,,A fejlődés közege a béke!'' - Szijjártó Péter miniszteri látogatásának üzenete a Selye János Gimnáziumban - VIDEÓKKAL
Jelentős eseménynek adott otthont a komáromi Selye János Gimnázium január 30-án, amikor is az iskola bencés múltjára emlékeztek. A rendezvény rangját emelte, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is részt vett az eseményen, és nagyobb lélegzetvételű, kötetlenebb hangvételű beszélgetést folytatott az iskola igazgatójával, Andruskó Imrével.

A miniszteri látogatás szimbolikus jelentőséggel bír a felvidéki magyarság számára, hiszen a Selye János Gimnázium nem csupán egy iskola, hanem egy történelmi intézmény, amely generációk óta őrzi és ápolja a magyar oktatás hagyományait. A gimnázium többszázéves múltja szorosan összefonódik a komáromi bencés szerzetesek nevelői munkájával, akik a minőségi oktatás és az értékközvetítés elkötelezett hívei voltak. Az ünnepség éppen ezt a szellemiséget kívánta feleleveníteni, tisztelegve mindazok előtt, akik hozzájárultak az iskola szakmai és erkölcsi örökségének megőrzéséhez.
Andruskó Imre kameráinknak elmondta, az intézmény számára nagy jelentőséggel bír, hogy a miniszter úr elfogadta a meghívást, hiszen fontosnak tartják a hagyományok ápolását, amelyek közé az iskola bencés múltja is hozzátartozik. Miután tudomásukra jutott, hogy Szijjártó Péter is a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium diákja volt, minden követ megmozgattak, hogy a meghívásuk eljusson a miniszter úrhoz, aki habozás nélkül mondott igent a találkozóra, ahol emberi hangon szólt a jelenlevőkhöz.
A jelenben a Selye János Gimnázium továbbra is a felvidéki magyar oktatás egyik legmeghatározóbb bástyája, ahol diákok százai tanulnak kimagasló színvonalon, ezt a beszélgetésben Szijjártó Péter miniszter is megerősítette.
A beszélgetésben az igazgató több kérdést is feltett a miniszter úrnak, elsőként arra kérte, értékelje az elmúlt évtizedet.
A valóban emberi hangon zajló beszélgetésből nem hiányzott a humor sem, így Szijjártó Péter elmondta, hogy hivatalba kerülése után egyik barátja és egyben kollégája azzal biztatta, hogy külügyminiszternek lenni a világ legnyugodtabb állása, sőt, ha nincs háború, kimondottan nyugdíjas állás. Ez a megállapítás nem igaz ebben az esetben, hiszen az elmúlt évtizedben az illegális migráció, a kovid-járvány, illetve a háború komoly diplomáciai munkát jelentett és jelent a mai napig,
de hozzátette:
A továbbiakban kitértek az amerikai választások eredményeire is, illetve arra, hogyan befolyásolja a magyar-amerikai kapcsolatokat, hogy Donald Trump ismét színre lépett. A miniszter úr elmondta, hogy Trump és Orbán Viktor viszonya a kölcsönös tiszteletre alapul, valamint, hogy a világot feszítő kérdésekről hasonlóan gondolkodnak. Elmondta, újraépítik az utóbbi években mélypontra került magyar-amerikai diplomáciai kapcsolatokat.
Szó esett még a szlovák-magyar kapcsolatról is, ezen belül a magyar kisebbségi helyzetről is, aminek kapcsán elmondatott, hogy
Ezért a magyar politikának mindig döntő a jószomszédi kapcsolat, mert ha az jó, abból profitál az ott élő magyarság, így több, mint tíz éve törekszik a jó viszony fenntartására. Úgy értékelte, hogy ez többé-kevésbé sikerült.
A kérdésre, hogy milyen értékeket hoz a bencés évekből, Szijjártó Péter elmondta, hogy a korai ébredés mellett komoly fegyelemre, rendszerességre es strukturáltságra tanították meg az évek. Valamint
A diákok is lehetőséget kaptak a kérdezésre, akik leginkább a HUNOR-programról, az euró bevezetéséről Magyarországon, a V4-ek viszonyáról érdeklődtek. Molnár Krisztina Ildikó pedig a kettős állampolgárság kérdését firtatta.
Az esemény méltó módon tisztelgett a gimnázium bencés öröksége előtt, és egyben megerősítette az iskola jövőbeli küldetését: a magyar nyelvű minőségi oktatás fenntartását és fejlesztését a Felvidéken, amihez Szijjártó Péter derűs beszélgetése megadta a kellő löketet.