2024. augusztus 28., 16:04

Bazilika800 – az Ünnep éve a Pannonhalmi Főapátságban - VIDEÓKKAL

Idén nyolcszáz éve, hogy Szent Márton pannonhalmi monostorának ma is álló szerzetestemplomát helyreállították és ünnepélyesen felszentelték.  A pannonhalmi szerzetesközösség szerette volna méltó módon megünnepelni és közösségi ünneppé tenni a pannonhalmi bazilika újjáépítésének és felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját, így 2024. augusztus 27-én ünnepélyes megemlékezést tartottak. Az eseményen egyházi és világi méltóságok vettek részt, hogy tisztelegjenek a magyar kereszténység egyik legfontosabb szimbóluma előtt.

Az ünnepi szentmise
Az ünnepi szentmise
Fotó: Léces Zoltán
Nem találunk olyan középkori templomot Magyarországon, amely méretében és történelmi jelentőségében vele összehasonlítható volna, s a pannonhalmihoz hasonló épségben maradt volna fenn mindmáig – egy szinte megszakítások nélkül ezer éven át folyamatosan működő szerzetesközösség környezetében. A felszentelést II. András király jelenlétében Bereck váci püspök, Jakab nyitrai püspök és a zenggi püspök végezte. Minderről tanúskodik II. András pergamenlevele, amelyet a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár őriz. Az uralkodó, miután feleségével és az ország számos mágnásával együtt részt vett a templom és a monostor felszentelésén, a monostor anyagi támogatására is ígéretet tett 1225-ben, ugyancsak egy oklevél tanúsága szerint.

Az ünnepi liturgia kezdetén az egyházi méltóságok és a szerzetesközösség tagjai elindultak a kerengőből. A monostor barokk bejáratánál rövid stációs istentiszteletet tartottak, majd körmenetben vonultak a Bazilikába. Az ünnepi szentmise központi része a szentbeszéd volt, majd a szakrális részt követően Magyarország köztársasági elnökének, Sulyok Tamásnak a beszéde következett.

Az államfő kiemelte, az apátság története együtt íródott a nemzetével. 

Megbecsülni is lehetetlennek tűnik, milyen sok lelki adománynak lehetett a monostor a tanúja, mennyi életre szóló elköteleződés, mennyi zsolozsma és könyörgés történhetett ezen a helyen. Egy örökre szóló szövetség megtestesülése Isten és a magyar emberek között.
Videó:  ma7

A szentmisét követően a Magyar Nemzeti Bank új emlékérméjének bemutatójára került sor a Főkönyvtárban. A rendezvény zenei betéttel kezdődött, majd dr. Dejcsics Konrád OSB, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója, az esemény házigazdája köszöntötte a jelenlevőket, aki kameráink előtt elmondta, hogyan látja a Főapátság szerepét a mai magyar társadalomban, különösen a kultúra és a spiritualitás terén és milyen új kihívásokkal és lehetőségekkel szembesül a Főapátság a 21. században, és hogyan igazítják a hagyományokat a modern kor igényeihez. 

Videó:  ma7

Az eseményt dr. Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatójának beszéde tette emlékezetessé, akivel stábunk főként arról beszélgetett, hogyan biztosítja az intézet, hogy ezek a történelmi helyszínek és értékek a jövő generációi számára is elérhetőek és érthetőek maradjanak. A főigazgató a nem hagyományos oktatásban látja a megoldást, hogy a jövő generációja számára is értéket jelentsenek az emlékhelyek. Sokat dolgoznak azon, hogy a fiatalok számára is vonzóvá tegyék nemzetünk fontos állomásainak megismerését. 

Videó:  ma7

Dr. Horváth Marcell, a Magyar Nemzeti Bank nemzetközi kapcsolatokért felelős ügyvezető igazgatója mutatta be az emlékérmét és jelentette be annak kibocsátását. Az igazgató kérdésünkre elmondta, hogy az emlékérmék érzékelhetően nem csak az anyaországi, hanem a szórványmagyarság számára is sokat jelentenek. 

Videó:  ma7

Az emlékérméket a rendezvény végén tiszteletpéldányok formájában adták át.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.