Újabb kegyeleti elemmel bővült a barti Központi Katonai Emlékhely - KÉPEKKEL
Bart község Központi Katonai Emlékhelyén tegnap felavatták azt az üvegszarkofágot, amely azoknak a településeknek a földmintáit fogadta be, amelyek a Magyar Királyi Honvédség egykori békehelyőrségeiből származnak. A hímzett tasakokba helyezett földmintákat 5 ország 52 településéről gyűjtötték be.

Az emlékhelyet a Felvidéken elesett mintegy 3000 magyar katona emlékének megőrzésére hozták létre.
Hogy a hozzátartozóknak legyen méltó helyük az emlékezésre, azért fogtak az emlékhely kialakításához a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Hadisírgondozó és Hőskultusz igazgatóság munkatársainak szakmai és anyagi támogatásával.
2012-ben született meg az emlékhely létrehozásának terve, 2017-ben kezdésként felavatták azt a lélekharangot, amely az élőket figyelmezteti, hogy a feledés az elmúlást jelenti. Kihelyezésre került egy számítógépes kültéri terminál, melynek adatbázisából kikereshetők az I. és II. világháborúban elhunyt vagy hadifogságba esett katonák nevei.
Maruzs Roland alezredes, a budapesti Hadtörténeti Intézet parancsnokhelyettese, a Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság igazgatója kifejtette, a Memoriae Patrum Honismereti Társulással karöltve a Felvidéken elesett mintegy háromezer magyar katona emlékének megőrzésére vállalkoztak, amikor ezt az emlékhelyet megálmodták.
"A mai napon, legújabb fejlesztésként avatjuk fel azt a szarkofágot-földurnát, amely azoknak a településeknek a földmintáit fogadja be, amelyek az 1944-45 folyamán a Felvidéken harcoló Magyar Királyi Honvédalakulatok hadtestkörzeteit képezték. A földminták 5 ország 52 településéről származnak, sokatmondó, hogy napjainkban ezek közül csak 22 található Magyarország határain belül” – mondta el az alezredes.
Hubacs Sándor, Bart polgármestere köszönetet mondott mindazoknak az elkötelezett kutatóknak, szervezeteknek, akik életre hívták az emlékhelyet, s általa viszik Bart hírnevét a világban. Dr. Farkas Zsolt szőgyéni esperesplébános imát mondott, és megszentelte az üvegszarkofágot.
A vendégek közt üdvözölték Leskó László Tamás alezredest, véderő-, katonai és légügyi attasét, Maruzs Rolnad alezredest, a Hadtörténeti Intézet parancsnokhelyettese, a Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság igazgatóját, Dr. Bíró Andor főtanácsost, nyitra megye képviselőit – Csenger Tibort, Farkas Ivánt és Bolya Szabolcsot, Dr. Farkas Zsolt esperesplébánost, Hangácsi Istvánt, a Szentendrei Vigyázók Had- és Kultúrtörténeti Egyesület elnökét, Dániel Erzsébetet a Limes-Anavum Társulás elnökét, valamint a községek és városok képviselőit. Az ünnepségen közreműködött Juhász Gyula, a párkányi Szivárvány énekkar.