2025. április 8., 09:29

Csatáról csatára állampolgársági ügyekben

2024 októberében beszéltünk az állampolgársági témáról Fiala-Butora Jánossal, emberi jogi jogásszal, aki már akkor jelezte, hogy egy általa képviselt ügyben a belügyminisztérium, pontosabban a nevében eljáró pozsonyi járási hivatal valószínűleg visszakozni fog, és a bíróság az állampolgárságára váró panaszosnak ad majd igazat.

Fiala-Butora János
Fotó: Pro Minoritate/Láng Péter

A jogász nem tévedett, idén márciusban meg is érkezett hozzá a bírósági határozat, amelyben elismerik, hogy az államigazgatás törvényellenesen járt el.

Az ügyben a gyermekek kettős állampolgárságáról volt szó. 2010-től vált gyakorlattá az az eljárás, amely szerint, ha a szlovák állampolgárságú szülőnek Magyarországon születik gyermeke és a másik szülő magyar állampolgár, akkor Szlovákia nem ismeri el a gyermek szlovák állampolgárságát. A gyermek nem lehet kettős állampolgár, és csak akkor lehet szlovák útlevele, ha lemond a magyarról.

Egy ilyen gyermek ügyét képviseli Fiala-Butora János, de sok, főleg szlovákiai magyar szülőt érintő hasonló eset fordult elő 2010 óta. Az akkor még aktív Szlovákiai Magyarok Kerekasztala a kezdetektől jelezte a belügyi és a külügyi tárcának, hogy ez a gyakorlat törvényellenes, a két minisztérium azonban nem volt hajlandó a változtatásra. Ezért kezdeményezték a pert, amelyben most a bíróság is kimondta, hogy törvényellenesen jártak el, azaz 2010-től tudatosan sértették meg a törvényt.

A belügyminisztérium a közelmúltban egyébként igyekezett jó színben feltűnni, tavaly, 2024 őszén ugyanis felmondta a Csehszlovákia és Magyarország között 1961-ben kötött államközi egyezményt, amelyre hivatkozva nem akarta Szlovákia megadni az érintett gyermekek szlovák állampolgárságát. Az egyezményt Magyarország, illetve Csehország is régóta kiiktatta a jogrendjéből. Most Szlovákia is meghozta ezt a döntést, ám esetünkben a bíróság kimondta, hogy az 1961-es államközi egyezmény nélkül is törvényellenes volt a gyermektől megvonni a szlovák állampolgárságot. Ennek fő oka pedig az, hogy 1997 óta hatályos az európai állampolgársági egyezmény, amely lehetővé teszi a különböző állampolgárságú szülők részére, hogy gyermekük mindkét szülő állampolgárságát felvegye. Szlovákia ezt az egyezményt ratifikálta, elfogadta.

A néhai Lancz Attila jogász egyeztetett ez ügyben gyakran a két minisztériummal. Az 1961-es egyezményre hivatkoztak, hogy az köti meg a kezüket. A magyar jogvédők viszont arra hivatkoztak, hogy az 1997-es európai egyezmény felülírja a korábbi államközi szerződést. Ugyanezzel érvelt most a bíróság is, amikor kimondta, hogy a belügyminisztérium eljárása törvényellenes.

Néhány „érdekes” részlet

Érdekes, hogy Szlovákia az európai állampolgársági egyezmény joghatóságát csak a magyar állampolgárságú gyerekek esetében nem ismerte el. További „érdekessége” az ügynek, hogy 2010 előtt Szlovákia sem viselkedett így, vagyis csak a könnyített honosítási eljárásra született „ellentörvény” elfogadása óta tagadja meg ezektől a gyermekektől a szlovák állampolgárságot. Emiatt Fiala-Butora János most egy diszkriminációs pert is fontolóra vesz, mivel a hivatalok nem adtak semmilyen magyarázatot arra, hogy miért is jártak el így, főleg, hogy tudták, megszegik a törvényt. Ha korábban nem is, de azóta, hogy Lancz Attilával tárgyaltak, ezt tudniuk kellett. Egy magyarázattal tehát még adós a minisztérium, azaz ilyenfajta elégtétel még kérhető.

