Világfájdalom a színpadon – Lezajlott a Tompa Mihály verseny kerületi fordulója Galántán
A szavalás és prózamondás művészetét ünnepelték Galántán a Tompa Mihály Vers – és Prózamondó Verseny kerületi fordulóján. Kategóriánként öt diák jutott tovább az idén Érsekújvárban megrendezésre kerülő döntőbe. A felnőtt diákok életfájdalommal telített verseket és prózákat hoztak a szakmai zsűri elé. Ezek az előadások éles tükröt állítanak a mai társadalom elé.

A szavalás és a prózamondás művészete többről szól, mint pusztán a szöveg felmondásáról: érzések, gondolatok és élmények tolmácsolása a hallgatóság felé. Ezt bizonyították a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny kerületi fordulójának résztvevői is, akik április 3-án gyűltek össze Galántán, hogy tehetségüket és elhivatottságukat megmutassák.
A verseny öt kategóriában zajlott, vers- és prózamondásban mérték össze tudásukat a Galántai, Vágsellyei, Nyitrai és Dunaszerdahelyi járásokból érkező versenyzők. Mind a vers, mind a próza fordulóból 5-5 diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet 2025-ben az eddigi hagyományoktól eltérően, a rimaszombati kultúrház felújítása miatt, Érsekújvárban szervez meg a Csemadok.
Galántán a versenyzőket és felkészítőiket Mézes Rudolf, főszervező, a Csemadok Nyugati Regionális alelnöke köszöntötte. A versenyzőkkel négy háromtagú szakmai zsűri foglalkozott az egész nap folyamán. A legkisebbek még a rájuk jellemző szertelenséggel és izgatott lelkesedéssel vettek részt a megmérettetésen, Kaszás Kornél, az első kategória zsűritagja elmondta, nagyon nehéz még ennek a kategóriának bármi kritikusat is mondani, sőt nem is kell – ilyenkor forrják ki magukat a jövő színpadra termett tehetségei.
A második és harmadik kategória vers- és prózaválasztása még inkább a felkészítő szája íze szerint történik, itt egyenes arányban jelentek meg a komolyabb és humorosabb szövegek, a női és férfi írók által megírt darabok – tudtuk meg a harmadik kategória zsűrielnökétől, Hrbácsek Magdalénától.
– nyilatkozta Hrbácsek Magdaléna a versenykategóriák közti értékelő szünetben portálunknak.
A negyedik kategória zsűritagjai azonban komoly társadalomkritikát véltek felfedezni a felnőtt diákok témaválasztásában. A vers és próza kategóriában is egyaránt a halál, az öngyilkosság, a vérengzés vagy az istenbe vetett hit megkérdőjelezésének témája került a terítékre. A diákok azonban professzionális módon birkóztak meg a többnyire saját maguk által választott nehéz témákkal.
„Érdekes élmény ülni az értékelőbizottságban, találkozni a fiatal felnőttek kategóriájával. Színvonalas előadásokat hallottunk, komoly teljesítményeket éltünk át a mai napon. Megdöbbentünk azonban azon a tényen, hogy az érettebb diákok olyan témákhoz nyúlnak, amelyeket bánatot, ürességet, hatalmas életfájdalmat, halálfeldolgozást vagy betegséget írnak meg.
– elemezte Metzner Zoltán, a negyedik kategória zsűritagja.
A negyedik kategória vers és próza fajának aranysávos első helyezettjei mindketten a Galántai Kodály Zoltán Gimnázium harmadikos tanulói. Bitter Karolina és Tyukos Boglárka már érett szavaló és prózamondó, apró gyermekkoruk óta részt vesznek a Tompa Mihály versenyen. Karolina szerint a negyedik kategóriában már nagyon jól át tudják adni a gondolataikat a versenyzők.
„Az, hogy a témaválasztás mostanában ilyen „halálközeli” ez biztosan jelent valamit, azt tükrözi a társadalom felé, hogy valami nincs rendben, pár éve szaporodtak meg ezek a témák csak” – magyarázza Karolina, aki ezúttal egy Karinthy szöveggel készült, egy képzelt beteg pszichológiai szenvedéseit feldolgozva. Elárulja, nagyon megszerette ezt a szöveget, szívesen fogadják a tanácsot a tanároktól, de otthon kell a legtöbbet dolgozni azon, hogy ezek a szövegek igazán átmenjenek a közönség felé.
Tyukos Boglárka Petőfi Sándor Az őrült című, roppant erős versét választotta előadásának tárgyául. A fiatal hölgy tudja, hogy ez egy nehéz, technikás szöveg, de sok-sok munka után mégis bele mert vágni, az éljünk a mának mondás jegyében. Kicsi kora óta a Tompa Mihály versenyzője. Úgy véli ebben a felgyorsult világban roppant sok kritika és elvárás ömlik a fiatalokra is. Bár azért választotta a verset, mert tetszett neki a szövegtechnika, mégis úgy érzi, a mondanivaló is betalált, sokszor bizony magányosak a világban a fiatalok, és tudják, nehéz már bárkiben is bizalmat lelni.
A kategóriák továbbjutói az érsekújvári döntőn mérettetik meg magukat más kerületi fordulók győzteseivel.
Vers: Baros András (deáki alapiskola) , Benes Adél (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Szomolai Emily (nyárasdi alapiskola), Csölle Linda (nyárasdi alapiskola), Néma Linett (felsőszeli alapiskola)
Próza: Bajnóczi Anna (egyházkarcsai alapiskola), Rémai Izabella (nyárasdi alapiskola), Mikos Anna Norina (ekecsi alapiskola), Varga Amélia (peredi alapiskola), Raffay Olivér (nyárasdi alapiskola)
Vers: Rácz Rozina (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Berényi Emma (galántai Kodály Gimnázium), Budai Mátyás (deáki alapiskola) Koday Lívia Liza (felsőszeli alapiskola), Sercel Viktória (galántai Kodály Zoltán Alapiskola)
Próza: Póda Tomáš (dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola), Bodó Márk (dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola), Jávorka Viktor Dániel (Csemadok Vásárúti alapszervezete), Családi Abigél (vásárúti alapiskola), Szőke Zsófia (ekecsi alapiskola)
Vers: Czajlik Csongor (nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola), Gjergji Izabella (Deáki alapiskola), Bohák Enikő (nagymagyari alapiskola), Vígh Emese (galántai Kodály Gimnázium), Vígh Zsófia (vágsellyei alapiskola)
Próza: Gál Hanna (galántai Kodály Zoltán Alapiskola), Németh Eszter (jókai alapiskola), Nagy Olivér (felsőszeli alapiskola), Kiss Bence (nyékvárkonyi alapiskola), Németh Dávid (Nagymegyeri Bartók alapiskola)
Vers: Tyukos Boglárka (galántai Kodály Gimnázium), Baros Dániel (galántai Kodály Gimnázium), Bíró Bulcsú (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola) Botló László Marcell (dalántai Kodály Gimnázium) Szőcs Eszter (galántai Kodály Gimnázium)
Próza: Bitter Karolina (galántai Kodály Gimnázium), Pongrácz Tamás Achilles (galántai Kodály Gimnázium), Rigó Áron (Dunaszerdahelyi Magángimnázium), Bíró Leila (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola), Németh Levente (dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskola)
Varga Renáta (Nyitra- egyetem /Deáki), Šonkoľ Zoltán (Zsére), Mézes Vivien (Csemadok Szapi alapszervezete)
