Újjászületett a lakszakállasi kastély
Az idő vasfoga a Komáromi járásban fekvő Lakszakállas 18. századból származó kastélyát sem kímélte. Az Amade Tádé bősi gróf által közel háromszáz évvel ezelőtt, barokk stílusban emelt épület valószínűleg a birtok intézőinek a lakhelye volt. Az építményt hazai pályázati támogatásból sikerült felújítani, s immár a faluközpont ékének számít. A június végi ünnepélyes szalagátvágás után Mayer Ferenc polgármestertől tudtunk meg további részleteket.

Az Amadék később birtokuk felvidéki részét a kastéllyal együtt bérbe adták a Ghyczy családnak, majd Ghyczy József megvásárolta, és a kastélyt a 19. század első felében klasszicista stílusban átépíttette. Ez lett a család itteni ágának a központi lakhelye. A 20. század elején Ghyczy Terézia, Ordódy Pál felesége a birtokot a kastéllyal együtt eladta dr. Nagy Vilmosnak, aki 1945-ig, az államosításig volt az épület tulajdonosa.
Nagy Vilmos családja a kommunista rendszer elől Amerikába emigrált, s azóta a földiek nem is hallottak róluk.
– mondta a polgármester.
Mayer Ferenc 2018 óta, már a második ciklusban áll a falu élén. Nagyon zavarta a központjában álló romos épület látványa, ezért pályázati lehetőségeket keresett a felújításához.
"Felcsillant a reménysugár, amikor a Covid után, 2022-ben a beruházási, régiófejlesztési és informatizációs minisztérium (MIRRI) pályázatot írt ki az 1980 előtt emelt történelmi épületek felújítására. Mivel a 18. századból nem maradt fenn a kastély építési engedélye (!), becsületbeli nyilatkozatot kellett tennem, hogy 1980 előtt épült, ami természetesen ránézésre is nyilvánvaló volt.
Nos, a pályázatunk sikerrel járt, s a tárca 517 ezer eurót hagyott jóvá a felújításra. A közbeszerzés során az összeg mintegy 100 ezer euróval csökkent, mert a benevező hat cég csökkentette a kivitelezés árát és a munkálatok időtartamát.
Végül a madari TOPSTAV É&A Kft. győzött, s idén februárban neki is láttak a munkának, és két hónap alatt végeztek is a felújítással."
Leverték a régi vakolatot, szigetelték az épületet, és penészesedést gátló, speciális vakolattal vonták be a falakat.
"Ragaszkodtunk ahhoz, hogy faablakok és falépcső kerüljön a történelmi épületbe. Ami a talajburkolatot illeti, a földszinti termeket 30x30 centiméteres járólapokkal fedték be, az emeleti termekbe pedig parketta került. Kicserélték a víz- és villanyvezetékeket, az épület villanyfűtését pedig panelradiátorokkal oldották meg, valamint új mosdók is létesültek. A felújítás a komáromi építészmérnök, Görözdi Terézia tervei alapján folyt. Elégedett vagyok a végeredménnyel, minden nagyon szép lett."
A polgármester arról is szólt, hogy mivel többre a pályázati támogatásból már nem futotta, a kastélyparkot községi kasszából egy helyi kertépítővel, Nagy Balázzsal varázsolták újjá. Mindezt a június végi átadó ünnepségen a helyi lakosokon kívül a meghívott jeles vendégek is megcsodálhatták.
"Az ünnepi szalagátvágással, kastélymustrával és családi nappal egybekötött eseményre független, lokálpatrióta polgármesterként olyan politikusokat is meghívtam – függetlenül attól, hogy melyik pártnak a tagjai –, akik befolyásolják a térségünket érintő ügyek alakulását, s a lehetőségeik szerint remélhetőleg tesznek is a gyarapodása érdekében. A meghívást a Magyar Szövetség részéről elfogadta Forró Krisztián országos elnök, illetve Zink Vass Nóra országos és járási titkár, valamint a komáromi régió egyik parlamenti képviselője, Vlček Erik (Hlas). A másik parlamenti képviselőnk, Zuzana Matejíčková (Smer-SD) azonban egyéb teendői miatt nem tudott eljönni."
A hajdani leírások szerint a kastély területére egykor boltíves barokk kapun át lehetett bejutni, amely fölött Amade Tádénak és feleségének, Nyári Angélának a címere volt.
A szépen felújított kastély hasznosítása kapcsán Mayer Ferenc elmondta, az egyik földszinti szárnyban helyi vállalkozók bérelhetnek irodákat, az emeleten pedig egy rendezvény- és kiállítóteremmel gazdagodtak.
– mondta zárszóként Lakszakállas polgármestere, Mayer Ferenc.
Megjelent a Magyar7 2024/28. számában.