fontos tudnivaló, hogy legfeljebb négy jelöltnek adhatunk preferenciaszavazatot, többre nincs lehetőségünk. Miután ezzel megvagyunk, a lapot belehelyezzük a borítékba, és ezt dobjuk bele az urnába. Azokat a választási lapokat, amelyeket nem használtunk fel, távozás után bele kell dobnunk egy erre a célra kijelölt dobozba.
Fontos tudnivaló az is, hogy a preferenciaszavazatokat nem véletlenül hívják karikázásnak, mert csak így, vagyis az általunk kiválasztott jelölt neve mellett szereplő számot bekarikázva lesz érvényes. Ha más módon jelöljük meg a jelölteket, vagy ha négynél többet karikázunk, a pártra leadott szavazatunk ugyan érvényes lesz, preferenciaszavazatainkat azonban figyelmen kívül hagyják.
Ahhoz, hogy szavazatunk érvényes legyen, egyértelműnek kell lennie, hogy a szavazó hogyan szavazott. A választás akkor is érvényes, ha a szavazólap piszkos, torz vagy szakadt. A választópolgár azonban csak egy szavazólapot helyezhet el a borítékba, ha kettőt vagy ennél többet tesz bele, a szavazat érvénytelen lesz.
Ha hibát követünk el a szavazólapon, akkor vissza kell adnunk valamennyi szavazólapot, és a bizottság kezünkbe ad egy újabb köteget. A fel nem használt vagy rosszul módosított szavazólapokat (ahogyan azt már feljebb is jeleztük) egy lezárt dobozba kell helyezni, amelyet kifejezetten a fel nem használt vagy helytelenül módosított szavazólapok tárolására helyeztek el. Ellenkező esetben bűncselekményt követünk el, amelyért 33 eurós büntetés szabható ki.
Azok a polgárok, akik komoly, különösképpen egészségügyi okokból nem tudnak eljutni a szavazóhelyiségbe, kérhetik, hogy küldjenek hozzájuk mozgóurnát. Ezt a választópolgár az önkormányzattól vagy a választási bizottságtól saját maga, vagy egy másik személy útján kérheti a választások napján. Az a választópolgár, aki egyedül nem tudja kitölteni a szavazólapot, vagy azért, mert nem tudja elolvasni, vagy mert nem tud írni, és ezt bejelenti a választási bizottságnak, az vihet magával egy másik személyt, aki az utasításai szerint kitöltheti helyette a szavazólapot. Ez a személy nem lehet kerületi választási bizottság tagja.
A városokban és a falvakban a közrendet motoros és gyalogos járőrök felügyelik a választások napján. A bűnügyi rendőrség szintén készenlétben lesz. A szavazóhelyiségek környékén megnövelik a járőrök számát. Azokat az épületeket, ahol a választásokat tartják, a rendőrség a választások előtt biztonsági szempontból átvizsgálták. A rendőrség a választások napján szorosan együttműködik majd a választási bizottságok elnökeivel is.
Minden olyan eseményt, körülményt vagy esetet, amely a választások előkészítésének és lebonyolításának esetleges megzavarásához vezethet, valamint ha választási korrupcióról vagy korrupt magatartásról szerzünk tudomást, azt haladéktalanul jelentsük a legközelebbi rendőrségen, vagy hívjuk a 158-as számot!
A választások első részeredményeit fokozatosan, a szavazóhelyiségek bezárása után, azaz este 22.00 után teszik közzé. A Statisztikai Hivatal az adatokat körülbelül tíz percenként frissíti, és teszi közzé az oldalán, amint a körzeti nyilvántartások feldolgozása és megerősítése megtörténik a választási információs rendszerben. A ma7.sk friss hírekkel, infografikákkal, nyilatkozatokkal, élő bejelentkezésekkel készül a választások éjszakáján, szóval érdemes lesz velünk tartani. A hivatalos eredményeket az Állami Választási Bizottság várhatóan március 1-jén, vasárnap teszi közé.