2024. október 23., 19:02

A nemzet lelkiismeretének megszólalása volt 1956. október 23. - VIDEÓKKAL

Ahogy minden évben, Dunaszerdahely Város Önkormányzata idén is megemlékezett az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójáról és koszorúzással egybekötött megemlékezést szervezett a Diktatúrák áldozatainak emlékművénél. 

Hájos Zoltán
Fotó: Katona Tamás

Az 1956. október 23-i forradalom emléknapja alkalmából szervezett megemlékezésen a szabadság és a nemzeti öntudat kiemelkedő szerepére helyezték a hangsúlyt. Az esemény célja az volt, hogy emlékeztessen azokra a bátor magyarokra, akik 1956-ban fellázadtak a szovjet elnyomás ellen, és felkeltek az elnyomó rendszerrel szemben a szabadságért és függetlenségért.

A megemlékezésen részt vett Újvári Zoltán István, a pozsonyi magyar nagykövetség titkára, Horony Ákos kisebbségi kormánybiztos, a város alpolgármesterei, valamint világi és egyházi méltóságok. 

Videó:  ma7

Az eseményt a dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium diákjai nyitották, majd a megjelenteket Hájos Zoltán, a város polgármestere köszöntötte. Emlékező beszéde elején kiemelte, hogy Nagyszombat megye magyar képviselői egyperces néma csenddel adóztak a forradalom hőseinek, majd Jozef Viskupič megyeelnök is méltatta az '56-os forradalom eszméjét és párhuzamot vont a prágai tavasz és az '56-os események között.

Videó:  ma7
Videó:  ma7

A beszédekben említették a párhuzamot a forradalom üzenete és a mai kor kihívásai között.

Az 1956-os események arra tanítanak, hogy a szabadságért való küzdelem és az összefogás ereje ma is aktuális. A globalizált világban a nemzeti identitás megőrzése, a nemzeti önrendelkezés kérdései, valamint a politikai és gazdasági függetlenség továbbra is kulcstémák.

A megemlékező beszédet a Ma7 Médiacsalád vezető szerkesztője, Kolek Zsolt tartotta, aki kiemelte, hogy '56 már a szűkre szabott ország határain belül zajlott, de mégis közös nemzeti ügy. Bizonyítja ezt, hogy az egész Kárpát-medence és a világ magyarsága fejet hajt a hősök előtt a mai napig. Hangsúlyozta,

'56-nak üzenete van a mához is, amit tanulhatunk: a nemzeti egység. Azokban a napokban, ha rövid időre is, megszületett az összefogás. Ezek a kihívások számunkra is fontosak, hiszen a felvidéki magyaroknak is összefogásra, egységre van szükségük, még ha ezeket a kifejezéseket az utóbbi évek politikája elhasználta, akkor is. 
Videó:  ma7
Videó:  ma7
'56 katarzisa, megtisztulása számunkra is reményt adhat, hogy van értelme egységről es összefogásról beszélni, de szem előtt kell tartani, ha az egyéni akarat nem egyesül a tömeg akaratával, nincs eredmény. 

- tette hozzá Kolek Zsolt. 

A délutánon közreműködött Nagy Balázsa Madách Színház és a Győri Nemzeti Színház művésze, akinek előadása méginkább hangsúlyozta az emlékezés fontosságát, hiszen a felvidéki magyarság helyzete is egyfajta párhuzamot mutat a forradalom üzenetével. Az 1956-os forradalom a kisebbségek önrendelkezés iránti vágyát is kifejezte, amely ma különösen fontos a határon túli magyar közösségek számára. Mi, felvidéki magyarok, akik napjainkban is küzdünk a kulturális és nyelvi identitásunk megőrzéséért, szimbolikus kapcsolatot érezhetünk a forradalom szellemiségével. A forradalom eszméje, miszerint az embereknek joguk van szabadon meghatározni sorsukat, ma is inspirációt nyújt a kisebbségek számára, akik saját közösségeik jövőjét kívánják alakítani.

Videó:  ma7
A forradalom üzenete a mai magyarság számára tehát nemcsak a szabadságról és a függetlenségről szól, hanem arról is, hogy a közösségi összefogás, az önrendelkezés melletti kiállás és az identitás megőrzése ma is létfontosságú. Az ’56-os hősök példát mutatnak arra, hogy egy kisebb nemzet is képes felállni a legnagyobb kihívásokkal szemben, ha közös célokért küzd. Ez az üzenet ma is élő és aktuális mind a magyarországi, mind a határon túli magyar közösségek számára.
Videó:  ma7
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.