2025. január 13., 09:06

Új és megújult utak Pozsonyban

A főváros vonzáskörzete egyre nagyobb, sokan járnak ide vidékről dolgozni, akik számára rendkívül fontos, hogy reggel zökkenőmentesen eljussanak a munkahelyükre, gyerekeik az iskolába, délután pedig haza, városszéli vagy városon kívüli otthonaikba. A mindennapos reggeli és délutáni dugók azonban nagyban megnehezítik az ingázók és városlakók életét, a lépésben haladás nemcsak az idegeiket tépázza meg, a környezetre is negatív hatással van. Az sem elhanyagolható tény, hogy a közlekedés minősége a város további fejlődésére is hatással van.

pozsony
Fotó: Pozsony megye

Így aztán jó hírnek számít, hogy tavaly év végén a D1-es autópályát mindkét irányban véglegesen rákapcsolták a pozsonyi nullás körgyűrűre.

A nullás körgyűrű
A körgyűrű építése évekkel ezelőtt elkezdődött, s bár a D4/R7-es projekt már korábban megnyílt a járművezetők számára, a pozsonyi forgalomkönnyítés legfontosabb része, a D4-es autópálya – amely a körgyűrű része, és az osztrák határon az S8-as autóút végénél kezdődik, illetve az A6-os osztrák autópálya kezdetéig tart – és a rendkívül forgalmas D1-es autópálya összekapcsolása még befejezésre várt.

A pozsonyi külső elkerülő út célja a tervezés során egyértelmű volt: a két autópálya összekötése révén az autós forgalom, de különösen a teherforgalom elterelése Pozsonyból, ami jelentősen javíthatja a fővárosiak életminőségét. Ez különösen a kikötői hidat tehermentesíti, amelyet naponta mintegy 100 ezer autó vett igénybe, mivel azok eddig nem tudtak közvetlenül a régi D1-es autópályáról az új D4-esre eljutni.

A két autópálya részleges összekötésével a tavalyi év végétől azonban megváltozott a helyzet.

– Ha most a D1-esről közvetlenül a D4-es autópályára szeretnénk csatlakozni, a fővárosba érkezéskor Récse (Rača) irányába kell elkanyarodni, és rácsatlakozni a D4-esre, Pozsony déli elkerülő útjára – jelentette ki Jozef Ráž közlekedési miniszter a kereszteződés megnyitásakor. Kikerülni Pozsonyt a D4-es elkerülő úton ugyan gyorsabb, de 12 kilométerrel hosszabb utat is jelent.

A közlekedési tárca ezért azzal szeretné a kamionosokat a D4-es elkerülő út használatára kényszeríteni, hogy a kikötői hídon való áthaladás során drágább útdíjat kell fizetniük.

– A D4-es és a D1-es összekapcsolódása tehermentesíti a forgalmat Pozsonyivánka (Ivánka pri Dunaji), Cseklész (Bernolákovo) és további szatellit falvak esetében is, mert az elkerülő útra több irányból is csatlakozni lehet – jegyezte meg Maroš Palesch közlekedési tanácsadó. A pozsonyi nullás körgyűrű déli részének nemcsak a D4-es Horvátjárfalu (Jarovce) és Pozsonyivánka közti szakasza a része, hanem az R7-es gyorsforgalmi út is, amely Pozsonyból Dunaszerdahely felé vezet. Somorjáról például ennek köszönhetően sokkal könnyebben el lehet jutni Nagyszombatba.

A D4-es Récsétől Ausztriáig vezető utolsó szakaszát három éve, ősszel nyitották meg. A pozsonyi elkerülő utat a Kárpátok-alagút teszi teljessé a Récse–Pozsonybeszterce (Záhorská Bystrica) szakaszon, amely 11,76 kilométeres hosszával Szlovákia leghosszabb alagútjai közé tartozik. A gépjárművezetők tapasztalatai szerint megéri ezt a hosszabb, de gyorsabb utat választani, mert így kikerülhető Pozsony, ami a csúcsforgalomban megfizethetetlen, s a D1-es autópályán zökkenőmentesen haladhatnak egészen Magyarországig vagy Ausztriáig.

A gépjárművezetők már évek óta várják a két autópálya összekapcsolását. A D1/D4 kereszteződést már 2019-ben meg kellett volna építeni, de a projektet többször is módosították, ezáltal megdrágult.

– Idővel a D1-esről a D4-esre a közvetlen kijáratot is meg kell építeni, mint amilyen a D4-esről a D1-es autópályára van, Horvátjárfaluból Szenc és Nagyszombat irányába, hogy az átmenőforgalom kereszteződés szintjén csatlakozhasson hozzá – tette hozzá Palesch. A közlekedési szakértő szerint a récsei kitérő kicsit bonyolult ugyan, de egyelőre ez az egyetlen hely, ahol különösen a nagy teherautók biztonságosan megfordulhatnak. Elmondása szerint a kamionok már elkezdték használni a D4-es autópályát, ami szerinte már mindkét irányban látható a pihenő parkolóknál.

körgyűrű
Fotó:  Yimba
Tömegközlekedési fejlesztések

A város életében jelentős szerepe van a tömegközlekedésnek is. A pozsonyligetfalui villamosvonal meghosszabbított szakaszának évek óta húzódik a megépítése. A sokadjára 2024. szeptember 30-ára jelzett Jungmann utca–János major (Janíkov dvor) szakasz átadása az év decemberének közepére tolódott ki, a próbajárat indítása végül december 19-én valósult meg. A nyilvánosság azonban leghamarabb 2025 közepe táján veheti birtokába ezt a szakaszt, amelynek megépítése már 2021-től húzódik.

