Zenés történelmi séta az esztergomi bazilika Giacinto-kútjánál
A Malom Művészeti Műhely Egyesület szervezésében valósult meg az összejövetel a víz világnapján. A műhely évtizedek óta gazdagítja Esztergom kulturális palettáját - műemlékeknél, nevezetes épületeknél tartanak sétákat, ahová kultúrát, irodalmat, zenét visznek és egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem is.

Az esemény kezdetén Mezősiné Rózsár Erika, az egyesület alelnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Prokopp Mária, Széchenyi-díjas művészettörténész és Esztergom díszpolgára mondott beszédet.
„Sokszor hallom, hogy száz év eltelt Trianon óta, és semmi sem változik. Itt állunk az ősi várhegyen, ahol Szent Istvánt megkoronázták, és tudjuk, hogy ezer év sokkal több, mint száz. A világ folyamatos változás. Az esztergomi bazilika építése 1822-ben indult Rudnay Sándor hercegprímás kezdeményezésére, és bár a munkálatok jól haladtak, a Habsburgoknak ez nem tetszett. A fiatal magyar építészt meggyilkolták, majd statikai ellenőrzésre hivatkozva az épület egy részét lebontották. Mégis, a magyar kitartásnak köszönhetően ötven év alatt felépült a bazilika. A magyarnak nincs lehetetlen” – fogalmazott a professzorasszony.
A rendezvényen Mújdricza Péter építész a Giacinto-kút történetéről, míg Mújdricza Ferenc építész a hely építészeti lehetőségeiről osztotta meg gondolatait.
Megtudtuk, a kutat egy olasz kőszobrász építette, aki a bazilika építésén dolgozva telepedett le Süttőn. Évtizedekkel később, a 70-es években Horváth István régész figyelt fel rá, hogy a kút darabjai elhagyatottan hevernek az utcán. Társadalmi összefogással sikerült megmenteni és felállítani a Bazilika falának tövében. „A kút ajtaja már erősen megkopott, ideje lenne lecserélni – jegyezte meg Mújdricza Péter.
A Hét Szilvafa Egyesület fiataljai röviden vázolták tevékenységüket.
„Aki fát ültet, jövőt teremt. Mindannyian a teremtett világ részei vagyunk, ezért fontos visszakapcsolódnunk a természethez. Első lépésként szelídgesztenyefát ajándékoztunk Esztergomnak, Esztergom pedig Szent István-hársfát adott Párkánynak. A fák cseréjére a Mária Valéria híd közepén került sor. E hosszú életű fák, jövőbe vetett bizalmunkat is jelképezik. A víz világnapján pedig Ipolypásztón, a református templom mellé ültettünk gesztenyefákat” – hangsúlyozta a párkányi Novák Bálint, az egyesület alapítója.
Az eseményen Rózsár Brigitta református kántor és kamaraművész vurlicerjátékával és énekével vonta be a közönséget a közös ünneplésbe.