…tuli, tuli, tulipános láda, láda
Több év kihagyás után idén újra kinyílt Pozsonypüspökin a tulipános láda, hogy a belőle előkerülő sok-sok produkcióval ajándékozza meg a Vetvár kultúrházba összesereglett püspökieket és környékbelieket. A magyar tanítási nyelvű óvoda és iskola gyerekei ugyanis a hagyományos Tulipános láda című rendezvény keretén belül mutatták be anyák napi műsorukat.

„1954-ben mutatták be az első Tulipános ládát, és az 1954-es iskolai krónika így emlékezik meg erről az első műsorról: Az 1954-55-ös tanévet 456 tanulóval 15 osztállyal és 18 tanerővel kezdtük” – fogalmazott az idei Tulipános láda műsorának ünnepi köszöntőjében Nagy Mónika, a Pozsonypüspöki Magyar Tanítási Nyelvű Óvoda és Alapiskola igazgatója.
A krónika akkori bejegyzése szerint az iskola tevékenyen részt vesz a kultúrmunkában. „Nagyobb színdarabot nem játszottunk ugyan, de összeállítottunk egy vidám farsangi estet Tulipános láda címmel.
Fáradságos munkánkat nagy siker gyümölcsözte, a munkálatokban minden tanító részt vett, de külön említést érdemelnek Patócs József és Botlik Olga tanítók” – idézte a krónika 1954-55-ös bejegyzését az iskolaigazgató, majd így folytatta: „az alkalmi ünnepségeken is mindig szerepelt az iskolánk. Az ének és táncos számokat Botlik Olga, Dobosné, Mihalikné és Stifterné tanították be.
A tanév folyamán felvettük a kapcsolatot egy magyarországi, kecskeméti iskolával. Mind a tanulók, mind a tantestület tagjai között kölcsönös bizalom és tapasztalatcsere alakult ki. Az egész év folyamán készülődött az iskolánk Janikovics Jenő igazgatóhelyettes vezetésével az országos szpartakiádra Prágában.
Iskolánk környéke is nagyon szépen megváltozott, amennyiben nagyon szép park ékesíti, s mindez a tanítók és tanulók közös munkája. A község a kiskertet bekerítette és dísznövényekkel beültette” – idézte a továbbiakban Nagy Mónika Stifterné Cséfalvay Mária krónikás-tanító bejegyzését.
A pontosan 70 évvel ezelőtti krónikában írt bejegyzést, most gondoljuk át 2024-re, mondta Nagy Mónika. „A 2023-2024-es tanévet 119 tanulóval 9 osztállyal, két óvodai csoportban 48 kisgyermekkel és 21 tanerővel kezdtük. Iskolánk és óvodánk a tanévben magas színvonalú oktató-nevelő munkával, kimagasló iskolai, kerületi, járási, országos és nemzetközi sikerekkel aktív iskolán belüli és kívüli élettel, összetartó tanulói, tanári, szülői közösséggel mutatja hűséggel és bátorsággal helytállását az év minden napján.
Nagyobb színdarabot játszottunk márciusban, és összeállítottunk egy kedves anyák napi délutáni műsort Tulipános láda címmel, mellyel hagyományos műsorunk 70. születésnapját szerettük volna megünnepelni az édesanyák napja mellett, hálával gondolva azokra a tanítókra, akik ugyan már nincsenek közöttünk, de évtizedeken keresztül oktatták, irányították, nevelték Pozsonypüspöki és a környék nebulóit az intézmény létezése óta” – sorolta az iskolaigazgató.
A továbbiakban elmondta, a műsor előkészületben most is minden tanító részt vett, és remélik, hogy az ő munkájukat is nagy siker övezi. „Pár napja felvettük a kapcsolatot egy erdélyi általános iskolával Györgyfalván, remélve, hogy a közös találkozások, tapasztalatcserék a két határon túli kis magyar iskola közti baráti kötelék kialakulását eredményezi majd. Iskolánk környéke jelentősen változott, megújult Püpöki ódon temploma, modernizálódott a városrész és az iskola épülete is.
Az 1954-ben ültetett dísznövényekből mára hatalmas, árnyékot és hűst adó, sokat megélt, erős és vastag gyökérrel megáldott gesztenyefák lettek, ahogy erős és vastag gyökér a magyar hagyományok tisztelete, a kitartás, az akarat, a szakmai hozzáállás is, mely tartást ad intézményünknek” – zárta szavait az iskolaigazgató.
Ezt követően került sor az óvodások és az iskolás gyerekek előadására. Az első osztályosok Egyszer egy királyfi című darabjára, a negyedikesek Pálcikaember modern táncára, a harmadik osztály Anyák napi összeállítására, a nagylányok modern táncára, a másodikosok előadásában A lókötő róka című mesére, a hatodikosok énekes-táncos előadására, a színjátszó szakkör Sün Balázs című előadására, az ötödikesek Szemedbe nézve című összeállítására.
A pozsonypüspöki apró néptáncosok egy somogyi ugróst és moldvai táncokat adtak elő, de sor került a Piroska és a farkas modern feldolgozására is a hetedikesek jóvoltából, a nyolcadikosok pedig egy darabot mutattak be az nyák szerepéről Csak egy anya címmel. Mindezt a Kovács-fivérek hegedűjátéka tette még élvezetesebbé.
Azok az anyukák és nagymamák, akik eljöttek a vasárnap délutáni anyák napi műsorra a pozsonypüspöki Vetvárba, meghatódva nézték a kicsik és nagyok igyekezetét, hogy boldogabbá, szebbé tegyék számukra ezt a vasárnap délután.