2024. december 4., 17:17

Vajon milyennek láttál?

Ady Endre költészete új irányt mutatott a magyar irodalomban. Vitathatatlan zsenije műveiben él tovább. De vajon milyennek látta őt a közvetlen környezete? Mennyit értett, mennyi érzett az ő folyamatos, nyugtalan izzásából? Két kiváló színész, Berényi Dávid és Bánfi Kata három nő szemüvegén keresztül láttatja a költő alakját.

Berényi Dávid, Bánfi Kata
Fotó: Bokor Klára

A három érzékeny nő Ady Lajosné Kaizler Anna, a költő öccsének a felesége, Dénes Zsófia, a majdnem feleség és mindig hű barát, valamint Boncza Berta, Csinszka, aki ténylegesen Ady felesége lett. A produkcióról a színészházaspárt kérdezem.

Aki Ady-verset olvas, egy másik dimenzióba kerül. A felkészüléskor nem az életrajzi adatok érdekeltek, hanem azok véleménye, érzései, emlékei, akik mellette voltak és megélték vele az életet"

– kezdi Kata. Hozzáfűzi, a szövegkönyvet még a Covid idején állította össze a három nő memoárköteteiből merítve. Célja az volt, hogy olyan oldaláról mutassa be a költőt, amely nincs a köztudatban.

Ady-előadás
Fotó:  Bokor Klára
Összeállt a fejemben, hogy mi mivel függ össze. Például Dénes Zsófia íróként, irodalmárként nagyon ráérzett, mi mit jelent Ady viselkedésében, míg Csinszka egy egészen más perspektívát hozott"

– fűzi hozzá a színésznő.

A verses összeállítás első változata egyszemélyes előadásként debütált 2021-ben Győrben, ahol Bánfi Kata maga zongorázott, és az Ady-verseket is maga szavalta. Mivel az előadást iskolásoknak szánta, tanórai hosszúságúra alakította.

Idén egy magyar kormány által támogatott, a Bethlen Gábor Alap által meghirdetett pályázat keretében újra elővettük és kétszemélyessé bővítettük az eredeti szövegkönyvet. Csinszka halálának 90. évfordulója alkalmából két Csinszka-verset is beleszerkesztettünk. A tervünk az volt, hogy élő hegedűjáték egészítse ki a színészi játékot, de ez még várat magára. Már az is nagy öröm, hogy a kezdeményezésem tovább élhet, és az előadások segítségével remélem sikerül Adyt a diákközönség fókuszába állítani, a tanulnivalót izgalmasabbá tenni"

– sorolja Kata.

Berényi Dávid, Bánfi Kata
Fotó:  Bokor Klára

A színészházaspár lelkesedik Ady Endre költészetéért.

Olyan mélységeket tud megszólaltatni, amikkel az egyénnek többször kell foglalkoznia. Mi Katával egy ilyen színházba csöppentünk bele körülbelül tíz évvel ezelőtt, ahol napokig, sőt hetekig beszélgettünk egy-egy versről a rendezővel, Halmy Györggyel. Lassan fokozatosan értek be a mélységek"

– ecseteli Dávid. Kata hozzáteszi, hogy miként az a legnagyobbakat jellemzi, Ady versei, sőt cikkei jó része is örökzöld, mert a költőt idézve „bizonyos dolgok nem változnak”.

Az átdolgozott előadást három helyen mutatták be a diákoknak, Érsekújváron, Berényi Dávid szülővárosában, Udvardon és Érsekkétyen. Jómagam Udvardon láttam, és meglepett az az értő figyelem, amit a diákok részéről tapasztaltam. Az előadók is vallják, Adynak annyi dimenziója van, hogy valamelyik biztosan eljut a lelkükig.

Megjelent a Magyar7 2024/48. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.