2025. március 5., 20:58

Flashmob Pozsonyban: a magyar közösség továbbra sem tűri a gyűlöletet - VIDEÓKKAL

Szerdán délután megmozdulást szerveztek Pozsony belvárosában, miután pénteken egy fiatal férfit késsel támadtak meg csupán azért, mert magyarul beszélt. A döbbenetes eset nemcsak a szlovákiai magyar közösséget, hanem minden jóérzésű embert megrázott. Hogyan történhet meg, hogy a 21. században, Európa szívében, egy olyan országban, ahol a magyar és szlovák közösség több száz éve él egymás mellett, valakit pusztán anyanyelve miatt fizikai bántalmazás érjen?

A résztvevők
A résztvevők
Fotó: Csanda Tamás

A pár óra alatt megszervezett flashmobra megközelítőleg százötvenen érkeztek, nemcsak magyarok, hanem szlovákok és külföldiek is, akik szolidaritásukat akarták kifejezni az áldozattal és a magyar közösséggel szemben. A szervezők beszédeikben hangsúlyozták: elfogadhatatlan, hogy a kisebbségeket érő erőszak továbbra is jelen van Szlovákiában. 

A pénteki támadás tényei ismertek: egy fiatal férfit a pozsonyi Hviezdoslav téren egy szlovák állampolgár azért támadott meg, mert magyarul beszélt. Az elkövető állítólag először verbálisan inzultálta az áldozatot, majd miután az nem hagyta abba anyanyelve használatát, késsel rátámadt és megsebesítette. Az ügy kivizsgálása jelenleg is zajlik, és a magyar külügyminisztérium hivatalos választ vár Pozsonytól.

A szervezők egyike, Horváth Rebecca elmondta, meglepő a résztvevők száma, hiszen mindössze tizennyolc óra leforgása alatt szervezték meg az eseményt, ennek ellenére több, mint százan érkeztek. Elmondta, már őt is érte inzultus magyarsága miatt, ami megfélemlítette. Hozzátette, soha nem akarja ezt újraélni, szeretné, ha Pozsony biztonágos város lenne. 

Videó:  ma7

Bárczi Laura beszédében hangsúlyozta: 

Én az a generáció vagyok, aki bár már nem ült egy iskolapadban Malina Hedviggel, az események árnyékában nőtt fel. Én az a generáció vagyok, akit féltve engedtek ki tizenévesen a városba, és akit úgy indítottak útnak az alapiskolai tanárok, hogy óvatosan válogassuk meg, hol milyen nyelven beszélünk.
... szeretném, ha sose kéne attól félnem épp melyik nyelven szólalok meg. Szeretnék egy olyan Pozsonyt, egy olyan Szlovákiát és egy olyan világot, ahol senkinek sem kell attól tartania, hogy azért bántják, mert elsődleges kommunikációs eszközét, az anyanyelvét használta.
Videó:  ma7
Őry Péter a Magyar Szövetség alelnöke stábunknak reflektált a párt mai kora délutáni sajtótájékoztatójára, ahol Gubík László pártelnök mindenekelőtt azt tartotta a legfontosabbnak kijelenteni, hogy a leghatározottabban elítélnek minden gyűlölet-bűncselekményt és számíthatnak a jogi, politikai és erkölcsi támogatásukra.

Őry Péter megerősítette, hogy az eset valós, hiszen egyik-másik oldalon is akadtak olyanok, akik kételkedtek annak valódiságában. Elmondta, a párt kapcsolatban van az áldozattal, ám ő nem kíván a médiában megjelenni, így mindenkit arra kér, tartsa tiszteletben a fiatalember kérését. 

Videó:  ma7

Egy fiatal egyetemista Greman Dorka, aki Pozsonyban tanul, így nyilatkozott.

„Magyar vagyok és itt akarok élni, de nem akarok félni. Az, hogy valakit az anyanyelve miatt megkéselnek, elfogadhatatlan. Ez nemcsak a magyarokat érinti, hanem mindenkit, aki hisz a szabadságban és az emberi jogokban.”
Videó:  ma7

A szervezők hangsúlyozták, hogy a megmozdulás célja nem a feszültség szítása, hanem az, hogy egyértelművé tegyék, az etnikai alapú erőszak elfogadhatatlan.

Saját véleményem szerint a támadás nemcsak felháborító, hanem mélységesen elszomorító is. A 21. században, Európa közepén, egy EU-tagállamban elképzelhetetlennek kellene lennie, hogy valakit az anyanyelve miatt érjen fizikai erőszak.

Ez az eset rávilágít arra, hogy bár a hivatalos politikai diskurzus gyakran hangsúlyozza a kisebbségek jogainak védelmét, a valóságban még mindig léteznek olyan mélyen gyökerező előítéletek és feszültségek, amelyek tragikus módon néha felszínre törnek. Nem csupán az a kérdés, hogy egy-egy agresszív egyén mit tesz, hanem az, hogy a társadalom és az állam hogyan reagál erre.

A magyar kisebbség teljes jogú állampolgár Szlovákiában, és az állam feladata lenne biztosítani számunkra, hogy félelem nélkül élhessünk, beszélhessünk, dolgozhassunk. Ha egy ilyen eset után nincs megfelelő politikai és jogi következmény, az azt üzeni, hogy ez megtörténhet újra, és ez elfogadhatatlan.

A legmegrendítőbb talán az, hogy ez nem egy elszigetelt eset, hanem egy olyan jelenség része, amely a kisebbségi közösségek számára folyamatosan ott lebeg fenyegetésként a mindennapokban.

Egyértelmű üzenetre lenne szükség az állami szervek és a szlovák társadalom részéről is: a nyelv nem lehet bűn, az anyanyelv használata nem vezethet erőszakhoz.

Az ilyen megmozdulások pedig éppen ezért fontosak. A közösségnek meg kell mutatnia, hogy nem tűri az ilyen támadásokat, hogy nem marad csendben. Mert az ilyen esetek nemcsak az áldozatról szólnak, hanem minden egyes emberről, aki valaha is kisebbségben érezte magát a saját hazájában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.