Az utóbbi évek legnagyobb pozsonyi tömegközlekedési projektjének köszönhetően a Ligetfaluban élők a vonal végállomásáról mindössze 12 perc alatt a belvárosban lehetnek, mégpedig környezetkímélő módon. A fővárosi önkormányzat szóvivője, Peter Bubla szerint a próbajáratot követően több hónapig tartó, igényes vizsgálati és engedélyezési eljárás vár az új villamosvonalra, amelynek során megépülnek a még hiányzó fedett megállók, befejeződik a gyalogos- és kerékpárutak építése, a tereprendezés és minden egyéb munkálat, hogy a villamosvonal a jövő évi nyári szünet végéig teljesen üzemképes legyen.

A főváros hangsúlyt helyez a zöldfelületekre is, ennek megfelelően a több mint 22 ezer négyzetméternyi zöldfelületen kívül, amely a kereszteződések és hidak kivételével a teljes pályát lefedi, 1512 fát és több mint 7000 négyzetméternyi bokrot ültetnek a villamospálya mentén. Ezenkívül a villamosvonal mellett hat kilométernyi új kerékpárút is létesül.

A fővárosi önkormányzat és a közlekedési tárca tavaly év végi tájékoztatása szerint az építkezés folyamatos finanszírozása is biztosítva van, mivel vissza nem térítendő forrásról kötöttek szerződést. Ez több mint 66 897 914 eurós uniós forrásból származó összeget jelent a közlekedési projekt második szakaszának finanszírozására.

A város közlekedésének fejlesztése a közeljövőben sem áll le. Mintegy négymillió eurót szánnak az utak korszerűsítésére, másfél millió eurót fordítanak három híd (köztük a vereknyei Vár utcai híd) helyreállítására. Emellett a város finanszírozza a ligetfalui sugárút mentén kialakított kerékpárutakat és járdákat, valamit a gyalogos-átkelőhelyek, járdák és a jelzőlámpák helyreállítását is.

Új kerékpárutak kialakítására jövőre 1,6 millió eurót terveztek. A rendes költségvetés részeként egymillió euróért felújítják a meglévő útvonalakat, és újakat építenek főként a vereknyei Vár utcai szaka-szon, a Malomliget úton (Mlynské nivy), valamint Ligetfaluban a kikötői hídtól az Oroszvári útig tartó szakaszokon, és változtatásokat terveznek a Vajansky rakparton korábban nagy vitát kiváltott kerékpárúton is. A parkolási politikára jövőre 1,65 millió eurót szánnak. Az összeg legnagyobb része parkolóautomatákra, rámparendszerekre és egyebekre, illetve P+R parkolóházak építésére megy, például a ligetfalui János majorban, az Aranyhomok-parton és a fővárosi állatkert közelében.

Ami nem jó hír, de elengedhetetlen, hogy márciustól felemelik a tömegközlekedés árát. Az alap félórás jegy 1,10-ről 1,20 euróra emelkedik, az éves bérlet a jelenlegi 239 euró helyett 263 euróba kerül majd, a diákbérletek ára nem emelkedik.
pozsony
Próbaút a ligetfalui új szakaszon
Fotó:  TASR
Megyei közlekedési fejlesztések

A Pozsony megyei önkormányzat 5 fontos területbe fekteti a legtöbb pénzt a jövő évi költségvetésből: az oktatásügy, a szociális ügyek és a kultúra mellett a közlekedés (közösségi közlekedés vagy tömegközlekedés, az ún. elővárosi közlekedés) és a regionális úthálózat fejlesztése a legfontosabb feladat, erre fordít legtöbbet az önkormányzat, tudtuk meg Neszméri Tünde Pozsony megyei képviselőtől.

– A megyei önkormányzat az utak felújítására 2025-ben 35 millió eurót különített el, a tömegközlekedésre 26 millió eurót szánnak – mondta lapunknak a képviselő. A Szenci járásban a tervek szerint 2025-ben az alábbi községek területén lesz útfelújítás: Dunahidas, Szencen a főúton, a Szemetet Gútorral összekötő úton, Dénesdtorcsmisérden, Éberhardon, valamint a Dunasápújfalu– Zonc–Egyházfa és a Cseklész–Pozsonyivánka közötti út is megújul. Fél felől Csallóközcsütörtök felé a megye határáig is megújul az út (a Nagyszombat megyei rész már néhány éve megújult) – mondta a képviselő, hozzáfűzve, hogy a Szencről a D1-es autópálya felé vezető úton felüljárót újítják fel.

A tömegközlekedés a városi élet szerves része, jelentősége folyamatosan növekszik. A növekvő urbanizációval és a lakosság koncentrálódásával a közösségi közlekedés a modern társadalom működésének kulcsfontosságú tényezője. Hatékony, csökkenti a forgalmi dugókat, és nem utolsósorban hozzájárul a környezet védelméhez. Mindazonáltal jelentőségét gyakran alábecsülik, és sok városnak problémái vannak a nem megfelelő infrastruktúrával és a szolgáltatások minőségével. Ezért is fontosak a fentebb felsorolt változások, amelyek a fővárost és Pozsony megyét érintik.

Megjelent a Magyar7 2025/1. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.