2025. április 3., 18:55

Világfájdalom a színpadon – Lezajlott a Tompa Mihály verseny kerületi fordulója Galántán

A szavalás és prózamondás művészetét ünnepelték Galántán a Tompa Mihály Vers – és Prózamondó Verseny kerületi fordulóján. Kategóriánként öt diák jutott tovább az idén Érsekújvárban megrendezésre kerülő döntőbe. A felnőtt diákok életfájdalommal telített verseket és prózákat hoztak a szakmai zsűri elé. Ezek az előadások éles tükröt állítanak a mai társadalom elé.

Tompa Mihály 2025 Galánta
Galéria
+5 kép a galériában
Tyukos Boglárka és Bitter Karolina, az aranysáv élvonalában - felnőtt gondolatokkal
Fotó: Szomolai Andrea

A szavalás és a prózamondás művészete többről szól, mint pusztán a szöveg felmondásáról: érzések, gondolatok és élmények tolmácsolása a hallgatóság felé. Ezt bizonyították a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny kerületi fordulójának résztvevői is, akik április 3-án gyűltek össze Galántán, hogy tehetségüket és elhivatottságukat megmutassák.

A verseny öt kategóriában zajlott, vers- és prózamondásban mérték össze tudásukat a Galántai, Vágsellyei, Nyitrai és Dunaszerdahelyi járásokból érkező versenyzők. Mind a vers, mind a próza fordulóból 5-5 diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet 2025-ben az eddigi hagyományoktól eltérően, a rimaszombati kultúrház felújítása miatt, Érsekújvárban szervez meg a Csemadok.

Galántán a versenyzőket és felkészítőiket Mézes Rudolf, főszervező, a Csemadok Nyugati Regionális alelnöke köszöntötte. A versenyzőkkel négy háromtagú szakmai zsűri foglalkozott az egész nap folyamán. A legkisebbek még a rájuk jellemző szertelenséggel és izgatott lelkesedéssel vettek részt a megmérettetésen, Kaszás Kornél, az első kategória zsűritagja elmondta, nagyon nehéz még ennek a kategóriának bármi kritikusat is mondani, sőt nem is kell – ilyenkor forrják ki magukat a jövő színpadra termett tehetségei.

A második és harmadik kategória vers- és prózaválasztása még inkább a felkészítő szája íze szerint történik, itt egyenes arányban jelentek meg a komolyabb és humorosabb szövegek, a női és férfi írók által megírt darabok – tudtuk meg a harmadik kategória zsűrielnökétől, Hrbácsek Magdalénától.

A témaválasztás megfogott bennünket, a harmadik kategóriában életvidám témák kerültek előtérbe. Öröm volt, hogy a humor, a finoman visszafogott irónia is megmutatkozott, és jól tudtak ezzel bánni a gyerekek. Találkozott a téma az előadóval. Ebben a kategóriában kizárólag magyar irodalommal, sok esetben felvidéki magyar irodalommal dolgoztak a gyerekek. Érdekes, hogy mikor felkerülnek a diákok a negyedik kategóriába, megváltozik a témaválasztás mivoltja. Elég, ha fellapozzuk az állami oktatási programot, és azonnal látjuk, milyen más tematikákkal találkoznak a középiskolások, mint az általános iskolások. A középiskolában már inkább a világirodalom kerül előtérbe”

– nyilatkozta Hrbácsek Magdaléna a versenykategóriák közti értékelő szünetben portálunknak.

A negyedik kategória zsűritagjai azonban komoly társadalomkritikát véltek felfedezni a felnőtt diákok témaválasztásában. A vers és próza kategóriában is egyaránt a halál, az öngyilkosság, a vérengzés vagy az istenbe vetett hit megkérdőjelezésének témája került a terítékre. A diákok azonban professzionális módon birkóztak meg a többnyire saját maguk által választott nehéz témákkal.

„Érdekes élmény ülni az értékelőbizottságban, találkozni a fiatal felnőttek kategóriájával. Színvonalas előadásokat hallottunk, komoly teljesítményeket éltünk át a mai napon. Megdöbbentünk azonban azon a tényen, hogy az érettebb diákok olyan témákhoz nyúlnak, amelyeket bánatot, ürességet, hatalmas életfájdalmat, halálfeldolgozást vagy betegséget írnak meg.

Az orosz irodalom bűn és bűnhődése, a nihilizmus, az üresség, a bánat, az öngyilkosság, a rákbetegségek témája mind-mind terítékre került, szinte egyetlen vidám hangulatú előadást sem hallottunk a több mint húsz színpadra lépés során a régióink fiatal felnőttjeitől. Merjük vélni, hogy a 17-18 éves diákok még nem éltek át ilyen nehéz időszakokat, de kérdés, hogy akkor miért választanak ilyen nehéz témákat. Úgy gondolom, ez egy roppant mély társadalomkritika, el kellene nekünk felnőtteknek, pedagógusoknak, szülőknek gondolkodni, mi rejlik ezeknek a fiataloknak a témaválasztása mögött”

– elemezte Metzner Zoltán, a negyedik kategória zsűritagja.

