Az aradi vértanúkra való emlékezés hitvallás a magyar nemzet egysége mellett - VIDEÓKKAL
Az aradi vértanúk kivégzésének évfordulója alkalmából valamennyi Pozsonyban működő magyar szervezet, társulás, úgy mint a Csemadok Országos Tanácsa, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya, Liszt Intézet és a Csemadok Ifjúsági Tagozata a pozsonyi Kecskekapui evangélikus temetőben báró Jeszenák János sírboltjánál tartott megemlékezést, hiszen nem csupán az aradi, de a felvidéki tizenhárom mártír emléke előtt is tiszteleg ilyenkor a koronázó város megmaradt magyarsága.

A megemlékezésen részt vett többek közt a Pozsonyi Magyar Nagykövetség véderő-, katonai és légügyi katonai attaséja, Leskó László Tamás, a Liszt Intézet igazgatója, Venyercsan Pál, a Csemadok országos elnöke, Bárdos Gyula, a Magyar Szövetség alelnöke, Őry Péter.
Az aradiak 1849. október 6-án kivégzésük során váltak mártírokká. A magyar szabadságért folytatott küzdelemben a Habsburg Birodalom elnyomásával szemben álltak ki, és a kivégzésük szimbólumává vált a nemzeti összefogásnak és az áldozatvállalásnak. Az aradi vértanúk története emlékeztet arra, hogy a szabadságért folytatott harc sok esetben áldozatokkal jár. A modern világban a demokrácia és az emberi jogok védelme hasonló kihívások elé állít minket, mint amelyekkel a vértanúk szembesültek, minket, felvidéki magyarokat pedig különösképpen. Emlékük azt üzeni, hogy a bátorság és az eltökéltség elengedhetetlen a változások eléréséhez.
Az aradi vértanúk emléknapja minden évben arra ösztönöz minket, hogy értékeljük a szabadságot és küzdjünk a jogainkért. A történelem tanulsága, hogy a társadalmi igazságtalanságok ellen nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is fel kell lépnünk. Az ő példájuk rávilágít arra, hogy az egyéni és közösségi felelősség összekapcsolódik. Az aradi vértanúk öröksége tehát ma is aktuális, és emlékeztet minket a hősies kitartásra a nehéz időkben.
A felújított sírbolt előtti főhajtás Metzner Dóra, a pozsonyi Duna utcai gimnázium diákjának énekével kezdődött, majd médiacsaládunk vezető szerkesztője, Kolek Zsolt mondott megemlékező, ugyanakkor előremutató beszédet, melyben kiemelte,
Portálunknak Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is megerősítette, hogy van dolgunk bőven. Párhuzamot húzott a 48-49-es események és a mai történések között.
Őry Péter, a Magyar Szövetség frissen megválasztott alelnöke stábunknak elmondta, mik azok a legfőbb problémák, amelyeket ő lát a felvidéki magyarságnál, valamint kérdésünkre elmondta, a politikai megújuláson túl mit lehet még tenni a felvidéki magyar szó megőrzése érdekében.
A Jeszenák János politikus, kormánybiztos, főispán, vértanú, evangélikus egyházkerületi felügyelő, Esterházy János mártír politikusunk dédapjának mauzóleuma előtti megemlékezést követően Rázga Pál evangélikus lelkész sírjánál folytatódott a megemlékezés, ahol Kaszás Kornél, a Csemadok Petőfi-ösztöndíjas munkatársa tolmácsolta Kossuth szavait, mindezt a VOX POSONIENIS kórus előadása tette még emelkedettebbé.
József Attila szavaival élve kívánunk mindenkinek szívből jövő emlékezést.
,,A harcot, amelyet őseink vivtak, békévé oldja az emlékezés s rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk; és nem is kevés.''