Zolcer János Nagymegyeren
Ha ifjúságunk titkairól faggatnak bennünket, nem igazán tartom valószínűnek, hogy olyan világpolitikai események motivációiról kezdenénk el beszélni, amelyekkel kapcsolatban még most is sok a találgatás. Nem úgy Zolcer János újságíró és televíziós producer, aki testközelből megismerhette a világpolitika sok szereplőjét és így olyan információk birtokába kerülhetett, amelyeket az egyszeri földi halandó bizonyára sosem deríthetett volna ki.

Az már más lapra tartozik, hogy 30-40 év távlatából ezek az érdekességek, anektodák már nem változtatnak semmin sem utólag, és a jelenünkre sincsenek befolyással, azonban egy világlátott ember szűrőjén keresztül mégis sok olyan információhoz juthatunk, amelyek számunkra is érdekesek és izgalmasak lehetnek. Ebben Zolcer eddig megjelent könyvei is segítenek, melyek közül a legnépszerűbb a portálunkon is bemutatott Gorbacsov titkai című. Nem is térnék ki ezek bemutatására, de maga az előadás sem feltétlenül a könyvekről szólt, hanem az újságíró történetek, anekdoták és érdekességek füzéreként mesélt élményeiről.
Az ipolybalogi születésű Zolcer János a Nagymegyeri Nyugdíjas Szervezet meghívására érkezett a városba és előadását telt ház fogadta. Elmondása alapján sokszor utazott keresztül a városon, de sajnos egyszer sem sikerült hosszabb időt eltölteni a helyszínen, most végre ez is teljesült és örömmel konstatálta, hogy milyen takaros kisvárosba kapott meghívást. A megjelenteket Bittera Zsuzsanna, a helyi Csemadok alapszervezetének nevében köszöntötte, aki röviden Zolcer életútját is ismertette.
A fiatalkorában a Hétben, az Új Szóban, az akkor még Csehszlovák Rádió Magyar Adásában és az Új Ifjúságban is publikáló újságíró még nem volt harmincéves sem, amikor már családos emberként úgy érezte, hogy magánéleti és szakmai szempontból is szűk számára a szocialista berendezkedés adta mozgástér, így markáns döntést hozott: érdekből felbontotta házasságát és hozzáment egy jugoszláv állampolgárságú hölgyhöz annak reményében, hogy így Nyugatra disszidálhat. A „kamuházasság” után is el kellett telnie másfél évnek, mire Jugoszláviába, majd onnan Németországba mehetett. A pályaudvarra mondhatni „egy szál ingben”, pénztelenül, német nyelvtudás nélkül érkezett és senkit sem ismert. Nagy szerencséjére azonban már érkezésének másnapján észrevett egy épületet, rajta egy táblával: Kövesdi Presse Agentur. Mint mondta, ennek megértéséhez nem nagyon kellett nyelvtudás, így abban a pillanatban gondolkodás nélkül megnyomta a csengőt.
mesélte Zolcer a kalandregénybe illő történetét, majd így folytatta:
célozva ezzel arra, hogy a múlt rendszerben a keleti blokk országait lényegében a Szovjetunió irányította, melynek a 80-as évek közepétől Gorbacsov volt az elnöke, akivel az ezredforduló tájékán Zolcer jó barátságba került és segítségével a 80-as évek olyan közismert világpolitikai szereplőiről forgathatott filmsorozatot, mint George Bush, Helmuth Kohl, Margaret Thatcher, Nelson Mandela, vagy éppen II. János Pál pápa.
Gorbacsovval a hírességek házába több hétre be is költözhettek, így Zolcer János minden esetben megismerhette azt a politikust is, aki a tévékamerák előtt rejtőző álarc mögött rejlik. Például amikor II. János Pál pápával találkoztak, Zolcer mindkettőjüket megkérdezte, hogy vajon ki követhette el a pápa elleni merényletet. Gorbacsovtól azt a választ kapta, hogy természetesen nem a szovjetek. Miért? – tette fel a kérdést az újságíró. „Miért? Mert itt a bizonyíték”, miközben a pápára mutatott, utalva ezzel arra, hogy a szovjetek nem végeztek volna fél munkát. Zolcer II. János Páltól azt is megtudta, hogy a török Mehmet Ali Ağca egy vatikáni bíboros utasítására cselekedett, aki drogügyletbe keveredett. Ezt sem így olvashattuk, de Zolcer az előadás során még sok más érdekességet is a jelenlévők elé tárt. Ilyenekről az újságíró a Magyar7 podcastjában is nyilatkozott már. Az előadás végén az érdeklődők megvásárolhatták a szerző könyveit.
