Udvardi klubest: 1943 - a doni katasztrófa
A hétvégén a Csemadok szervezésében Szakály Sándor történészprofesszor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója látogatott el Udvardra, a doni katasztrófa 80. évfordulóján. Ismertette a tragédia előzményeit, lefolyását, az ebből való eszmélést.

A történész kifejtette, felmerül a kérdés, miért kellett ebbe a háborúba belépni Magyarországnak?
- hangsúlyozta bevezetőjében.
80 éve, 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban. A 2. magyar hadsereg kötelékéhez tartozó honvédek és munkaszolgálatosok 250 ezer fős állományából mintegy 125-130 ezren estek el, sebesültek meg, vagy estek fogságba. A történész kitért arra, az akkori társadalom lehetőségeihez mérten minden segítséget megadott a frontra készülő katonáknak, aki bíztak abban, hogy feladatuk valamiféle rendfenntartás lesz a megszállt területeken, nem is készültek támadó feladatokra. Kitért a katonák átélt szenvedéseire, a vereség okaira, és visszatérésük gyötrelmeire.
Szakály Sándornak a helyiek több kérdést is feltettek, többek közt Farkas Tibor, aki amatőr kutatóként foglalkozik Udvard múltjával. A klubesten közreműködött Száraz Márk klarinéton és az Udvardi Dalárda férfikar. Az est borkóstolóval folytatódott, ahol az összegyűltek még sokáig elbeszélgettek.