Választás 2020: este tíz óráig vannak nyitva a szavazóhelyiségek. Voksoljunk!
Szlovákia legújabb kori történelmének alighanem legizgalmasabb parlamenti választása előtt állunk. ÉLŐ HÍRFOLYAMUNK!

22.00 A szavazókörök többségét tíz órakor bezárták, itt hamarosan megkezdődik a szavazatok összesítése, de a kampánycsendet 11 óráig meghosszabbították. Maradjanak továbbra is velünk, tudósítóink jelen vannak az eredményvárókon, hírfolyamunk folyamatosan frissül. Kövesse velünk az eredmények alakulását!
21.53 Időközben a Most-Híd eredményvárójára megérkezett a párt elnöke, Bugár Béla - jelentette helyszíni tudósítónk.
21.48 Nagyszombatban a Városi Sportcsarnokban már az utolsó simításokat végzik a ma esti OĽaNO-eredményváró helyszínén. A párt vezetői közül még csak néhányan vannak jelen, Jaroslav Naď a párt biztonságpolitikai szakértője, Jozef Viskupič Nagyszombat megye önkormányzatának elnöke. Jelenleg még az újságírók vannak többségben, a nagyközönségnek csak 22 órától tették lehetővé a helyek elfoglalását. Ahogy azt Igor Matovičtól, az OĽaNO párt elnökétől megtudtuk, 130 újságíró akkreditálta magát a ma esti eredményváróra, amely már magában is jelzi, hogy mennyire biztosra veszi a sajtó is az Egyszerű Emberek Mozgalom győzelmét - jelentette a helyszínről tudósítónk.
21.38 A Magyar Közösségi Összefogás az MKP pozsonyi székházában tartja az eredményváróját. A vezető politikusok közül egyelőre Mózes Szabolcs érkezett meg. Folyamatosan érkeznek a képviselőjelöltek, mindenki nagyon bizakodó, mert a hírek szerint Dél-Szlovákiában is magas volt a részvétel. Kérdés persze, hogy ez elégséges lesz-e az MKÖ parlamentbe jutásához. A helyszínen több mint húsz újságíró tartózkodik.
21.34 A Most-Híd pozsonyi eredményvárójára fél tízkor megérkezett Érsek Árpád, a párt listavezetője és Sólymos László korábbi környezetvédelmi miniszter. A helyszínen cigányzenével hangolnak - jelentette tudósítónk.
21.27 Ógyallán eddig a választópolgárok közel 60 százaléka szavazott.
21.26 Taksonyon átlag feletti a részvétel, mintegy 74%-os - tudtuk meg tudósítónktól.
21.25 Dunaszerdahelyen a részvételi arány 55-60% között mozog az egyes választókörzetekben. Információink szerint csak a sikabonyi választókörzetben lépte túl a részvételi arány a 60 százalékot, de itt is csak néhány tizedről van szó.
21.06 Naszvadon is magasabb a részvétel, mint négy éve.
20.59 A csallóközi Dercsikán, ahol minden választáson magas a részvételi arány, este 20.30-ig a szavazásra jogosultak 65 százaléka adta le voksát. A legtöbb szavazó, köztük néhány elsőválasztó is, a kora délutáni órákban érkezett, estefele csökkenni kezdett az érdeklődés. A választási bizottság tagjai urnazárásig már nem számítanak sok szavazóra. A legidősebb, aki a szavazóhelyiségben leadta szavazatát, egy 91 éves bácsi volt.
20.38 Vágsellyén, a 12. szavazókörben eddig a 953-ból 744-en adták le voksukat. A bizottsági tagok négy szemeteszsákot raktak tele nem felhasznált papírokkal - tudta meg tudósítónk. A reggeli óráktól folyamatosan rengetegen járulnak az urnákhoz. Sorokban állnak a választópolgárok.
20.32 Részvételi arány Nógrádban: Béna 50%, Perse 80% fölött, Fülekpüspöki 50% fölött. Ilyen magas részvétel a korábbi választásokon nem volt jellemző, folyamatosan érkeznek a lakosok - jelentette tudósítónk. Kalondán 60%, Nagydarócon 50%, Ragyolcon 50%, Füleken 18.00 óra után mindössze 32-33%- os részvételről számoltak be.
Losoncon is rendben zajlanak a választások, a részvétel az átlagosnál magasabb. A járási választási bizottság a Losonci és a Poltári járásokra egyaránt kiterjed. A két járásban összesen 133 választókörzetet hoztak létre, a Losonci járásban 57, a Poltáriban pedig 22 önkormányzatban.
