Krízishelyzetben életet menthet a megértő magyar szó
A világjárvány időszakában különösen fontos támaszt jelent a Szlovákiában élő magyar közösség számára a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat. Válsághelyzetben kiemelten fontos, hogy a magányt, a bezártságot és a félelmet nehezen feldolgozó embernek lehetősége legyen valakivel megosztani érzéseit, ami gyakran még az anyanyelvünkön is nehéz, más nyelven pedig szinte lehetetlen. A SzóBeszéd stúdiójában ezúttal Ujpál Emőkét, a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat szakmai vezetőjét faggattuk a telefonos szolgálat szerepéről és működéséről.
A Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálat 2016-ban kezdte el működését, amelyet a Szövetség a Közös Célokért társulás indított magyarországi és kárpátaljai mintát követve. A telefonos szolgálat mindazoknak a hívását várja, akiknek a krízishelyzetekben egy kívülálló, névtelen segítségére van szüksége.
Azzal, hogy a nehéz élethelyzetben lévő ember hangot adhat az érzéseinek és úgy érzi megértő és segítő szavakra talál a vonal másik végén, a belső feszültsége csökken és nehézségei enyhülnek. Ebben a megértő és kötetlen beszélgetésben rejlik a telefonos szolgálat fontossága.
Ujpál Emőke szakpszichológus, aki a FLET szakmai vezetője, a beszélgetés során hangsúlyozta, hogy a telefonos szolgálat annyiban különbözik egy hétköznapi beszélgetéstől, hogy az ügyelő nem árasztja el a hívót „okos tanácsokkal”, hanem empatikusak és ítélkezéstől mentesen éreznek együtt a hívóval.
Céljuk az önkéntes csapat folyamatos bővítése, ezért újabb képzést indítanak, amelyhez önkéntesek jelentkezését várják. Az önkéntes ügyelői munka feltételei a nyitottság, jó kommunikációs készség, lelki terhelhetőség, minimum középfokú végzettség és 23-65 év közötti életkor. Azt fontos hangsúlyozni, hogy az ügyelők a munkaidejükön felül, ingyen végzik a szolgálatot, szabadidejükben. Ha bárki úgy érzi a megadott feltételek mellett szeretne csatlakozni a telefonos szolgálat csapatához a jelentkezéseket a [email protected] e-mail címre várják.