2025. január 18., 09:10

Új igazgató a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ élén

Iván Péter személyében olyan intézményvezető ült a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatói székébe, akit jól ismernek Dunaszerdahelyen. A pályázatok elbírálása során a kihívó 67, míg az elmúlt öt évben az intézményvezetői posztot betöltő Takács Tímea 66 pontot ért el.

 

Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ

Nagyon sokan úgy ismerik Iván Pétert, mint a Kortárs Magyar Galéria igazgatóját, de mégis pályázott a kultúrház igazgatói posztjára is. 

Kihívásnak tekintettem ezt a lehetőséget, s mivel a felújítási munkálatok miatt a galéria legalább fél évre bezárt, így egy kicsit több időm lett. Ekkor gondolkodtam el a váltáson, hiszen már több mint 13 és fél éve vezettem a galériát.

A bizottság végül nekem szavazott bizalmat, s ez azt jelenti, hogy december 2-tól már a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatója vagyok".

Az első néhány hét még nyilván a tájékozódásról szól, de mivel én is a kultúrház alkalmazásában voltam, jól ismerem az ott dolgozókat. Profi csapat, mindenki pontosan tudja, hogy mi a feladata és mit kell csinálnia. Igazából az igazgatónak innentől kezdve már csak projektmenedzserként kell az egész fölött állnia.

Egy új igazgatót általában arról is kérdezik, hogy tervez-e elbocsátásokat, személyi változásokat? Az előző válasz alapján számomra úgy tűnik, hogy nem, de vajon megengedi ezt az önkormányzatok államilag megnyirbált költségvetése?

 Nem hiszem, hogy elbocsátásokra lenne szükség, és leépítésekről sincs szó. A prognózisok szerint a költségvetés tartható, tehát azt gondolom, hogy a jelenlegi formában tudunk tovább dolgozni. Ráadásul amikor majd felmérem, hogy mi az, ami jó, és min kellene esetleg változtatni, számítok a kollégák véleményére is.

Melyek voltak a győztes pályázat sarokpontjai?

A pályázatomban elsősorban a tervezésre és a stratégiára helyeztem a hangsúlyt. Ez azt jelenti, számomra fontos, hogy valamiféle tervekhez igazítsuk magunkat, tehát hogy legalább a következő 3-4 hónapra legyen pontos tervünk arról, hogy milyen rendezvényeket szeretnénk megvalósítani, és azokkal milyen célokat követünk. A másik fontos pont pedig az volt, hogy legyen marketingstratégiánk.

Nyilván nem lehet piacosítani a kultúrát, de tudnunk kell, hogy melyek azok a célok, amelyeket el szeretnénk érni, milyen költségvetésünk van ehhez, és a végén tudjuk kiértékelni, hogy mindez megvalósult-e.

Takács Tímea vezetése alatt a tartalmi változásokon túl technikai fejlesztések és felújítások is zajlottak az intézményben, de gondolom, ez utóbbi csak valaminek a kezdete volt.

Akárhogy is vesszük, közel 50 éves épületről beszélünk, ahol már sok minden elavult. Valóban nagyon sok minden megújult, de vannak még olyan részei az épületnek, amelyekre ráférne a tatarozás. Ilyen például a moziterem, amire mindenképpen szeretnék pénzt szerezni a következő öt év során. Ezenkívül használhatóvá kell tenni a bábtermet, és ott van a néhai CC, ahol a valamikori pincediszkó működött, nos, abban is lenne fantázia.

A legnagyobb projekt, amit a város vezetésével közösen kell megvalósítani, a Legendary étterem sorsa. Az lenne az ideális megoldás, ha vissza tudnánk térni az eredeti, 1977-es állapothoz, hogy összenyitható legyen a kultúrházzal. Az étterem is teljes felújítást igényel, s ha ez megtörténne, akár a városi gasztrocéggel közösen lenne jövője. Egy-egy konferencia, komolyabb kulturális rendezvények utáni fogadás vagy szalagavató alkalmával már teljes szolgáltatást tudnánk nyújtani. 

Iván Péter
Iván Péter a Kortárs Magyar Galéria egyik kiállításának megnyitóján

Ami a kulturális tartalmat illeti, milyen változásokra számíthatunk?

Hallom az emberek igényeit, hogy minél több gyermekműsor valósuljon meg. Mivel én is kisgyerekes szülő vagyok, nekem ez egyébként is prioritás. A nagy szerelmem – vagy minek is nevezzem – pedig a színház, tehát mindenképpen igyekszem majd jó és nívós darabokat elhozni Dunaszerdahelyre. Természetesen a Jókai és a Thália Színháznak „bérelt” helye van nálunk, de ezenkívül szeretném megszólítani azokat a kisebb társulatokat és színházakat is, amelyek minőségi darabokat adnak elő. Ha lehet, akkor a színpadtechnikába is szeretnénk invesztálni. Igen, megint csak beruházásokról beszélek, de erre mindenképpen szükség van.

Azt is el kell mondanom, hogy az elmúlt években soha nem volt gond a tartalommal, szerintem Tímea nagyon jó munkát végzett, és nem hiszem, hogy ezt másképp kellene csinálni. Továbbra is ezt a színvonalat kell tartani, és – bár lehet, ez idealista elképzelés – ha sikerül fokozatosan megvalósítani a felújításokat, akkor az 50. évfordulóra elmondhatjuk, hogy az intézmény megújult. Nem szabad elfelejtenünk, hogy mindenki célközönség, így tehát minden korosztállyal tudnunk kell kommunikálni. A különbség az, hogy az idősebbekkel másképp kell ezt tenni, mint a fiatalabbakkal. Velük máshogy és más „felületeken” kell kommunikálni. Biztosan szükségünk lesz egy közösségi média menedzserre, aki erősebben „megtolja” a szociális médiafelületeinket. Ott vagyunk a Facebookon, van Instagram-oldalunk is, de ahhoz, hogy még több fiatalt szólítsunk meg – mert a jövő generációját is ki kell nevelni –, el kell indulnunk a TikTok-on is, és az már nem az én generációm fóruma, ehhez tehát külső segítségre lesz szükségünk".

A fiatalok a TikTok-on kommunikálnak. A Facebookra nem mennek, mert ott a nagymama meg a nagypapa van, az Instagramra sem mennek, vagy csak ritkábban, mert ott meg az édesapa és az édesanya van…

Pár hónapja a Csallóközi Népművelődési Központ igazgatójának egy színészt és volt színházigazgatót neveztek ki, Varga Viktor személyében. Elképzelhető a szorosabb együttműködés a két intézmény között?

Viktorral már eddig is jó volt az együttműködésünk, hiszen közös programot is szerveztünk a galériában. Viktor tapasztalatai, szaktudása, ismeretsége és kapcsolatai biztosan számunkra is hasznosak lesznek, és úgy gondolom, hogy ebből gyümölcsöző együttműködés lesz. A pályázatomban is kiemeltem, hogy nagyon jónak és hatékonynak tartom az intézmények okos kooperációját. Gyakorlatilag a város összes intézményével, a civil szervezetekkel szeretném szorosabbra fűzni a kapcsolatot, mert ha közösen ötletelünk és dolgozunk, abból magasabb hozzáadott érték hozható ki. 

Ha a művelődési központ működését és jövőjét nézzük, mivel lenne elégedett Iván Péter a ciklus végén, 2029-ben?

Azzal lennék elégedett, ha azt mondhatnánk, hogy a kultúrház sikeres, a kultúrházban nagyon sok minden megújult, a kultúrház jobban meg tudta szólítani a város és a régió teljes lakosságát.

Megjelent a Magyar7 2025/1. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.