Vitaképes és a helyzetükön változtatni tudó fiatalokra van szükség
Szeptember 21-e és 23-a között tartják Szencen a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetsége (SZMKSZ) és az Országos Oktatási és Ifjúsági Intézet (NIVAM) közös szervezésében a Szlovákiai Magyar Középiskolás Diákparlamentet. A háromnapos rendezvény célja elsősorban az, hogy különböző előadások és foglalkozások segítségével hozzájáruljon a középiskolás diákok vitakészségének fejlesztéséhez, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a közélet és a politika iránt érdeklődő és tenni vágyó fiatalok hatékonyabban ki tudják venni a részüket jövőjük irányításából.

A diákparlament főszervezője egy bodrogközi fiatal, Brezo Ferenc, a kassai Márai Sándor Gimnázium harmadéves diákja, aki egyben a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetségének alapítója is. A battyányi születésű fiatal középiskolás diák Szlovákia ifjúsági delegáltja is volt az idén az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusában.
"Maga a diákparlament a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetségének kezdeményezéséből indult ki.
– fogalmazott portálunknak Brezo Ferenc.
A szervezet első jelentősebb programja tulajdonképpen a jelen diákparlament is. „A diákparlament koncepciója lényegében az, hogy az első két napon több lekciót és több olyan foglalkozást tartunk, amelyek során a diákok erősíthetik a vitakészségüket, akár angolul, akár magyarul, és meghallgathatnak olyan neves közéleti embereket, aki, úgy gondolom, példaképül szolgálhatnak számukra a pályafutásuk során” – tette hozzá Brezo Ferenc.
Ennek érdekében a szervezők neves hazai és külföldi előadókat is meghívtak a háromnapos rendezvényre. Többek közt Csáky Pál volt miniszterelnök-helyettest és EP-képviselőt, aki a rendezvénysorozat második napján a kormányban eltöltött nyolc év, illetve az Európai Parlamentben képviselőként és a Petíciós Bizottság alelnökeként eltöltött öt év tapasztalatairól, kihívásairól beszél a résztvevőknek. Vagy Mathieu Morit, az Európa Tanács főtitkárát, Tokár Géza politológust, aki a szlovákiai magyar politikai történetét ismerteti, és egyebek mellett Benjamin Cohen diplomatát is.
De vitaképzés és a fiatalokat érintő problémák is szerepelnek a rendezvény programjában.
Az első nap mindjárt két újságíró bemutatkozásával, tapasztalataik megosztásával, illetve az újságíró szakma megismertetésével indult. A moderált beszélgetés során Kolek Zsolt, a ma7 internetes portál vezető szerkesztője és Czímer Gábor, az Új Szó belpolitikai újságírója röviden ismertették saját médiumuk munkáját is, de szó volt a beszélgetés során például arról, hogy milyen a jó újságíró, illetve arról is, hogy az utolsó egy-két évtizedben jelentős mértékben átalakult az újságírás.
– fejtette ki ennek kapcsán Kolek Zsolt. Ennek ellenére mindkét újságíró arra ösztönözte a fiatalokat, hogy aki késztetést érez magában az írásra, az próbálja ki magát, akár írások, vélemények beküldésével is a szerkesztőségeikbe.
Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója a szlovákiai magyar oktatás nehézségeiről, hiányosságairól és lemaradásáról beszélt a fiataloknak.
Arról hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a rugalmatlan iskolarendszert, mit kellene oktatni és mit nem, illetve hogyan az iskoláinkban, várható-e gyors eredmény az oktatásban tervezett változtatásoktól, szó esett a szlovák nyelvoktatás hibáiról is a magyar iskolákban, mit ahogy arról is, foggal-körömmel ragaszkodnunk kell-e a nehezen fenntartható kisiskolákhoz.
Az előadások két napja után a harmadik napon a diákparlamenti szekcióé lesz a főszerep, ahol terveket vázolnak fel, hogy a jelenlévő fiatalok hogyan csatlakozhatnának a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetségéhez.
Nekünk megvannak az elképzeléseink, hogy hogyan folytatnánk a szervezet tevékenységét, és az itt megszerzett tapasztalatok alapján szeretnénk ezeket továbbcsiszolni” – tette hozzá Brezo Ferenc.
Mivel a szervezet egyik fő célja a készségfejlesztés, októbertől vagy legkésőbb novembertől vitaköröket indítanak egyelőre az ország két részén: Pozsonyban és Kassán.
– mondta Brezo Ferenc hozzáfűzve, a diákparlament célja ugyanis az is, hogy felmérje a diákok igényeit is bizonyos készségek iránt, és aszerint alakítsák a terveiket.
A szervezet elnöke szerint rendkívül fontos, hogy a fiatalok nagyobb részben vegyék ki a részüket a közös feladatból, hiszen csak így érhető el, hogy az ő érdekeik is képviselve legyenek minden szinten. Ezért szeretnének megszólítani minden közélet és a politika iránt érdeklődő és tenni vágyó középiskolást, hogy vegyenek részt a szervezet munkájában.
„A diákparlamenten való részvételre a toborzás leginkább a szociális médián keresztül történt, illetve az egyes iskolákba eljuttatott e-mailek és személyes telefonhívások alapján. Minden szlovákiai magyar középiskola igazgatóját megpróbáltam felhívni” – mondta hozzáfűzve, azt azonban
nagyon fontos megjegyezni, hogy a diákok ebben az esetben nem az iskolát képviselik, hanem saját magukat.
„Egy olyan szervezetet szeretnénk tehát építeni, ami nem az iskolákra alapoz, mivel úgy gondoljuk, hogy azáltal túl behatároltá válna a működésünk, és olyan korlátokkal szembesülnénk, amelyek a jelenlegi formában nem léteznek – zárta mondandóját a Szlovákiai Magyar Középiskolások Szövetségének elnöke.