Kövér László Martoson: Meg kell maradnunk azoknak, akik vagyunk - KÉPEKKEL
A MartFeszt szerdai fővédnöki fórumán a résztvevők a romló globális helyzetből kiindulva a magyar nemzetpolitika kihívásain át a felvidéki magyar képviselet esélyeit vették górcső alá.

Gubík László, az Esterházy Akadémia alapítója a fórumot megnyitva hangsúlyozta, három év után újra várja a közönséget a Martosi Szabadegyetem. Értékrend, küldetés, üzenet nélkül a szabadegyetem csak dínom-dánom, móka. Az üzenetet a MartFeszt egyes helyszíneinek nevet adó meghatározó személyiségek adják.
Kedden került felavatásra Duray Miklós emléktáblája, amelyen ez az üzenet áll: "A haza Te magad vagy!". Ez az alapgondolata az idei Martfesztnek
- hangsúlyozta Gubík.
Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Intézet igazgatója három témát helyezett fókuszba: a globális összefüggéseket, a Kárpát-medence és a felvidéki magyar közösség helyzetét.
Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke hangsúlyozta, a globális helyzet az elmúlt évben tovább romlott - a probléma gyökerei 1990-be mutatnak vissza. Fukuyama ekkor következtette ki, hogy "a történelem véget ért", beköszöntött a liberális demokrácia kora. Pedig a Föld lakosságának nagyobb része már akkor is a nyugati világon kívül élt - persze könnyen vagyunk okosak annyi év tapasztalatával, mondta.
Ha legrosszabb rémálmainkat élnénk meg, amire akkor gondolhattunk, a fantáziánk is kevés lett volna arra, mi lesz 2023-ban - húzta alá Kövér.
Egymást követik a válságok, az Európát megrázó világgazdasági válság 2008 után, a Covid "fedőnevű" válság, amelynek következményeivel máig nem tudunk mit kezdeni, nem is beszélve az illegális migrációról.
Abban, hogy sorsszerűség vagy szándékosság van-e mögöttük, nem lehetünk biztosak. Kövér példaként felhozta, az arab tavasz nélkül biztosan nem lenne ilyen súlyos az illegális migráció.
Az ukrán-orosz konfliktus is 1990-re vezet vissza - nem tudjuk, kapott-e Oroszország garanciát arra, hogy a Varsói Szerződés felbomlása után a NATO nem terjeszkedik tovább kelet felé.
A hidegháború végén, amikor megszűnt a verseny nyomása a nyugati renden, felgyorsult az erkölcsi bomlás folyamata.
Amit napjainkban látunk, az a normatív rend totális felbomlása: Oroszország és a Nyugat is magas ívben tesznek az írott szabályokra.
Kövér példaként hozta fel, a magyar kormány vitáit Brüsszellel. Ami történik, az az Európai Unió szétverése. Nem a populizmussal, oroszbarátsággal vádolt erők teszik ezt, hanem a brüsszeli vezetés, húzta alá.
Hogyan fog megtörténni az illegális migránsok kötelező szétosztása azokba az országokba, ahová nem is akarnak menni, és nem is látják őket szívesen? - tette fel a kérdést Kövér. Ezekre a kérdésekre nincsen válasz, de senkit nem érdekel.
Vagyis, ha nem az EU szétverése a cél, akkor legalábbis az unió végzetes meggyengítése - húzta alá a házelnök.
Ukrajnát a kivándorlás miatt demográfiai katasztrófa sújtja - ez is abba a sorba illeszkedik, hogy működik az emberi erőforrások kiszivattyúzása keletről nyugatra - tette hozzá Kövér.
Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerint a nemzetpolitika fő célja, hogy a magyar közösségek megmaradhassanak a szülőföldjükön a következő századokban is.
Nemcsak a múltba kell révedni, hanem bele lehet kapaszkodni a nemzetpolitika eredményeibe - ebben van a fiatal nemzedékek jövője.
