Csodasarok-átadás és iskolalátogatás a nemzeti összetartozás jegyében - VIDEÓVAL
Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Czimbalmosné Molnár Éva főosztályvezető december 3-án, a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában ünnepélyes keretek között adta át a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének a Nemzetpolitikai Államtitkárság által életre hívott Miénk a város! elnevezésű játék felvidéki nyerteseinek járó 22 Csodasarok-csomagot és a könyvajándékokat.

Az immár nyolcadik alkalommal megtartott eseményen, amelyre a járványügyi helyzet miatt szűk körben került sor, személyesen csak két nyertes tanuló és kísérője: a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskolából Bozsenyík Viktória és Soóky Marián igazgató, valamint a komáromi Jókai Mór Alapiskolából Vörös Csanád Péter és Vörös Mária nyugalmazott igazgató vehetett részt. A többi nyereményt majd az SZMPSZ juttatja el a győzteseknek.
Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke beszédében a már hagyományos összmagyar verseny közösségkovácsoló szerepét hangsúlyozta, hiszen a gyermekek életkorát szem előtt tartó, az értelemre és érzelemre egyaránt ható verseny során a kicsik egyazon cél érdekében együtt gondolkodhattak, ötletelhettek, nevethettek, izgulhattak a családtagjaikkal vagy a pedagógusaikkal, miközben átélték az összetartozás és együttlét örömét.
Potápi Árpád János államtitkár elmondta, hogy eddig is a magyar nemzetpolitika prioritását képezte a gyermekek és fiatalok sokrétű támogatása. Örvendetesnek tartja, hogy az idei hozzávetőleg 2,5 ezer feladatmegoldó között – az online módnak köszönhetően – nemcsak Kárpát-medencei, hanem távolabb élő magyarok is voltak. Ekképp a 2013-ban indult közösségi játék nemcsak több nemzedék képviselőit, hanem az egymástól távol, illetve diaszpórában élő magyarokat is összekötötte, méltó módon a Nemzeti Összetartozás Emlékévéhez.
A legügyesebb feladatmegoldók 115 Csodasarkat nyertek az iskolai közösségüknek. A Felvidéken újabban 22 oktatási intézmény gazdagodott a különféle korszerű játékokat és könyveket is tartalmazó csomaggal, amely – az államtitkár szavai szerint – az időzítés miatt akár Mikulás napi csomagnak is tekinthető. Továbbá könyvekkel jutalmazták azt a 44 gyermeket, akik a legsikeresebb egyéni versenyzőknek bizonyultak. Az államtitkár a közreműködésért köszönetet mondott az SZMPSZ-nek, az iskolaigazgatóknak és az önkormányzatoknak. Az utóbbiak részéről Keszegh Béla, Komárom polgármestere vett részt az ünnepségen, a Bethlen Gábor Alapot pedig Czibula Ádám felvidéki igazgató képviselte.
Mivel az eseményre a járványügyi helyzet miatt szűk körben került sor, közreadjuk a helyszínen rögzített képsorokat.
Mielőtt a két jelen levő kisdiák átvehette jutalmát, az államtitkár kijelentette, 2021 a Nemzeti Újrakezdés Éve lesz, amely során a már korábban jól bevált programokat felújítják és újakkal egészítik ki. A vendégek az átadást követően látogatást tettek a magyar kormány közel 420 millió forintos, vagyis hozzávetőleg 1,16 millió eurós támogatásából 2020 decembere és 2021 novembere között megújult Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában.
Az iskolavezetéssel folytatott kötetlen eszmecsere, illetve az épületben tett látogatás során Majer Péter igazgató köszönetet mondott a jelentős támogatásért, amit az „Eötvös“ elsősorban azzal érdemelt ki, hogy a város legdinamikusabban fejlődő alapiskolája. A családok részéről folyamatosan növekvő érdeklődés mutatkozik az oktatás nívóját emelő újdonságokkal gyakran előrukkoló, sokféle pályázási lehetőséget kiaknázó intézmény iránt.
Az 1984-ben emelt iskola falai között folyó hatékony munka legjobb visszaigazolása az a tény, hogy az elmúlt öt év alatt hozzávetőleg 50-nel nőtt a diáklétszáma, amely az idei tanévben 473.
