2025. április 3., 10:12

Die Machine – a gép, „akiben” érzelmek kavarognak

Egyre többet hallunk a vegán étrendről, amelynek hívei semmilyen állati eredetű terméket nem fogyasztanak. Számukra a tej vagy a tojás fogyasztása is tilos. Sokan a különböző ételallergiák miatt döntenek a vegán étrend mellett, másoknál az állatok szenvedésének az elkerülése a legnagyobb motiváció a váltásra.

somorja
Manna étterem
Fotó: Molnár Anna

A somorjai Manna Bisztró tulajdonosai, Hideghéthy Katalin és lánya, Dóra saját bőrükön tapasztalták, hogy a hús elhagyása, a rendszeres zöldség- és gyümölcsbevitel jótékony hatással van a közérzetükre, a teljesítőképességre, és a korábbi, autoimmun betegségük is csaknem teljesen elmúlt.

– A férjem sajnos korán meghalt, két kisebb gyermekem ekkor tíz és tizenkét éves volt – kezdi a beszélgetést Katalin, aki megpróbált egyedül megbirkózni a nevelés gondjaival.

– Önálló nő akartam lenni, nem kerestem partnert, azt gondoltam, a gyerekeim továbbra is itt vannak velem, nem vagyok egyedül. Az én feladatom, hogy megfelelően ellássam őket és megélhetést teremtsek számukra. Úgy gondoltam, a legjobb megoldás az lesz, ha a somorjai lakhelyemről ingázom majd Bécsbe, ott keresek munkát, hiszen jóval nagyobb fizetést reméltem.

Sajnos németül nem tudtam, megfelelő szakképesítésem sem volt, ezért mindössze három lehetőség közül választhattam: elmegyek takarítani, idősek gondozójaként helyezkedem el, esetleg valamelyik étterem konyhájában leszek kisegítő

– meséli, majd megjegyzi, ez utóbbi volt a „befutó” számára, hiszen mindig is érdekelte a főzés.

Fia tizenéves korában megbetegedett, autoimmun betegséget állapítottak meg nála, ezért nagyon oda kellett figyelniük a táplálkozásra. A magas zsír- és szénhidráttartalmú, erősen feldolgozott ételek fogyasztása olyan gyulladásos állapotot idézett elő a szervezetében, ami közrejátszott a téves immunválasz kiváltásában. Kezdetben csökkentették a húsételeket, később már csak növényi eredetű táplálékot fogyasztottak mindhárman.

Katalin azt is elmondta, hogy miután a vegán életmód mellett döntöttek, nagyon sok mindenre kellett odafigyelniük. Az állati eredetű ételek teljes elhagyása azt is jelentette, hogy a fehérjét, az aminosavakat vagy a vasat, a cinket, illetve a különböző vitaminokat máshogy kellett biztosítani a szervezet számára.

somorja
Hideghéthy Katalin
Fotó:  Molnár Anna
Munka az osztrák fővárosban

– Bizony a kezdet, de a folytatás sem volt leányálom Ausztriában. Az idegennek, legyen az magyar, szlovák vagy ukrán, sokkal többet kell dolgoznia, jobban kell teljesítenie, mint az osztráknak – meséli Katalin, majd megjegyzi, soha életében nem félt a munkától. Már az első napon, az ún. próbanapon azonnal beállt a konyhába. Ott az volt a rend, hogy a reggeli műszak előtt le kellett adnia a telefonját, egy csipet kapott, amelyen keresztül minden mozdulatát ellenőrizhették. Mindössze fél óra volt az ebédszünet, letelte után azonnal vissza kellett állnia dolgozni, nem ritkán 10-12 órát is naponta.

Nagyon nehéz volt megjegyezni az összes ételt, az elején teljes káosz volt a fejemben. Mi is a pontos nevük? Hogy kell megfelelően elkészíteni ezeket? Bécs első kerületi vegán éttermében dolgoztam, annyi vendégünk volt állandóan, hogy mindössze pár perc állt rendelkezésemre, hogy tányérra rakjam az ételt. Emberpróbáló munka volt, de nem adtam fel!

Esténként tanulgattam a német megnevezéseket, minden ételt lefotóztam, az elkészítés módját memorizáltam. Később odatettek mellém két osztrák kollégát, hogy figyeljék, hogyan dolgozom. Végül a főnök, még mielőtt aláírtuk volna a munkaszerződést, megkérdezte a többi kisegítőtől, pincértől, séftől, mennyire elégedettek velem. Ők csupán annyit feleltek: Igen, ő egy valóságos gép, annyira jól dolgozik! Én lettem a die Machine – mondja meghatódva Katalin, persze voltak nagyon nehéz időszakai is Bécsben.

– Sok mindenen keresztül mentem, néha emberszámba sem vettek, előfordult, hogy ordibáltak velem, sokszor elkeserítő perceket, órákat éltem át, mégsem sírtam. Többször enni sem volt időm, egész nap robotoltam. Bár viccesen hangzik, de szomorú tény, hogy késő este gyakran farkaséhesen mentem haza az osztrák főváros egyik legelőkelőbb étterméből.

Katalin később egy ötlettel állt elő. Úgy gondolta, tudna menüket is készíteni itt, van ehhez kellő tudása, kreativitása. Ezért kezdeményezte a főnökénél, ami persze többletmunkát jelentett számára, hogy minden este elküldi főnökének az ő általa javasolt menüsort a következő napra. A főnök beleegyezett. A legtöbb esetben tetszett is az elküldött javaslat, csak éppen ezt nem lehetett „hivatalosan” vállalni...

