Versünnep az Ötórai teán - Amikor Párkány is verssé lesz
A magyar költészet napjához kapcsolódva került sor a Párkány és Vidéke – Štúrovo a okolie havilap rendszeres kulturális eseményére, az Ötórai teára. Az alkalom különlegességét ezúttal az adta, hogy a résztvevők közösen értékelték a versíró pályázatra beérkezett műveket.

Az Ötórai tea célja egy bensőséges, közösségi tér megteremtése, ahol a résztvevők egy csésze tea mellett nyitott szívvel beszélgethetnek fontos és érdekes témákról – ezúttal a költészet jegyében.
A bevezetőben a párkányi gimnázium Szívritmus zenekarának előadásában József Attila versét hallhattuk. Az együttes idén alakult, s máris sikert könyvelhetnek el, az idei Tompa Mihály vers- és prózamondó versenyen bejutottak az országos döntőbe.
Gulyás Zsuzsanna főszerkesztő, a rendezvény házigazdája üdvözölte a vendégeket, elmondta, ezen a rendhagyó irodalmi szeánszon a magyar költészet napjához kötődően Márai Sándor és József Attila szellemét idézik meg. Mindketten április 11-én születtek - Márai 1900-ban Kassán, József Attila 1905-ben Budapesten.
A költészet ünnepéhez kapcsolódva zajlott a „Szavak szárnyán szállva” című versíró pályázat eredményhirdetése is. A pályázat két korcsoportban és két nyelven – magyarul és szlovákul – került meghirdetésre, azzal a feltétellel, hogy a versben szerepelnie kellett a „Párkány – Štúrovo” kifejezésnek. A fiatalabb, 18 év alatti kategóriában három magyar pályamű érkezett, szlovák nyelvű vers sajnos nem. A felnőtt korcsoportban hat magyar és egy szlovák pályázó küldte el művét.
A verseny résztvevői között volt: Mikus Margaréta, Mirella Podlupszka, Farkas Csaba, Nagy Dorottya, Kiss Olivér, Lukács Mária, Szabó Evelin, Dufek Mária, Szokol Milán és Janig Norbert.
A verseket névtelenül szavalta el Gulyás Zsuzsanna, így a közönség is elfogulatlanul szavazhatott a közönségdíjra. A Dudás Ágnes szerkesztő, Forgács Péter tanár, író, Tungli Vecserka Judit tanár, az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet munkatársa, Juhász Gyula szerkesztő, versmondó és Gulyás Zsuzsanna, tanár, főszerkesztő összetételű zsűri az értékelés során különösen figyelt az első benyomásra, az érzelmi hatásra, a dinamizmusra és eredetiségre, a nyelvhasználat tisztaságára.
Forgács Péter, a zsűri tagja értékelésében kiemelte: már önmagában a részvétel is bizonyos fokú bátorságot igényel, hiszen a szerzők névtelenül, csupán alkotásukon keresztül képviseltetik magukat. Megjegyezte, hogy több vers esetében túl erősen érződött a „Párkány” hívószó hatása, és – ahogy ő fogalmazott – születtek úgynevezett „leltárversek” is. Hangsúlyozta, hogy a jó vers elszakad a hétköznapoktól, a belső világ mélységeit tárja fel, és olyan gondolati gazdagságot közvetít, amely az olvasót is gazdagabbá teszi. Szerencsére ilyen költemények is érkeztek a megmérettetésre.
A verseny eredményei:
18 év alatti kategória: 1. Nagy Dorottya – Goram: Óhaj, Sóhaj, 2. Mikus Margaréta – Párkány tűzkakasa, 3. Kiss Olivér – A két kutya
18 év felettiek kategóriája: 1. Farkas Csaba – Egy folyó meséje, 2. Dufek Mária – Tangó, 3. Szabó Evelin – Város a Duna partján
Szlovák nyelvű kategória (18+): Mirella Podlupszka – „Štúrovská básnička”
Különdíjak:
Horváth Ágnes, a Városi Művelődési Központ különdíja: Farkas Csaba
Forgács Péter különdíja: Nagy Dorottya
Közönségdíj: Kiss Olivér
A program során saját versével lépett a közönség elé Kuklisné Barics Anna Róza, a lap kedvelt „Rózsi nénije”. Ő nem versenyzett, megható költeményét személyesen szavalta el.
A vers köré épült ötórai teázáson felléptek szavalataikkal a város iskoláinak tanulói és a közönség verskedvelő tagjai. A Trio Grandioso képviseletében: Janszo Orsi, Kurina József gazdagította a versünnepet.
Az esemény méltó ünneplése volt a költészetnek – nemcsak emlékeztetett annak örök értékére, hanem lehetőséget adott a helyi tehetségek bemutatkozására is.