A negyedik kategória vers és próza fajának aranysávos első helyezettjei mindketten a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium harmadikos tanulói. Bitter Karolina és Tyukos Boglárka már érett szavaló és prózamondó, apró gyermekkoruk óta részt vesznek a Tompa Mihály versenyen. Karolina szerint a negyedik kategóriában már nagyon jól át tudják adni a gondolataikat a versenyzők.

„Az, hogy a témaválasztás mostanában ilyen „halálközeli” ez biztosan jelent valamit, azt tükrözi a társadalom felé, hogy valami nincs rendben, pár éve szaporodtak meg ezek a témák csak” – magyarázza Karolina, aki ezúttal egy Karinthy szöveggel készült, egy képzelt beteg pszichológiai szenvedéseit feldolgozva. Elárulja, nagyon megszerette ezt a szöveget, szívesen fogadják a tanácsot a tanároktól, de otthon kell a legtöbbet dolgozni azon, hogy ezek a szövegek igazán átmenjenek a közönség felé.

Tyukos Boglárka Petőfi Sándor Az őrült című, roppant erős versét választotta előadásának tárgyául. A fiatal hölgy tudja, hogy ez egy nehéz, technikás szöveg, de sok-sok munka után mégis bele mert vágni, az éljünk a mának mondás jegyében. Kicsi kora óta a Tompa Mihály versenyzője. Úgy véli ebben a felgyorsult világban roppant sok kritika és elvárás ömlik a fiatalokra is. Bár azért választotta a verset, mert tetszett neki a szövegtechnika, mégis úgy érzi, a mondanivaló is betalált, sokszor bizony magányosak a világban a fiatalok, és tudják, nehéz már bárkiben is bizalmat lelni.

A kategóriák továbbjutói az érsekújvári döntőn mérettetik meg magukat más kerületi fordulók győzteseivel.

Az első kategória aranysávos továbbjutói.

Vers: Baros András (deáki alapiskola) , Benes Adél (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Szomolai Emily (nyárasdi alapiskola), Csölle Linda (nyárasdi alapiskola), Néma Linett (felsőszeli alapiskola)

Próza: Bajnóczi Anna (egyházkarcsai alapiskola), Rémai Izabella (nyárasdi alapiskola), Mikos Anna Norina (ekecsi alapiskola), Varga Amélia (peredi alapiskola), Raffay Olivér (nyárasdi alapiskola)

A második kategória aranysávos továbbjutói

Vers: Rácz Rozina (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Berényi Emma (galántai Kodály Gimnázium), Budai Mátyás (deáki alapiskola) Koday Lívia Liza (felsőszeli alapiskola), Sercel Viktória (galántai Kodály Zoltán Alapiskola)

Próza: Póda Tomáš (dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola), Bodó Márk (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Jávorka Viktor Dániel (Csemadok Vásárúti alapszervezete), Családi Abigél (vásárúti alapiskola), Szőke Zsófia (ekecsi alapiskola)

A harmadik kategória aranysávos továbbjutói

Vers: Czajlik Csongor (nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola), Gjergji Izabella (Deáki alapiskola), Bohák Enikő (nagymagyari alapiskola), Vígh Emese (galántai Kodály Gimnázium), Vígh Zsófia (vágsellyei alapiskola)

Próza: Gál Hanna (galántai Kodály Zoltán Alapiskola), Németh Eszter (jókai alapiskola), Nagy Olivér (felsőszeli alapiskola), Kiss Bence (nyékvárkonyi alapiskola), Németh Dávid (Nagymegyeri Bartók alapiskola)

A negyedik kategória aranysávos továbbjutói

Vers: Tyukos Boglárka (galántai Kodály Gimnázium), Baros Dániel (galántai Kodály Gimnázium), Bíró Bulcsú (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola) Botló László Marcell (dalántai Kodály Gimnázium) Szőcs Eszter (galántai Kodály Gimnázium)

Próza: Bitter Karolina (galántai Kodály Gimnázium), Pongrácz Tamás Achilles (galántai Kodály Gimnázium), Rigó Áron (Dunaszerdahelyi Magángimnázium), Bíró Leila (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola), Németh Levente (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola)

Az ötödik (felnőtt) kategória aranysávosai

Varga Renáta (Nyitra- egyetem /Deáki), Šonkoľ Zoltán (Zsére), Mézes Vivien (Csemadok Szapi alapszervezete)

Tompa Mihály 2025 Galánta
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.