Nagyon jók ezek az ötletek Katalin, ismerte el az osztrák étterem vezetője, de mivel nincs végzettsége, németül sem beszél rendesen, továbbra is csak segédmunkásként alkalmazom, így nem készítheti hivatalosan a menüsort és nem tudok egy centtel sem többet fizetni, mint eddig – mondogatta a főnök szinte naponta.

– Pár hónap után betelt a pohár nálam, nem vártam többet, fogtam a sátorfámat, felmondtam és beiratkoztam egy intenzív német nyelvtanfolyamra. Nem lesz több „Bis morgen” (Viszlát holnap! – a szerk. megj.) ebben az étteremben, gondoltam, és megkezdtem a nyelviskolát – meséli Katalin még most is dühösen. Ezután gond nélkül elvégezte a középszintű német tanfolyamot, mindössze három hónap alatt. Ekkor viszont már nagyon hiányolták korábbi munkahelyén, a főnök fel is hívta őt, hogy elmondja, írhatja a menüsort, megfizeti, csak jöjjön vissza. Némi gondolkodás után visszatért, majd öt évig dolgozott ebben az első kerületi étteremben, ahol rengeteg prominens vendég fordult meg. 

Az élet Bécsben

Később a városházához közeli étteremben helyezkedett el. Összesen 13 évet „húzott le” az osztrák fővárosban az első vagy második kerületben, vegán, illetve vegetariánus bisztrókban, de az olasz konyhával is alaposan megismerkedett.

A kis növényi csírák, a bio dolgok ekkor váltak igazán ismertté, és nagyon érdekelt, hogyan is lehet ezekkel dolgozni. A séfek maximalisták voltak, mindig nagyon oda kellett figyelnem minden apró részletre. Az egyik mindig megfente a késemet, szerinte sosem volt kellőképpen éles, de vele is kijöttem. Jól dolgoztam és tudtam, hogyan kell a kedvében járni!

Bécs vegánbarát városnak számít, akár gyorsételekről, vagy helyi specialitásokról legyen is szó. Ahol csak dolgoztam, minden étterem étlapján szerepeltek különféle vegán tészták, burgerek és desszertek is. Vegánként sem kell lemondani a finom ízekről!  –  mondja mosolyogva, hiszen rengeteg fiatal tért be hozzájuk.

– Általában egy-másfél órát szántak egy-egy vendégre, nem lehetett itt órákig ücsörögni, hiszen mindig sorakoztak kinn a bejárat előtt az éhes vendégek. Amikor már úgy éreztem, stabil a helyem, kiköltöztem Bécsbe a gyerekekkel együtt. Kezdetben a 10. kerületben laktunk albérletben egy idősebb bácsinál, aki sajnos alkoholfüggő volt. Esténként gyakran rohammentőt kellett hívni hozzá, ezt pedig nem lehetett sokáig bírni. Az összespórólt pénzemből vettünk egy kis lakást Bécs külvárosában.

Lepusztult helyen tengődtünk a gyerekekkel, a folyosón volt a közös mosdó és a fürdőszoba is. Az első és a második emeletről is ugyanerre a helyre jártunk. Amikor éjjel hazaértem, miután ledolgoztam 12 órát, ezt a helyiséget még akkor is más pizsamás emberek foglalták el. Később úgy döntöttünk, készítünk magunknak a lakásban egy kis mosdót.

Ezzel is nagy gond volt, mert ugyan megfizettük a tervrajzot, a fővárosi önkormányzat építésügyi osztálya mégsem fogadta el, majd másodszorra, amikor további összeget fizettünk, elvégeztek egy apró korrekciót a tervrajzon és ezután végre megkaptuk az engedélyt – mondja szomorúan Katalin.

somorja
Fotó:  Molnár Anna
Újra otthon

– A sok viszontagság után azt gondoltam, ennyi volt, a saját magam ura leszek, és tavaly februárban megnyitottuk kis vegán éttermünket Somorján, a Kovács utcában. Rendezvények alkalmával és péntek, szombat, vasárnap vagyunk nyitva. Őszintén szólva, nagyobb érdeklődést vártam, de nem adom fel. Sokan megígérték, hogy eljönnek, megkóstolják a kínálatunkat, többek között Somorja egyik ismert vállalkozója is. Hát naponta várom, hogy majd csak bejön, de azóta sem érkezik...

Sosem készítek fagyasztott ételt, a bisztróban kínált dolgokat a helyszínen főzöm, ráadásul frissen, minőségi, leginkább szezonális zöldségekből, természetes, hazai alapanyagokból

– mondja Katalin csillogó szemmel. A recepteket maguk állítják össze, többször az internetről is inspirálódnak. A hétvégeken, amikor nyitva tartanak, változatos napi menüt kínálnak, van leves és két-három különböző főétel. A Manna bisztróban az ételintoleranciával küzdők is könnyen találnak kedvükre valót, hiszen a kínálat laktóz- és gluténmentes.

Ebédidőn kívül is bátran be lehet térni ide, de akár a korai órákban is, hiszen hétvégenként finom reggelik közül is lehet válogatni. Akár a vegán „halat”, a „kolbászt” is meg lehet kóstolni, ami eddig mindenkinek ízlett. Ketten dolgoznak itt, Dóra lányával főznek és felszolgálnak, mindig mosollyal és kedves szóval fogadják a vendégeket.

– Célunk a vegán életmód népszerűsítése, szeretnénk bebizonyítani, hogy ezek az ételek nemcsak finomak, egészségesek, változatosak, de laktatóak és megfizethetők is egyszerre. Bízom abban, hogy felpezsdül az élet a Mannában – nyújtja búcsúzásképpen a kezét Katalin, a tulajdonos.

Megjelent a Magyar7 2025/12. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.