2024. október 26., 18:10

Duka-Zólyomi Árpád emléktábláját avatták fel Taksonyban - VIDEÓKKAL

Taksony Község Önkormányzata, A PRO COMMUNITAS TAKSONIENSIS Polgári Társulás, a CSEMADOK helyi szervezete és Pék László kezdeményezésére a falu plébániája melletti egykori római katolikus népiskola és kántorlakás homlokzatán emléktáblát avattak Duka-Zólyomi Árpád tiszteletére. 

Duka-Zólyomi Árpád emléktáblája Taksonyban
Galéria
+17 kép a galériában
Duka-Zólyomi Árpád emléktáblája Taksonyban
Fotó: Katona Tamás

Az tiszteletadás hálaadó szentmisével vette kezdetét, melyet Šálka László kanonok, helyi plébános és Mahulányi József galántai esperes-plébános celebrált, orgonán Ternóczky István orgonaművész játszott és közreműködött a diószegi templomi énekkar Takács Katalin, illetve a pozsonyi Corda Fratrum kórus Samarjay Mária és Bóna Lúcia vezetésével. 

A szlovákiai magyar politikus és fizikus emlékére avatott tábla a település központjában kapott helyet, ahová tisztelői, családtagok, barátok és politikai közéleti szereplők, egyházi méltóságok gyűltek össze. Az eseményen közel száz résztvevő jelent meg, akik mindannyian tiszteletüket tették a felvidéki magyar közösségért sokat tett politikus előtt.

Az emléktáblát Szili Katalin, Magyarország miniszterelnöki főtanácsadója, Túri Török Tibor szobrász, az emléktábla alkotója, valamint Pék László, a Duka-Zólyomi családot bemutató, „Befogadott menekültekként Taksonyon“ című kiadvány szerzője avatták fel, életpályáját Bauer Edit, egykori képviselőtársa méltatta, aki beszédében kiemelte, hogy Duka-Zólyomi Árpád mindig is fontos szimbolikus alak volt, akinek elkötelezettsége és szakértelme sokakat inspirált. Hangsúlyozta, hogy emléktáblája mindannyiunk számára arra emlékeztet, milyen erő rejlik az összefogásban, és mekkora jelentősége van annak, ha valaki a közössége szolgálatára szánja életét.

Bauer Edit méltatása
Bauer Edit méltatása az emléktábla előtt
Fotó:  Katona Tamás

Szili Katalin kameráink előtt elmondta, huszonnégy órája tartózkodik Felvidéken, hiszen előző nap a Csemadok megalakulása 75. évfordulója alkalmából szervezett területi emlékünnepélyen vett részt Galántán, majd nagyobb körutat járt be a vidéken. Kiemelte, hogy

Duka-Zólyomi Árpád példaként állhat sok felvidéki magyar politikus előtt, akik számára a legfőbb tanulság az ő életéből az lehet, hogy miként lehet minden körülmények között megmaradni magyarnak. 
Videó:  ma7
Videó:  ma7

Túri Török Tibor szobrászművész elmondta, hogy szerte a felvidéken megközelítőleg ötven saját kézzel készített köztéri szobra, emléktáblája van felavatva, amit adományként szánt a Felvidékre, hogy ezekkel is erősítse a nemzeti öntudatot az elszakított területen. Stábunknak elmondta, milyen érzés volt számára Duka-Zólyomi Árpád arcképét kőbe vésnie. 

Videó:  ma7

Pék László három évig kutatta a Duka-Zólyomi család történetének Taksonyban töltött szakaszát. Elmondása szerint a politikus édesanyja, Aglája asszony által vezetett kórusban melegedtek össze az ő szülei, ezért családi indíttatása is volt, hogy felkutassa a szálakat. Büszkeséggel tölti el Pék Lászlót és a falu lakóit, hogy a felvidéki magyarság meghatározó politikusa Taksonyban töltötte életének egy évtizedét. 

Videó:  ma7
Duka Zólyomi Árpád szerepe a kisebbségi jogok védelmében és a felvidéki magyar közösség érdekképviseletében elvitathatatlan. Személye sokak számára nemcsak példakép, hanem a közösség összetartásának jelképe is. Az emléktábla a jövő generációi számára is emlékeztetőül szolgál majd, és arra buzdít, hogy kövessük elkötelezettségét és kitartását a közösségi ügyekben.

Az esemény végén a résztvevők egymással beszélgetve emlékeztek vissza a politikusra, akinek öröksége nemcsak a felvidéki magyarság, hanem az egész Kárpát-medence számára fontos üzenetet hordoz.

dza_taksony_2024_010_26_ma7_00001
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.