Kihívás, hogyan tudjuk külföldieknek elmagyarázni a külhoni magyarok identitását - húzta alá Potápi. Erkölcsi kötelesség a külhoni magyarság megmaradásáért dolgozni - szögezte le az államtitkár.
Ha európai fórumokon kiállunk a kárpátaljai magyarok mellett, akkor oroszbarátnak kiáltanak ki minket - húzta alá az államtitkár. Sajnos a tavalyi évben már látható negatív folyamatok még inkább elmélyültek az utóbbi évben.
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke hangsúlyozta, a nemzetpolitikai támogatások hozzájárultak ahhoz, hogy a felvidéki magyar közösség meg tudott kapaszkodni, a fogyás a legutóbbi népszámláláson kisebb volt a vártnál.
A pártelnök hozzátette, a déli régiókat a pozsonyi központi kormányok rendre elhanyagolták, ezért a magyarok által lakott térségek leszakadtak.
A magyar képviseletre azért van szükség, hogy a közösség érdekeit ne hagyhassák figyelmen kívül - emelte ki a pártelnök. A szőnyeg alá söpörték a Beneš-dekrétumokra hivatkozó utólagos földelkobzásokat, vagy például a vereknyei hulladéklerakó ügyét - emelte ki Forró.
A mi feladatunk az, hogy egységesen kiálljunk, ne hagyjuk magunkat tovább osztani - húzta alá a pártelnök.
Kövér László szerint megkérdőjeleződik az államok puszta léte, a közhatalmak olyan magánhatalmakkal állnak szemben, amelyek meghaladják az erejüket. Ebben a helyzetben nem szabad a kellő határokon túl menni, hogy a cselekedeteink céljait keressük - éppen elégséges az a cél, hogy meg akarunk maradni magyarnak.
Tekintély és hierarchia nélkül nem működik a világunk - húzta alá a házelnök. A magyar kormány politikája a normalitás védelme. Meg kell maradnunk azoknak, akik vagyunk: magyaroknak, szlovákoknak. Itt, Közép-Európában még van esélyünk, de csak akkor, ha ehhez találunk szövetségeseket a környező országokban - szögezte le Kövér. A szerb politikai elit - átesve a saját Trianonján, már belátta, hogy nem a magyarokban kell keresnie az ellenséget.
Potápi kiemelte, megváltoztak az információközlés csatornái - ehhez alkalmazkodni kell, egyébként nem lehet eljutni a közösséghez.
Márpedig a fiatalokhoz mindenképpen el kell érni, hogy a jövőjüket biztosíthassuk - húzta alá az államtitkár. Potápi utalt a Fidesz 2022-es választási sikerére, ahol élni tudtak az információközlés új csatornáival.
A felvidéki választások kapcsán megjegyezte, fontosak a nemzetpolitikai támogatások, de kézzelfogható eredményekre lesz szükség.
Nem szabad belenyugodni abba, hogy a magyar érdekképviselet ne legyen jelen a törvényhozásban - tette hozzá Potápi.
Forró Krisztián aláhúzta, a Szövetség megyei szinten már bizonyított, a magyar képviselet 54 megszerzett képviselőjével a legerősebb párt az országban.
Ha a szlovák pártokra gondolunk, ígéretekből Dzurindától Ficón át Matovičig tele van a padlás. Csak magunkra számíthatunk - hangsúlyozta a pártelnök.
A felmérések azt mutatják, erősödik a Szövetség, a néhány távozó nem tudta megtörni az egységet - húzta alá Forró.
Hogyan tudunk még inkább megerősödni, tette fel a kérdést Forró hangsúlyozva, hogy a kampányban közvetlenül el kell jutni az emberekhez.
Forró emlékeztetett, a magyar képviselet ma is biztos, kiszámítható partnere a szlovák pártoknak a megyei testületekben, ugyanezt a stabilitást biztosítja majd szeptember 30-a után a Szövetség a pozsonyi törvényhozásban is.
