Padlóra kerülhetnek a kisboltok
Mint azt jól tudjuk, a kormány által jóváhagyott konszolidációs csomag részeként ugyan az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adója (Áfa) csökkent, más termékek esetében azonban emelkedett. De vajon miként reagáltak erre a nagyobb és kisebb üzletek/üzletláncok?

Korábban már több alkalommal is foglalkoztunk az élelmiszerekre vonatkozó Áfa változásával, azonban az ismétlés a tudás anyja, így rögtön az elején felelevenítenénk ezt. Az alapvető élelmiszerek forgalmi adója január 1-től 10-ről 5 százalékra csökkent, míg a többi élelmiszer Áfája 20-ról 23 százalékra emelkedett.
Mondanom sem kell, az utóbbi csoportba jóval több élelmiszer tartozik, az alapvető élelmiszerek közé ugyanis mindössze a csirkemell, a kenyér, a burgonya, a tej, a joghurt és a sajt sorolható.
Azzal a temérdek mennyiségű élelmiszerrel összehasonlítva, melyek forgalmi adója három százalékkal emelkedett, nem lehet csodálkozni, hogy a lakosok is rosszul járnak. Mert szép és jó, hogy olcsóbban hozzájuthatunk a kenyérhez, a tejhez vagy épp a sajthoz, ebből viszont még egy négytagú család nem tudja elkészíteni az ebédet vagy a vacsorát.
Egy általunk megkérdezett falusi kisbolt egyik társtulajdonosa elmondta, maguktól nem emeltek volna árakat, azonban mivel a beszállítóik feljebb vitték az árakat, így ők is kénytelenek voltak hasonlóan eljárni.
– világított rá a problémára Németh Laura, a medvei L&A kisbolt egyik tulajdonosa.
Németh elmondta, hogy nekik abból a szempontból van kisebb előnyük, hogy a községben csupán az ő élelmiszerüzletük működik, így amennyiben a lakosoknak hirtelen szükségük van valamire, hozzájuk fordulnak. Sokan nem szeretik a tömeget, ezért is vásárolnak kisüzletekben, illetve a bolt társtulajdonosa kiemelte, hogy a legtöbben a hentesárut keresik, mivel az náluk mindig friss, ami a szupermarketeknél nem feltétlenül van mindig így.
Az állampolgárok a drágulást már az őszi hónapok során is tapasztalhatták, a legdrasztikusabb áremelkedésre az előttünk álló hónapokban számíthatunk. Az árak elsősorban a gyümölcsök, a zöldségek, a pékárúk, valamint az olajok és a zsírok esetében emelkedtek.
Ezek az élelmiszerek a kisebb üzletekben is alapcikknek számítanak, a megugró árak miatt azonban ők is drágábban tudják beszerezni a szupermarketekből vagy a beszállítóiktól, így kénytelenek megemelni az árakat.
A lakosok persze nem nézik jó szemmel, hogy az árakat félévente megemelik, azonban ne felejtsük el, hogy nekik is valahogy életben kell maradniuk.
A végére talán nézzünk meg pár statisztikát, melyek válaszul szolgálhatnak a megemelt árakra. Tavaly októberben 2023 hasonló időszakához képest az olajokért és a zsírokért például 30,5 százalékkal fizettünk többet, a zöldségekért 13,3 százalékkal, a gyümölcsökért pedig 11,9 százalékkal. De még ha csak szeptembert hasonlítjuk össze októberrel, abban az esetben is több százalékos differenciált tapasztalhatunk.
A megemelt forgalmi adó tovább nehezítette a helyzetüket, melyből sokan már nem látják a kiutat, és a bezárást tervezik.