Verebély Szűz Mária Mennybevétele-temploma
A település első okleveles említése 1265-ből való. 1346-ban már plébánosát, illetve templomát is említi egy oklevél. Amikor az esztergomi érsekség területén kialakultak a prediális nemesek érseki székei, Verebély lett egyik központja Bars és Nyitra vármegyében. 1424-ben a garamszentgyörgyi érseki székkel egyesítették. Ez az érseki szék a 19. század közepéig fennállt.

Első temploma, melyet Szent Adalbertnek szenteltek, még az Árpád-korban épült. A török betörések idején ez a templom annyira rossz állapotba került, hogy a 16. század végén már barokk stílusban építették újjá. Ez a templom az 1845-ös nagy tűzvészben szintén megsemmisült, ezért lebontották.
A mai, Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt templomot 1898-ban kezdték építeni neoromán stílusban és 1901-ben szentelték fel. Az építkezés mecénása Vaszary Kolos esztergomi hercegprímás volt, kivitelezője pedig Czigler Győző építész.
A háromhajós templom szentélyében álló főoltár oltárképe azt a jelenetet ábrázolja, mikor Szent István felajánlja a koronát Szűz Máriának. A kép érdekessége, hogy a képen Szent István mellett látható felesége, Gizella és a gyermek Szent Imre is. Az oltárkép jobb oldalán Szent László, bal oldalán Szent Imre szobra látható.
Figyelmet érdemel még a templom falánál két kőből faragott szobor, Szent Péter és Szent Pál alakja, valamint a márvány keresztelőmedence a templom hajójában.
