2025. március 6., 17:21

Újjászülető múlt Csetneken

Jelentős felújítás vár a csetneki evangélikus templomra, megújul a tetőszerkezet és a padló, valamint restaurálják a sekrestyét is. Az átfogó rekonstrukció miatt a gótikus templom közel három évig zárva lesz.

 

Templom
Fotó: A szerző felvétele

A felújítás legfőbb célja a kritikus állapotban levő tetőszerkezet megjavítása, illetve a vízelvezetés megoldása, ugyanis a nedvesség komoly gondokat okoz a nemzeti kulturális műemlékként nyilvántartott épületben, veszélyezteti az értékes freskókat és a történelmi bútorzatot. Emellett kicserélik a padlóburkolatot, valamint restaurálják a sekrestyét is, amely a templom legrégibb, valószínűleg a 13. századból származó része.

A sekrestye eddig nem volt látogatható. A felújítás után ez megváltozik, egy kiállítás kap ott helyet, az egyházközség berendezéseit, templomi tárgyait tekinthetik meg a látogatók, például kelyheket, textíliákat és más tárgyakat

– magyarázta Jana Hrivniaková, csetneki evangélikus lelkész. 

Mint elmondta, a munkálatokat a restaurálási és kézműves munkákra szakosodott, nyitrai Pamarch cég végzi majd. A tervek szerint rövidesen nekilátnak a munkának. Emiatt azonban be kell zárni a templomot, várhatóan három évre. Az istentiszteleteket ideiglenes helyszínen tartják majd. A turisták pedig, ha személyesen nem is, de a szomszédos vízivár területén fényképek és virtuális bejárás útján továbbra is megismerkedhetnek a különleges templommal és annak értékeivel.

Egyre több a látogató Csetneken

A csetneki templom átfogó felújításának projektjét a helyi evangélikus egyházközség a Gótikus Út Polgári Társulással együttműködve készítette elő, amely már évek óta foglalkozik a gömöri régió középkori szakrális műemlékeinek megmentésével és népszerűsítésével.

Ennek egyik eszköze a Gótikus út néven ismert tematikus kulturális, ismeretterjesztő útvonal, melynek templomai egyre népszerűbbek a turisták körében, különösen az után, hogy 2022 tavaszán tizenkét templom középkori falfestményei kaptak Európai Örökség címet. A csetneki templomot is egyre többen keresik fel, tavaly nyáron mintegy háromezer látogatót fogadtak Szlovákiából, Magyarországról, Lengyelországból és más országokból.
Freskók
Fotó:  A szerző felvétele

Az egyesület szerint a csetneki templom felújítása eddig a legnagyobb beruházás a gótikus templomok megőrzésére irányuló projektek között. 

– Több mint 100 éve nem történt jelentős, átfogó felújítás a templomon. Ezért hatalmas jelentősége van mind a kulturális örökség megőrzése, mind a templom jövőbeli bemutatása szempontjából – hangsúlyozta a Gótikus Út PT képviseletében Peter Palgut.

Közel egymillió eurós felújítás

Az átfogó rekonstrukció költségeit körülbelül 970 ezer euróra becsülik. Jana Hrivniaková elmondta, az egyházközség 550 ezer euró támogatást kapott a kulturális minisztériumtól, illetve ígéretet, hogy a VÚB Alapítvány a Gótikus Út PT közreműködésével további 200 ezer euróval támogatja a munkálatokat. 

Templombelső
Fotó:  A szerző felvétele
De még mindig hiányzik több mint 200 ezer euró. Ez hatalmas összeg, amit még meg kell szereznünk. Különféle intézményekhez fordulunk majd, hátha valamilyen formában segíthetnek nekünk. Emellett adománygyűjtés is folyik. Aki szeretne, bármekkora összeggel segíthet"

– mondta a lelkésznő.

Az adományokat az egyházközség számlájára várják: SK91 0900 0000 0000 9962 1148. Kérik, a megjegyzés rovatban tüntessék fel, hogy a templom felújítására szánt adományról van szó (milodar na opravu kostola).

Páratlan freskók

A templom története a 13. századig nyúlik vissza. Az eredeti, kis méretű templomot a Csetneki család, a pelsőci Bebek család egyik ága, a 14. század második felében háromhajós bazilikává építtette át, vélhetően a pelsőci templom mintájára. Időközben azonban a templom az evangélikusoké lett, a középkori freskókat lemeszelték, amelyeket 1908–1909 között tárt fel Gróh István, a budapesti Iparművészeti Főiskola tanára és Divald Kornél művészettörténész, műemlék-topográfus.

A templom falfelületeit teljesen beborították a freskók, amelyek különböző időszakokban, a 14. század második felétől a 16. század elejéig készültek. 

Freskók
Fotó:  A szerző felvétele
A legrégibb azonosított falképek között megjelenik az apokalipszis víziója a halál győzelmével, de az északi mellékhajó falán lévő krisztológiai ciklus is a korai periódusba tartozik. Itt látható a híres csetneki Madonna-ábrázolás, illetve érdekes, hogy Jób és a cethal ábrázolása három helyen is megjelenik a templomban, egy freskón, a főoltár egyik domborművén és egy díszes epitáfiumon. Látható még itt egyebek mellett a hét szentséget ábrázoló falkép, passió-ciklus vagy a déli mellékhajó falán a hét szabad művészetet megszemélyesítő női alakok. Nemcsak a belső térben, az épület külső falain is találtak freskómaradványokat. 

A templom berendezése is értékes, külön említésre méltó az 1454-ben készült öntött keresztelőmedence, vagy a 16. század elején készült későgótikus stallum. A többi berendezési tárgy a 17–18. századra datálható, például a festett karzat kazettái a csetneki céhek emblémái, a festett padok, az 1636-ban készült háromszintes főoltár vagy a fából készült epitáfiumok és halotti címerek. Itt található az ország legrégebbi, máig működő orgonája, amely 1492-ben épült.

Megjelent a Magyar7 2025/8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.