A Magyar Érdemrend Érdemkeresztjeit hét felvidéki személy vehette át idén- VIDEÓKKAL
Március 15-i nemzeti ünnepünk alkalmából hagyományosan számos magyar állami kitüntetést nyújtanak át az anyaországban és a külhoni régiókban. Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége szervezésében idén is megvalósult a március 15-i ünnepség, amelynek keretében a Magyar Köztársaság és Magyar Érdemrend Magyar Ezüst Érdemkereszt, Magyar Arany Érdemkereszt és Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetéseit adta át Balogh Csaba, Magyarország Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövete.

A nagykövet elmondta, a kitüntetettek mindegyike hétköznapi hős, akik alázatosan végzik munkájukat és talán nem is értik, miért kapják az elismerést, ám példával szolgálnak az utókornak, fáklyavivők, akiket követhetünk.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó első szava a köszöneté volt, hiszen elmondása szerint olyan időszakot él a felvidéki magyarság, amikor hangot kell adnia annak, hogy él, létezik és fel tudja mutatni az összefogást. Hangsúlyozta a hétvége tétjét, ami a főpróbája az EP-választásoknak is, legyen lehetőség arra, hogy Brüsszelben is rámutasson a felvidéki magyarság, hogy fontos a kisebbségi nemzetek képviselete.
- mondta beszédében Szili Katalin.
A kitüntetettek közt volt munkatársunk, Asztalos Zoltán is, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség elnökségi tagja, a Szent Márton Cserkészcsapat egykori parancsnoka, akinek Magyarország köztársasági elnöke a felvidéki magyar cserkészmozgalom megújításában és a cserkészvezető-képzés módszertanának kidolgozásában vállalt szerepe elismeréseként a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozta.
Asztalos Zoltán lerakta a vízi cserkészet alapjait, ma már ugyan nem veszi ki aktívan a részét a szervezésből, de anyagilag gyakran támogatja és a háttérből dolgozik azon, hogy a felvidéki cserkészet erős lábakon álljon.
Danczi Mónika, a 22. Majer István cserkészcsapat alapítója, a Cserkészújság és a Cserkész Online portál szerkesztője, a Ringató program foglalkozásvezetője a felvidéki magyarság megmaradását szolgáló sokoldalú közösségteremtő tevékenységének elismeréseként szintén Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült. Danczi Mónika portálunknak elmondta,
hálás azoknak a szülőknek, akik rájuk bízzák a gyermekeiket, legyen szó cserkészetről, vagy a Ringató, esetleg a Cseperedő programokról.
Duray Rezső, a Szenc és Vidéke Társulás elnöke Szenc város és a környező települések magyarságának megmaradása, valamint a magyar kultúra ápolása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át. Duray Rezső elmondta, komoly feladat volt megmozgatnia a felvidéki magyarságot, de a sok éven át végzett munkája bizalmat ébresztett az emberekben, amelynek köszönhetően egyre jobban átlátta a felvidéki magyarság helyzetét. Hű krónikásként elgondolkodtatja az olvasót, vajon eleget tettünk-e közösségünk megmaradásáért?
Forró László, az érsekújvári Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola és Kereskedelmi Akadémia nyugalmazott tanára, több mint négy évtizedes, a tehetséggondozásban különösen sikeres pedagógusi pályafutása, valamint a magyar ügyek szlovákiai képviseletét elkötelezetten szolgáló közéleti tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. Portálunknak a kitüntetett elmondta, egy percig sem az elismerésért végezte a munkát, hanem
Gyurgyík László, szociológus, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának nyugalmazott docense, a Fórum Kisebbségkutató Intézet tudományos munkatársa, a szlovákiai magyarság múltjának és jelenének szociológiai szempontú feldolgozását szolgáló több évtizedes tudományos munkája, valamint demográfiai kutatásai elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át. Gyurgyík László elmondta, hogy hatalmas elismerés számára a Lovagkereszt, új erőt kapott ahhoz, hogy a továbbiakban is nyomon kövesse a népesség alakulását, változását.
Ladányi Lajos, a Zoboralja Kht. igazgatója, a felvidéki szórványmagyarság megmaradása érdekében kifejtett közösségépítő szolgálata, különösen a kulturális élet és a magyar nyelvű oktatás megőrzését és megerősítését segítő tevékenységek elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült. Ladányi Lajos elmondta, Zoboralján született, ott tanulta meg, mire van szükség a megmaradásunkhoz és bízik benne, hogy a még kevésbé veszélyeztetett területeknek példaként szolgálhat az ő és a háttérben dolgozó kis közösség munkája.
Szarka László, történész, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának oktatója, volt dékánja, a Rubicon Intézet főmunkatársa, a Magyar Kutatási Hálózat Kisebbségkutatási Intézetének volt igazgatója a történettudomány és a kisebbségkutatás területén végzett magas szintű kutató, oktató és tudományszervező tevékenysége, valamint a szlovákiai magyar felsőoktatásban vállalt szerepe elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.
Szili Katalin gondolataival élve:
