Védelem a hulladékégető ellen - módosult Párkány területrendezési terve
Elfogadták Párkány város területrendezési tervének módosítását a plénum október elsején megtartott ülésén. A két legfontosabb módosítás, hogy a Magyar Szövetség képviselői csoportjának javaslatára az ipari zónában végre szigorúbb szabályok lépnek érvénybe az ott végezhető ipari tevékenységet illetően. A módosítás által az is lehetővé vált, hogy üzletközpont épüljön a város egyik lukratív részén, a Nánai úton.

A lakosság egyértelműen összefogott az ügyben, a beruházást ellenző petíciót több mint 7500-an írták alá, s a létesítmény engedélyeztetési folyamatának minden egyes lépésénél kifejeztük egyet nem értésünket. A területrendezési tervbe épített és most elfogadott pontos megfogalmazást is több szakmai egyeztetés előzte meg, hogy városunk védve legyen a környezetszennyező beruházások ellen” – fejtette ki a Vitkó Andrea, a Magyar Szövetség helyi és megyei képviselője.
A régi területrendezési tervben ez a terület még rekreációs célra használható telekként szerepelt, ezt módosítja az elfogadott módosítás. Az ülésen a képviselők többsége az eladási szándékot is megszavazta.
Az okok között szerepelt, hogy a város komoly anyagi gondokkal küzd annak ellenére, hogy az egyik legjobban szituált és hatalmas potenciállal rendelkező dél-szlovákiai város. Fürdője nyaranta óriási tömegeket vonz, s a százszázalékos városi tulajdonban lévő cég bérleti díjat fizet az általa használt telkek után. A vendégéjszakák után fizetendő turisztikai adóból is tekintélyes összeg folyik be a városkasszába, s ehhez az évente megvalósuló Simon-Júda napi vásár is hozzátesz. Ugyanakkor Párkányt sem kerüli el az országban tapasztalható bizonytalanság, a romló gazdasági helyet és az önkormányzatokra rótt terhek növekedése.
A Magyar Szövetség képviselőinek többsége viszont az érem másik oldalát is felvillantotta hozzászólásaiban. Bevásárlási lehetőség leginkább a vasútállomásnál lévő, a város leginkább elhanyagolt városrészében hiányzik, nem a Nánai úton, amelynek másik végén már található egy üzletközpont. Úgy vélték, a Vadashoz való közelsége sem lesz szerencsés. Nehezményezték, hogy a területrendezési terv már eddig is tartalmazta: urbanisztikai tanulmányt kell készíteni a szóban többek közt a szóban forgó területről, annak eldöntésére, hogy hogyan hasznosulhat a legjobban. Szakvélemény hiányában a testület döntése meglehetősen önkényes a terület felhasználását illetően. Sajnos ilyen tanulmány sem erről, sem a többi felsorolt területről nem készült még – ennek ellenére a városvezetés érvelt azzal, hogy „ezen a területen sose volt semmi”, kérdéses hát, miért nem térképezték fel a lehetőségeket.
Érdekes pikantériája az ügynek, hogy bár a versenytárgyalást még csak ezután fogják kiírni, mindenki nyíltan a Kaufland üzletláncról beszél, a lakossági fórumon a polgármester kézfeltartással meg is szavaztatta, „ki akar Kauflandot”. Az eladásra kínált telek pontos kikiáltási árát majd a jövőben testület elé kerülő versenytárgyalási kiírás tartalmazza majd.
A terület jobb felhasználási lehetőségét a Magyar Szövetség képviselőinek többsége abban látta, hogy ott lakópark épüljön, mivel. Párkányt nagy mértékben sújtja a lakhatási válság. Itt sikerült kompromisszumos megoldásként, az eredetileg háromhektáros terület harmadát különválasztani és meghagyni annak a lehetőségét, hogy ott lakások épülhessenek. A területrendezési terv módosításához megvolt a képviselők abszolút többsége, így az ipari park erősebb védelmet kapott, tér nyílt a közvagyon eladására – a bevásárolni vágyók bizakodhatnak, hogy az általuk preferált cég nyeri majd meg a versenytárgyalást, megmaradt továbbá az esély, hogy a városban lakások épüljenek a közeljövőben.