20.28 Gútán közel 50 százalékos az eddigi részvételi arány - tájékoztatta portálunkat Horváth Árpád polgármester.
A választási bizottság épp azt oldotta, hogy ha ki kell menni abba a háztartásba urnával, védőfelszerelést kapjanak, de erre nem lesz szükség, mivel a velük egy háztartásban élő néni már reggel leadta a voksát, a hazatértek nem mentek szavazni, így Nagymácsédon zavartalanul zajlanak tovább a 2020-as parlamenti választások.
Bulajcsik Júlia és Vörös István, a helyi Búzavirág Hagyományőrző és Éneklő Csoport két tagja a mai sorsdöntő eseményhez méltó módon, saját népviseletben szavazott.
A közösségi oldalak tele vannak egymást szavazásra buzdító képekkel. Egy olyan képre lettünk figyelmesek, melyen fiatalok síruhában járultak az urnák elé. Tudósítónk kapcsolatba lépett a képet feltöltő fiatalemberrel, Lancz Gergellyel, aki elmondta, egy hónapja tűztek ki egy kirándulást Jasnára, mivel azonban nem akarták elmulasztani a szavazást, kérvényezték, hogy a társaság valamennyi tagja ott szavazhasson. Ezt láthatjuk az alábbi képeken. Példás és követendő.
A voksolásra három nemzedék képviselői közösen érkeztek, ekképp hangsúlyozva a felvidéki magyar lét folytonosságát és a családon belüli példamutatás jelentőségét.
Rudolf Schuster volt államfő már leadta szavazatát Kassán. Azt mondta, ezúttal elég sokáig gondolkodott azon, hogy kire voksoljon. Emlékeztetett arra, hogy meg kell változtatni a választási rendszert.
„Soha nem hagyom ki a szavazást. A legjobbat szeretném a szlovák állampolgároknak, meglátjuk, mit hoznak nekünk az újak, akiket megválasztunk” - mondta.
10.37 Akkor is érvényes a parlamenti választáson leadott szavazatunk, ha összepiszkolódott, elszakadt, vagy összefirkáltuk a szavazólapot. Egyértelműnek kell tennie azonban, hogy kire voksoltunk - figyelmeztet a belügyminisztérium.
9.25 Nagy József, az MKÖ politikusa mindenkit bulizni hív! Azokat is, "akik eddig a másik térfélen fociztak!"
9.15 A lőcsei börtönben eddig nagyon alacsony a részvétel, a fogvatartottak közül eddig csak két nő adta le voksát. Az egyik közülük elmondta, elegendő információja volt ahhoz, hogy tudjon választani. Négy évvel ezelőtt Lőcsén a 88 fogvatartottból egyetlen egy rab sem szavazott.
8.55 Tragédia: nem sokkal a szavazóhelyiség nyitása előtt elhunyt egy nagykürtösi nő, aki a 10-es számú választási körzet választási bizottságának a tagja volt. "A terem előkészítése során történt. Az idős hölgy elment a mosdóban, ott esett össze, a kiérkező orvos már csak a halál tényét tudta megállapítani" - közölte Marián Siekela, a nagykürtösi Járási Hivatal elöljárója.
8.47 "Nincs hová hátrálnunk. De még erősek lehetünk, mert esélyünk van a sikerre, újból lehet magyar közösségünknek parlamenti képviselete. Sokat sem kell tenni érte, csak el kell menni szavazni. Mindnyájunknak, mindannyiunkért, önmagunkért!" - főszerkesztőnk jegyzete a választások jelentőségéről.
8.38 Megtaláltuk az ország leglelkesebb szavazóját: egy kassai férfi már fél hét előtt tíz perccel a szavazóhelyiség előtt toporgott, hogy leadhassa a voksát - miközben a választások csak hét órakor kezdődtek el. Minden tiszteletünk az övé!
8.20 A rend éber őrei vigyáznak arra, hogy az ország egész területén zavartalan legyen a választás.
8.13 Pozsonyban a parlamenti választásokkal egy időben petíciós íveken aláírásokat is gyűjtenek a szerencsejátékok betiltásáról. Az akciót több száz önkéntes végzi, az aláírásokat a szavazóhelyiségek előtt gyűjtik.
8.02 Ebben a cikkünkben arról írunk, hogyan "működnek" a preferenciaszavazatok, és miért érdemes karikázni.
7.25 2016-ban ez volt a sorrend:
Smer-SD 28,28%
SaS 12,10%
OĽaNO 11,02%
SNS 8,64%
ĽSNS 8,04%
Sme rodina 6,62%
Most-Híd 6,50%
Sieť 5,60%
KDH 4,94 %
MKP 4,04%
7.15 Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a választásról! Ha kérdése van, kattintson!
