2024. július 20., 19:13

Zafír, te drága(kő)

Drágakőre lelni természetjárás közben? Ritka dolog, de nem lehetetlen. Ezt bizonyítja a füleki Oravec László, amatőr ásványkutató, akit ma már csak Zafír Laciként emlegetnek a környéken. Nevéhez több, bazaltba ágyazott zafír megtalálása kötődik, amelyek a legnagyobbak Szlovákiában.

Oravec László egy korábbi zafírral
Oravec László egy korábbi zafírral
Fotó: Szvorák Emese

Az ásványkutatás világában néha előfordul, hogy egy-egy felfedezés minden várakozást felülmúl. Ezt történt a közelmúltban Oravec Lászlóval, aki olyan zafírra bukkant, amely a szakértők szerint letaszította a trónról a „Császárt”, az eddigi legnagyobb zafírt. A drágakővel László vélhetően újra rekordot dönt.

Ajnácskő, a drágakő lelőhelye

Több évig tartó kutatás után 2015 végén, Gömöralmágy község határában talált rá Oravec László a bazaltban megbúvó első zafírmintákra, egy Ajnácskőtől nem messzi kőbányában. Ez azért is érdekes, mert Szlovákiában egyébként alig találni drágakövet. A ritkaságszámba menő leletek a Füleki Vármúzeum paleontológiai gyűjteményébe kerültek, és az állandó tárlatot gazdagítják.

Az internetet böngészve keltette fel az érdeklődésemet egy információ, amely egy körülbelül 7 mm nagyságú zafír előfordulásáról szólt. Akkor elhatároztam, hogy ettől legalább kétszer nagyobbat találok. Öt évbe tellett, mire ráleltem az 1,4 cm nagyságú kőre, amelyet Királynak neveztem el"

– mondta László, aki 2020-ban, megdöntve saját rekordját, még nagyobb drágakőre bukkant.

Utóbbi méreteit tekintve 1,8 cm x 0,7 cm, és a Császár nevet kapta. A szenvedélyes ásványkutató kitartásának és az előkerült példányoknak köszönhetően a zafírok hazai és külföldi gyűjteményekbe kerültek. Az eddigi legnagyobb ajnácskői zafírt egyébként 2016-ban találták, méretei 3,9 x 2,8 x 2,6 mm, súlya pedig 0,265 karát. Eddig több mint 80 darab bazaltba ágyazott zafírt találtak Ajnácskő környékén. A község az említett drágakő egyik legjelentősebb Kárpát-medencei lelőhelye.

A Császár zafír
A Császár zafír
Fotó:  Oravec László
Vulkanikus és metamorf kőzetekben fordul elő

A Szalánc-hegységbeli dubniki opálon kívül a zafír az ország egyedüli ismert drágaköve. Jelentőségéről nem csupán a szakemberek, múzeumok és gyűjtők érdeklődése tanúskodik, hanem a tudományos és ismeretterjesztő tanulmányok, valamint az újságokban és folyóiratokban megjelent cikkek egész sora is. Az Ajnácskő környékéről származó zafírról, mint a korund változatáról, először dr. Szádeczky Gyula ásványkutató és geológus számolt be 1899-ben. Az ásványt az ismert paleontológiai lelőhelyen, az Ajnácskő melletti Csontos-árokban találták meg bazaltba ágyazva. 100 évvel később, a Csontos-árok paleontológiai kutatása során, ismét felbukkant a zafír, noha csak üledékben lerakódott, mállott állapotban.

Amint azt Gál Lajos geológus elmondta, Szlovákia területén a korund, esetenként annak zafír változata főleg a Vihorlát-hegyvidék Remetevasgyár – Kapka nevezetű lelőhelyéről ismert, de szórványosan megtalálható Hodrushámor, Dobronya, Szklenófürdő, Végleshutakálnok, Jecenye, Pinc és Vehéc környékén is.
A zafír tulajdonképpen egy alumínium-oxid, amelynek szilárd kristályrácsa van, és igen kemény ásvány. A korund kékes változata, színét a vas mellett a titánnak köszönheti. A korund egyébként az aránylag gyakori ásványok közé tartozik, amely főleg vulkanikus és metamorf kőzetekben fordul elő.

Nagy hő és nyomás alatt keletkezik, így kezd kristályosodni. A környéken, a Cseres-hegység területén lévő bazaltokban fordul elő, mert a bazalt a földköpeny felső részéből, 30-40 kilométeres mélységből jött fölfelé, ahol megvan ez a hatalmas nyomás. Úgyhogy, ha valaki a kőbányákat járja, találhat apró ásványdarabokat – nyilatkozta a geológus.

Tájékoztató tábla készül

Oravec László szerint viszont egy ilyen lelet megtalálása hosszú és megerőltető munka, amihez jó, ha nagy adag szerencse is párosul. Mint mondja, fanatikusnak kell lenni.

Az ásványok megtalálását követően Daniel Ozdínnal, a Comenius Egyetem professzorával, az ásványok specialistájával szoktam konzultálni. Nagyon hálás vagyok neki a segítségért és rendkívül tisztelem a munkáját. A legújabbat, az almágyi zafíromat még vizsgálja, egyelőre a méretei sem ismertek.

Az elemzést követően tudományos célokra fogják használni, de múzeumban is kiállítják majd, hogy a nyilvánosság is láthassa – mondta László, aki tavaly, szintén zafír keresése közben, más ritkaságszámba menő leletre is bukkant. Egy 3,6 millió éves tapír lábujjának a csontja akadt a kezébe, amit kedvenc lelőhelyén, a Csontos-árokban talált. A tapírok a környéken a kései pliocén végén éltek.

A környéken krátertavak alakultak ki, amelyeket nagyon intenzíven működő vulkánok vettek körül, és rengeteg ősállat maradványt találtak ezen a lelőhelyen. Nyilván a vulkánok kitörése előtt mérges gázok szivárogtak ezekből a tavacskákból, ez okozhatta az ide inni járó állatok tömeges pusztulását, illetve elpusztíthatta őket a tűzhányók kitörése is. A tetemeket pedig vulkáni hamu takarta be, amely konzerválta őket

– magyarázta Vozár Bianka, a Füleki Vármúzeum régésze.

A Gömöralmágy kataszterében talált zafír bemutatására augusztus elején ünnepséget szerveznek, emlékkövet avatnak, illetve tájékoztató táblát állítanak a helyi községháza előtt. Oravec László egyébként még nem adott nevet az új zafírnak, azt szeretné, ha az emberek neveznék el. Az eddig talált zafírok egy részét a füleki vár Bebek-tornyának földszintjén láthatják az érdeklődők.

Megjelent a MAGYAR7 28. számában.
 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.