XXV. Vámbéry Napok – KÉPEKKEL
Szerdától péntekig tartott a XXV. Vámbéry Napok rendezvénysorozata Dunaszerdahelyen. A három nap során eszmecserét folytattak az orientalista életéről, bemutatták Felföldi Szabolcs és Vér Márton Vámbéry Albumát, megkoszorúzták Dunaszerdahely jeles személyiségének ülőszobrát és idén is megrendezték a Vámbéry Árminról elnevezett földrajzverseny döntőjét.

Szerdán a dunaszerdahelyi Country Pubban találkozott Felföldi Szabolcs történész-régész, Nagy Iván etnológus, a Csallóközi Múzeum igazgatója és Hodossy Gyula, a Vámbéry Polgári Társulás igazgatója, hogy a nyilvánosság előtt beszélgessenek a rendezvénysorozat névadójáról, életéről és munkásságáról.
Csütörtökön, a délelőtti órákban Felföldi Szabolcs dunaszerdahelyi iskolákban, gimnáziumokban mutatta be a Vámbéry Albumot. A szerző a könyvvel ellátogatott a Vámbéry Ármin és Kodály Zoltán alapiskolákba, továbbá a Vámbéry Ármin Gimnáziumba. Az esti órákban az albumot bemutatták a szélesebb nyilvánosság előtt is az irodalmi kávéházként funkcionáló Country Pubban. A könyvbemutatót Hodossy Gyula nyitotta meg, az albumot Nagy Attila helytörténész méltatta. Az est házigazdája Nagy Iván volt.
Péntek reggel a Csallóközi Múzeum galériatermében megkezdődött a Vámbéry Ármin Földrajzverseny országos döntője, majd annak kiértékelése. A versenyfeladatokat Tóth Tibor földrajztanár állította össze, a versenyt Domonkos Tímea, a Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola pedagógusa vezette. A zsűri elnöke Nagy Iván volt, további tagjai Felföldi Szabolcs és Csadi László.
Közben sor került Vámbéry Ármin ülőszobrának megkoszorúzására a Bartók Béla sétányon. Ünnepi beszédet Lacza Tihamér publicista, tudomány- és művelődéstörténész mondott. Beszédében megjegyezte, ki gondolta volna, hogy az az „ősrobbanással” felérő negyedszázaddal ezelőtti kezdeményezés ennyire mélyreható módon ösztönzi majd az orientalisztika és keletkutatás művelőit, hogy évente Dunaszerdahelyre jöjjenek és beszámoljanak legújabb tudományos eredményeikről, sőt olyanokat is cselekvésre késztessen, akik egészen más területeken jeleskednek ugyan, de valamiért fontosnak érzik, hogy a maguk módján hozzájáruljanak az összejövetelek sikeréhez és eredményeihez. Mint mondta, a Vámbéry Polgári Társulásnak sikerült egy olyan szellemi műhelyt létrehoznia, amely a magyar keletkutatás számos kiváló képviselőjének kínál egyfajta fórumot, amely egyúttal a személyes kapcsolatok ápolására és elmélyítésére is lehetőséget nyújt.
fejtette ki a tudománytörténész, aki kiemelte, hogy csupán a jeles tudós kalandokban bővelkedő életének ismerete is elegendő ösztönzés ahhoz, hogy az ember a mindennapjait változatosabbá tegye, az eléje tornyosuló akadályokat elszántan leküzdje.
Vámbéry Ármin ülőszobrát Dunaszerdahely városa nevében Hájos Zoltán polgármester, a Vámbéry Polgári Társulás nevében Hodossy Gyula igazgató, a Liszt Intézet nevében Venyercsan Pál igazgató, a Katedra Polgári Társulás nevében Petres Csizmadia Gabriella és Pintes Gábor, a Csallóközi Múzeum nevében Nagy Iván igazgató koszorúzta meg. Rajtuk kívül koszorúztak még a dunaszerdahelyi alapiskolák igazgatóí, továbbá a Vámbéry Ármin Földrajzverseny döntőjében versenyzett csapatok és felkészítőik.