7.08 Vajon ki lesz a győztes? A legtöbb közvélemény-kutatás szerint a Smer-SD lehet a befutó, ám egy utolsó felmérés szerint, amely a törvényi előírásoknak megfelelően már nem került nyilvánosságra, nagy meglepetés várható. Például az, hogy Ficóék nagyot bukhatnak, az Igor Matovič vezette OĽaNO pedig nagyot nyerhet.
7.00 Elkezdődött! Szlovákia egész területén megnyíltak a szavazóhelyiségek, ezzel hivatalosan is megkezdődtek a 2020-as parlamenti választások.
Szlovákia legújabb kori történelmének alighanem legizgalmasabb parlamenti választása előtt állunk. Ki lesz a győztes? Ki alakíthat kormányt? Megroggyan-e a Smer? Mekkora ereje lesz az ellenzéknek? Kotlebáék hol végeznek? Lesz-e magyar képviselet? Megannyi kérdés, amelyre ma kaphatunk választ.
Minden olvasónkat arra biztatjuk, vegyen részt a választáson, és adja le szavazatát azokra a jelöltekre, akikre rá merik bízni jövője alakítását. Mi, a ma7 csapatából, mindannyian ott leszünk! Tartson Ön is velünk!
A mai a rendszerváltoztatás óta már a tizedik parlamenti választás az országban, az önálló Szlovákia 1993-as létrejötte óta pedig a nyolcadik olyan alkalom lesz, amikor a választók a törvényhozás új összetételéről dönthetnek.
A választáson 24 politikai párt és mozgalom listájára, és az ezeken induló mintegy 2400 képviselőjelöltre adhatja le voksát az ország megközelítőleg 4,4 millió választásra jogosult polgára.
Közel hatezer választóhelyiségben lehet szavazni reggel héttől este tízig.
A vonatkozó szabályozás szerint legkésőbb két héttel a voksolás napja előtt lehetett nyilvánosságra hozni az utolsó friss felméréseket a választáson induló pártok támogatottságáról. Ezek legtöbbje azt mutatja, hogy a február 29-re kitűzött voksoláson kilenc politikai csoportosulás érheti el a 150 fős pozsonyi törvényhozásba való bekerüléshez szükséges 5 százalékos szavazati küszöböt, ami eggyel több lenne, mint négy éve.
A felmérések rendszerint hatvan százalék körülire becsülik a várható részvételi arányt, s ez megfelelne a sokéves átlagnak.
Bár a közvélemény-kutatások többsége egyértelműen a jelenlegi legerősebb kormánypárt, a Smer-SD győzelmét valószínűsíti, 20 százalék körüli eredményt jósolva a pártnak,
a voksolás mégis az ország történetének legbizonytalanabb kimenetelű parlamenti választása lehet. Ennek oka az, hogy a kérdés ezúttal nem is az lesz, hogy ki kapja majd a legtöbb voksot, hanem az, hogy képes lesz-e valaki is a kormányalakításra.
A papírforma szerint többé-kevésbé biztosnak tűnik, hogy a második, illetve a harmadik helyen a jelenlegi parlament két ellenzéki pártja, a jobboldali OĽaNO (ma esti, nagyszombati eredményvárójukon a ma7 is ott lesz), illetve Kotleba pártja, a szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt végez.
Rajtuk kívül gyakorlatilag már csak két olyan politikai formáció van, amely biztos lehet abban, hogy befutó helyet szerez szombaton. Ez a két új, parlamenten kívüli liberális pártból álló koalíció, a Progresszív Szlovákia (PS) és az Együtt (Spolu) alkotta tandem, illetve az előző államfő, Andrej Kiska pártja, a Za ľudí.
A szlovákiai parlamenti választásokon valamivel több mintegy 380 ezer felvidéki magyar választó vehet részt, ez az összes választásra jogosult polgár kevesebb, mint kilenc százaléka.
Az ő voksaikon várhatóan nagyrészt a felvidéki magyarság körében érdemi támogatottsággal rendelkező két politikai csoportosulás, a Magyar Közösségi Összefogás (MKÖ) néven indított közös magyar lista és Bugár Béla szlovák-magyar vegyes pártja, a Most-Híd osztozik majd. Mindkét párt ma esti eredményváróján ott lesz tudósítónk.
Szombaton a voksolás reggel hét órakor kezdődik, s ha nem lesz olyan jellegű fennakadás, amely miatt hosszabbítani kellene a szavazóhelyiségek nyitva tartását, tíz órakor ér véget.
Érdemi részeredmények éjfél után, nem hivatalos végeredmények a hajnali órákban várhatóak, a hivatalos végeredményeket pedig vasárnap jelenti be a központi választási bizottság (ÚVO).
Az új összetételű parlament 30 nappal a hivatalos végeredmények kihirdetése után ül össze először.