Ünnepélyes keretek között adták át a dunai kerékpárút Karva - Párkány közti szakaszát - KÉPEKKEL
A kontinentális EuroVelo 6, illetve az európai jelentőségű dunai kerékpárút részét képező Karva - Párkány közti 12,31 kilométer hosszú, újonnan épült útszakasz ünnepélyes átadására került sor június 6-án, a Muzsla község kataszterébe tartozó Csenkén. A jelentős eseményről Domin István mérnök, a Vág-Duna-Ipoly Regionális Társulás elnöke tájékoztatta portálunkat.

„E kerékpárút az általam irányított VDI Regionális Társulás vezetése alatt, a Kerékpározás és lovaglás (SKHU/1902/1.1/080) elnevezésű projekt keretében, az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program támogatásával épült. A határon átnyúló projekt teljes költségvetése 4 219 522,92 euró volt, amiből az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatása összesen 3 586 594,48 eurót tett ki. A felvidéki VDI Regionális Társulás projektrészét az ERFA 3 299 134,12 euró összegben társfinanszírozta. A szükséges összeg 10 százalékát a beruházási, régiófejlesztési és informatizációs tárca (MIRRI) fizeti ki, a VDI RT 5 százalékos önrészének finanszírozására pedig Nyitra Megye tett írásbeli ígéretet, amit Branislav Becík megyefőnök a mai hivatalos átadáson is megerősített” – tudatta az olvasóinkkal a VDI RT elnöke, aki egyszemélyben Izsa község polgármestere is.
Az általa vezetett átadás után arról is szólt, hogy a projekttevékenységek sikeres befejezése érdekében, megnövelt finanszírozás mellett, 2023 júniusa és decembere között zajlottak az egyes építkezési munkálatok – Karvától Muzslán (Csenke településrészen) át, majd az Ebedig tartó szakaszon, egészen Párkányig. A Duna bal partján levő kerékpárutat közlekedési táblákkal és pihenőhelyekkel is ellátták.
Hangsúlyozta: „A kerékpárút eddig hiányzó, mára megépült szakasza ösztönözni fogja a határ menti térség gazdasági fejlődését, jelentősen javítja majd annak megközelíthetőségét, továbbá hozzájárul a célterület turisztikai vonzerejének növeléséhez is”.
Majd hozzátette:
Többen kerékpárra ülve ki is próbálták az új útszakaszt, s az ünnepélyes szalagátvágás során is közreműködtek.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a magyarországi projektpartner, a Magyar Vár Alapítvány milyen fejlesztéseket hajtott végre.
– ecsetelte a túlparti fejlesztés részleteit Domin István.
A határon átnyúló, sikeres együttműködésnek és az elvégzett munkálatoknak köszönhetően a térség számos természeti és kulturális jelentőségű helyszínének összekapcsolására nyílik lehetőség. Továbbá javulhat a régió közlekedési elérhetősége, erősödhet a versenyképessége, valamint biztosíthatóvá válik a fenntartható fejlődése.
Az idegenforgalom fellendülése majd bizonyára pozitív hatással lesz a helyi kis- és középvállalkozásokra is, mivel a kerékpárosok, valamint a lovasok jelenléte a helyi termékek és szolgáltatások mennyiségi és minőségi növekedését eredményezheti.
Ekképp még gyümölcsözőbbé válhat a szlovák-magyar határon átnyúló, kölcsönösen előnyös együttműködés. E programról további tájékoztatás a www.skhu.eu oldalon található.