Újraindult a Teddy Maci Kórház program
A járvány miatt tavaly szünetelt a pozsonyi magyar medikusok Teddy Maci Kórház programja, amelynek célja, hogy eloszlassák a gyermekek orvosokkal és kórházakkal kapcsolatos félelmeit. A csallóközkürti és illésházi óvodákba még a nagy lezárás előtt sikerült ellátogatniuk a pozsonyi Selye János Klub (SEJK) orvostanhallgatóinak.

A Teddy Maci Kórház program külföldről indult az orvostanhallgatók körében. Hazai vezetője a dunaszerdahelyi Németh Friderika, a Comenius Egyetem Orvostudományi Karának ötödéves hallgatója.
– Az orvosok elég gyakran találkoznak ,,fehérköpeny-szindrómás” gyerekekkel, vagyis olyanokkal, akik már akkor elkezdenek szorongani, sírni, ha csak meglátják a nővért vagy a doktort. Hasonló emóciók előfordulnak a mi foglalkozásainkon is, de
– magyarázta Friderika, aki Zalka Zsolt dunaszerdahelyi gyermekorvos révén ismerkedett meg a Teddy Maci Kórház programmal. A SEJK tagjai főleg a Mátyusföld, a Csallóköz és Pozsony környéki települések magyar intézményeibe látogatnak, s nem ritka, hogy egy-egy óvoda vezetősége visszahívja őket a gyerekekhez.
A nagyjából másfél órás foglalkozást a medikusok bemutatkozással kezdik, és elmondják, hogy játszani fognak. A létszámtól függően csoportokra osztják a gyerekeket, minden csoportot más medikus vezet.
– Első körben elbeszélgetünk az emberi testről, a belső szervek működéséről. Már negyedik éve járom az óvodákat, és azt tapasztalom, hogy a gyerekek ügyesen felismerik az egyes szerveket. Kedvencük, amikor megműtik Teddy Macit, amelynek a hasa cipzárral nyílik, így megtekinthetők a belső szervei is – magyarázta Friderika.
A foglalkozás következő állomása az emberi testről készült színező, majd a gyerekek beöltözhetnek orvosnak, megismerkednek a fonendoszkóppal és a különféle orvosi segédeszközökkel.
Az elsősegély-állomáson hangzik el a legtöbb kérdés, itt ismerkednek meg a fecskendővel, a kötszerrel és az elsősegélydobozban fellelhető egyéb eszközökkel.
– Olyannyira lekötötte a gyerekeket a foglalkozás, hogy még a medikusok távozása után is gyógyították plüssmedvéiket. Rengeteg hasznos információval gazdagodtak, az összes érzékszervükkel tapasztalták a dolgokat és ez volt talán a legfontosabb számukra – mesélte mosolyogva Csikmák Mónika, a csallóközkürti óvoda igazgatónője.
Megjelent a Magyar7 2021/49. számában.