Fiala-Butora János egy korábbi, lapunknak adott interjújában elmondta, ha jobban megfigyeljük, hogy az egyes minisztériumokban kik a fő hangadók állampolgársági ügyekben, akkor láthatjuk, hogy az ügyintézők nem nagyon változtak az utóbbi három évtizedben. Sokszor ugyanazok az emberek, merev, magyarellenes állásponttal. Hogy ki a szlovák miniszterelnök és neki éppen milyen a viszonya a magyar miniszterelnökkel, az őket a legkevésbé sem hatja meg.
Nemzetközi garancia?

Fiala-Butora az ENSZ bíróságként eljáró gyermekjogokat védő bizottságánál is panasszal élt, s most kíváncsian várja, hogy ez a bíróság hogyan viszonyul majd a kérdéshez. Akár azt is mondhatják, hogy mivel teljes mértékben a panaszosnak adott igazat a szlovákiai bíróság, nincs szükség a nemzetközi bíróság eljárására, bár Fiala-Butora örülne, ha lenne egy ilyen nemzetközi garancia is.

A jogász arról is tájékoztatta lapunkat, hogy egy másik állampolgársági ügye is van, amelyben egy Angliában melegházasságot kötött felnőttet képvisel. Ügyfele megkapta az angol állampolgárságot, a szlováktól azonban megfosztották, mivel Szlovákia a melegházasságokat nem ismeri el. Az érintett férfi a közigazgatási peren kívül alkotmányossági panasszal is élt, mert úgy véli, az „ellentörvény” alkotmányellenes. Az „ellentörvény” azon passzusát tartja alkotmányellenesnek, amely más ország állampolgárságának a megszerzését a szlovák útlevél, azaz az állampolgárság elvesztésével szankcionálja. Ha ezt az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezné, akkor mindenki lehetne kettős állampolgár.

A már kedvezően elbírált, gyermekek állampolgárságáról szóló ügyhöz visszatérve kíváncsiak voltunk arra is, hogy vajon hogyan zajlik le az állampolgárság megadása. Érkezik például egy levél a belügyminisztériumtól a szülőkhöz, amelyben tudatják, hogy megadják a gyermeknek a szlovák állampolgárságot és átvehetik az útlevelét? Fiala-Butora elmondta, hogy az első lépés az anyakönyvezés, amelyhez szükség van az állampolgárság igazolására. Ennek az igazolásnak a kiadását tagadta meg a belügyminisztérium, illetve alsóbb szintje, a járási hivatal. Az igazolás birtokában lehet szlovák állampolgárként anyakönyvezni a gyermeket.

A két ügyből elsősorban Fiala-Butora János és csapata kitartó munkájáról, s annak sikeréről győződhettünk meg. Felvillan annak a lehetősége is, hogy a kettős állampolgárság problémáját lehet, nem a politika, hanem egy felkészült jogász csapat fogja megoldani. Illúzióink persze nincsenek, hiszen láttuk, hogyan rázta le egyszer már magáról a kényelmetlen ügyet az alkotmánybíróság, de talán az új megközelítés jelenthet új esélyeket.

Az ügyben kikértük Gubík Lászlónak, a Magyar Szövetség elnökének a véleményét is, aki azon kívül, hogy üdvözli a fejleményeket, kétszeresen is érintett. Egyrészt tőle is megvonták a szlovák állampolgárságot, mert felvette a magyart, házastársa pedig szlovák állampolgár, így gyermekük ugyanolyan helyzetben van, mint amit Fiala-Butora János is felvázolt. Gubíkék azonban a per helyett inkább kicselezték a rendszert, s gyermeküknek előbb a szlovák állampolgárságot kérték, majd ezután fordultak a magyar hatóságokhoz. A pártelnök elmondása szerint a magyar állam sokkal nagyvonalúbban járt el, megadták gyermeküknek a magyar állampolgárságot, így a szülők nincsenek dilemma elé állítva, hogy melyik állampolgárságot válasszák gyermeküknek. Gubík László elmondta véleményét az alkotmánybírósághoz benyújtott panasszal kapcsolatban is. Egy évtizede volt, hogy az alkotmánybíróság nem hozott döntést ebben a kérdésben, ezért is lenne jó, ha a legújabb fejlemények olyan változást hoznának az állampolgársági ügyben, amely mintegy visszatérést jelentene a 2010 előtti helyzethez, amikor fel lehetett venni a magyar állampolgárságot a szlovák állampolgárság elvesztése nélkül. Az lenne tehát a kézenfekvő, ha az alkotmánybíróság rátenné erre a pecsétet, véli a Magyar Szövetség elnöke.

Megjelent a Magyar7 2025/13. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.