Zajlik az élet a Manócska Óvodában
Színvonalas neveléssel és a gyermeklétszám egy éven belüli megduplázásával bizonyították be a nagycétényi Manócska Óvoda létjogosultságát a Zoborvidéken. Az első év élményekben és sikerekben gazdag lett, a jövőbeli tervek pedig messzire mutatnak.

A nagycétényi Manócska Óvoda, a Zobrovidék egyetlen magyar óvodája 2020 szeptemberében nyitotta meg kapuját a gyermeksereg előtt. A Manócska Óvoda létrejöttével fél évszázados álom vált valóra a Zoborvidéken. A magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programnak köszönhetően épült intézménynek hiánypótló szerepe van ezen a kultúrában, néphagyományban gazdag szórványvidéken.
A Nyitrai járásban ugyanis mind ez idáig nem volt önálló magyar nevelési nyelvű óvoda. A Manócska Óvodában a gyerekeket igényes oktatási-nevelési programmal a magyar hagyományok és kultúra jegyében nevelik. Sokat játszanak, énekelnek, jól felépített napi terv szerint működik az intézmény.
Az óvodába nemcsak Nagycétényből, hanem a zoborvidéki falvakból, Nyitracsehiből, Kalászról, Nagykérről is jártak gyerekek az első évben.
Tizennégy gyermekkel kezdték az évet, januárra már tizenheten voltak, az év végén egy gyermek ballagott el, aki szeptembertől a nagycétényi magyar alapiskola első osztályos tanulója lesz. Az óvoda fenntartói a magyar kormány kiemelt támogatásával egy különleges pluszszolgáltatást is tudnak nyújtani, a nevelési év elején vásárolt iskolabusszal mindennap végigjárják a környező településeket és hozzák-viszik a Nagycéténybe járó iskolásokat és óvodásokat.
A 2021/2022-es évet a Manócska Óvoda csodálatos létszámmal, harminckét gyermekkel kezdi meg.
Ez azt jelenti, hogy egy év alatt az igényes munka, a szép épület és a nyugodt, szerethető közeg megnyerte a szülők szívét és bizalmát. Ladányi Lajos, az óvodát fenntartó Zoboralja Közhasznú Társaság vezetője isten áldásaként, a zoborvidéki magyarság megtartó beteljesüléseként tekint erre a számra,
hiszen az óvoda indulásakor már a húszas létszám elérését is sikernek könyvelték volna el.
A közegészségügyi hivatallal való egyeztetés értelmében a Manócska Óvodába 36 gyermeket vehetnének fel, most már bíznak abban, hogy az intézmény teljes kapacitását ki tudják tölteni, s nem mellesleg az épület szomszédságában működő magyar alapiskola utánpótlását is biztosítani tudják. Ladányi szerint
A fenntartó az öröm mellett a nehézségeket sem titkolja.
A szlovákiai oktatásügyben nem jellemző a diáklétszám hirtelen arányú megduplázódása, így a 2021-es tanévben, a naptári év végéig csak a tavaly szeptember 15-ig bejelentett 14 gyermek után kapnak állami támogatást, ún. fejpénzt.
Így valójában harminckét gyerekkel fognak működni, de támogatást csak tizennégy után kapnak, pedig a diáklétszám növelésével a nevelői kar létszámát is növelni kell.
A következő tanévtől ugyanis már nem egy, hanem két, egy kis- és egy nagycsoporttal működik majd az intézmény, így két óvó nénit is fel kellett venniük.
Ezzel a fenntartónak már hat alkalmazott – négy óvónő, egy konyhai alkalmazott és egy karbantartó – bérét kell biztosítania, amihez nincs költségvetési fedezet. A fenntartó Zoboralja Közhasznú Társaság annak alapítójával, Frideczky Jánossal természetesen biztosítja a szükséges támogatást a saját tartalékaiból mindaddig, amíg szükség lesz rá, és a magyar kormány sem hagyja magára a szépen fejlődő intézményt.
Az óvodában sok új, örvendetes pluszt tudnak nyújtani a jövő tanévtől.
Sikerrel pályáztak az oktatásügyi minisztériumnál óvónő-asszisztens felvételére, és egy szakpedagógus is elkezdi a munkát szeptembertől.
Az ő jelenlétükre igencsak szükség lesz, hiszen sajátos nevelési igényű gyermekek is felvételt nyertek az oviba. Hogy a Manócska Óvodába találtak magyar ajkú speciálpedagógust, felér egy csodával, hiszen rendkívül kevesen rendelkeznek gyakorlattal ebben a szakmában. Ladányi hozzáteszi, nemcsak magyar anyanyelvű, de zoboralji származású is az illető, így a folyamatosság a későbbiekben is biztosítva lesz.
Az ovi ezenfelül a következő nevelési évtől a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának óvónőképzőjének gyakorló óvodája lesz.
Az intézmények közt készülő szerződés értelmében az egyetemi hallgatók megfelelő szakmai felügyelet alatt töltik majd a gyakorlati idejüket a Nyitrához közeli nagycétényi óvodában.
Éder Mária, a Manócska Óvoda igazgatója nagyon jó tanévet indított el kollégáival. A koronavírus okozta nehézségek ellenére is sikerült egészséges, harmonikus közeget, biztonságot, tartalmas napi rendszert kialakítaniuk a kisgyermekek részére. Fontos számukra, hogy a gyerekek ne csak halljanak a világ dolgairól, hanem a saját érzékeikkel is megtapasztalják azokat. Ezért gyakran szerveznek kirándulásokat, voltak már például tökültetvényen, méhészetben és egy családi arborétumban is.
A magyar kultúrára, néptáncra, hagyományokra épülő nevelési tervet folyamatosan csiszolgatni, bővíteni szeretnék, de büszkék arra is, hogy a nehéz időszakban is tudták néptáncra tanítgatni a kicsiket, fellépni velük, valamint megemlékezni a jeles évfordulókról, megtartani az ünnepeket.
Az igazgatónő nevetve mondja, hogy
A Manócska Óvodában a nyári időszakban is zajlik az élet. Augusztus 6-án és 7-én szakmai értekezletre és közösségépítő családi napra kerül sor. A szakmai napra a zoborvidéki nyugalmazott óvónőkkel és a nagycétényi óvodát működtető, valamint a mellette dolgozó szervezetek képviselőivel tanácskozik a fenntartó és alapító szervezetek vezetősége. Augusztus 7-én azokat a családokat várják a Manócska Óvodába kötetlen szórakozásra, ringatóra, gyermekkalandokra, akiknek a csemetéje az óvodát látogatja szeptembertől.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/31. számában.