Vajon milyennek láttál?
Ady Endre költészete új irányt mutatott a magyar irodalomban. Vitathatatlan zsenije műveiben él tovább. De vajon milyennek látta őt a közvetlen környezete? Mennyit értett, mennyi érzett az ő folyamatos, nyugtalan izzásából? Két kiváló színész, Berényi Dávid és Bánfi Kata három nő szemüvegén keresztül láttatja a költő alakját.

A három érzékeny nő Ady Lajosné Kaizler Anna, a költő öccsének a felesége, Dénes Zsófia, a majdnem feleség és mindig hű barát, valamint Boncza Berta, Csinszka, aki ténylegesen Ady felesége lett. A produkcióról a színészházaspárt kérdezem.
– kezdi Kata. Hozzáfűzi, a szövegkönyvet még a Covid idején állította össze a három nő memoárköteteiből merítve. Célja az volt, hogy olyan oldaláról mutassa be a költőt, amely nincs a köztudatban.
– fűzi hozzá a színésznő.
A verses összeállítás első változata egyszemélyes előadásként debütált 2021-ben Győrben, ahol Bánfi Kata maga zongorázott, és az Ady-verseket is maga szavalta. Mivel az előadást iskolásoknak szánta, tanórai hosszúságúra alakította.
– sorolja Kata.
A színészházaspár lelkesedik Ady Endre költészetéért.
– ecseteli Dávid. Kata hozzáteszi, hogy miként az a legnagyobbakat jellemzi, Ady versei, sőt cikkei jó része is örökzöld, mert a költőt idézve „bizonyos dolgok nem változnak”.
Az átdolgozott előadást három helyen mutatták be a diákoknak, Érsekújváron, Berényi Dávid szülővárosában, Udvardon és Érsekkétyen. Jómagam Udvardon láttam, és meglepett az az értő figyelem, amit a diákok részéről tapasztaltam. Az előadók is vallják, Adynak annyi dimenziója van, hogy valamelyik biztosan eljut a lelkükig.
Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.