Zelenszkijt bármikor elmozdíthatják - Nógrádi György előadása Köbölkúton
Tegnap este Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az ukrán és az izraeli konfliktus geopolitikai hatásai Európára címmel tartott előadást Köbölkúton. A beszélgetést Kolek Zsolt, a ma7.sk vezető szerkesztője vezette. Az ónos eső se szegte kedvét az érdeklődőknek, zsúfolásig megtelt a kultúrház nézőtere.

Az előadás kezdeményezője Gonda Gábor köbölkúti vállalkozó, aki érdeklődik a politika és a háborús konfliktusok témája iránt. Állandó nézője és résztvevője Nógrádi György és Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértők előadásainak. Tőle kérdezem, hogy jött az ötlet, hogy Nógrádi Györgyöt meghívják Köbölkútra?
A beszélgetés kezdetén Nógrádi megemlékezett Henry Kissinger tegnapi haláláról, a róla írt könyve is percek alatt elkelt.
Európáról a biztonságpolitikai szakértő kifejtette, sajnos, nem képes képviselni a saját érdekeit sem gazdasági sem politikai téren. Szinte egy pontban sem egységes a 27 tagország. Háború esetén nem tudná magát megvédeni. Manapság hiányoznak a karizmatikus a vezetők, ami a sikeresség egyik alapköve.
A műsorvezető kérdésére, fenyeget-e az ukrán konfliktus kiterjesztése Európára, a szakértő kifejtette, tűzfészkek mindenütt keletkezhetnek, főleg a Balkánon nyugtalan a helyzet. Az egész világ azon vitatkozik, hol lesz az orosz-ukrán határ, de feltehetnénk azt a kérdést is, hol lesznek Ukrajna nyugati határai? A feltételeket mindig a nagyhatalmak szabják.
A szakértő kitért arra, két éve tart az orosz-ukrán háború. A két fél álláspontja között áthallás sincs. Ma a világ tudomásul veszi, a Krím orosz.
– emelte ki Nógrádi.
Kárpátaljáról elmondta, az ottani magyarok kétharmada elmenekült, rengeteg ott az ukrán betelepedő. A helyzet nagyon komoly a magyarság helyzetét illetően. Hogy a területet még nem érte támadás, az a magyar kormány és Oroszország jó viszonyával magyarázható.
Az izraeli-palesztin konfliktus kapcsán a szakértő elmondta, bár az USA Izrael stratégiai partnere, nem áll ki az izraeli kormány döntései mellett, ezért sok mindenben meghátrálásra kényszeríti Izraelt.
A beszélgetés kitért még a tajvani krízisre, Indiára, amely nem akar globális játékos lenni, és arra, mi lenne a helyzet, ha az amerikai választásokat Trump nyerné meg. A nézők nagyon sok kérdést feltettek a szakértőnek.
