Trianoni emlékoszlopokat avattak Restén
Átadták szombaton Restén a trianoni emlékoszlopokat, az anyaországot és az elcsatolt országrészeket ábrázoló kopjafacsoport. Az emlékmű felavatását eredetileg a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulóján tervezték, de ezt akkor a járványügyi helyzet nem tette lehetővé.

Az emlékoszlopok a helyi temető mellett találhatók. A legmagasabb, központi kopjafa az anyaországot szimbolizálja, a kisebb kopjafák pedig az elszakított területeket, Délvidéket, Őrvidéket, Felvidéket, Kárpátalját és Erdélyt.
Bodnár Ferenc, Reste polgármestere ünnepi beszédében úgy fogalmazott, a kopjafák a százegy évvel ezelőtt történt égbekiáltó igazságtalanságra emlékeztetnek. Mint mondta, egy nemzetet sem ért ekkora sérelem, mint a magyart, amely évszázadokon keresztül védte a keresztény Európát. Ugyanakkor hangsúlyozta, a múlton nem kell folyton keseregni, de feledni sem szabad, hanem erőt kell belőle merítenünk és haladni tovább. Bodnár Ferenc végül köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az emlékmű létrejöttéhez.
Amelyik nép nem tud emlékezni, annak jövőképe is homályos – emelte ki beszédében Mihályi Molnár László, a Csemadok Kassa-környéki Területi Választmány alelnöke hozzátéve, tisztán kell látnunk múltunkban, történelmünkben, de nemcsak az eseményeket kell ismernünk, hanem azt is, kik voltak a felmenőink, milyen utat jártak be, milyen körülmények között, hogy jutottunk ide. „A tisztánlátásból kezdődhet el egy párbeszéd azzal a néppel, amelyet akaratunk ellenére mostohánknak rendeltek el Trianonban. Sajnos, legtöbb esetben gonosz mostohánk volt” – mondta.
Az emlékoszlopok Árvai Attila fafaragó keze munkáját dicsérik. Mint elmondta, az anyaországi kopjafa fejrészében látható tulipán a nőt, az anyát jelképezi, felette a Föld látható, a kettő egységet alkot mint földanya. Lefelé haladva található a székely- vagy magyar kereszt, ami a magyarság és a nép iránti hűséget jelképezi, majd a darázsfészek, amely a világmindenséget szimbolizálja, alatta kapott helyet Nagy-Magyarország körvonala az évszámokkal, a törzsön pedig Magyarország címere látható a Szent Koronával.
Az elcsatolt területek kopjafáinak fő szimbóluma a nyolcágú csillag, a buzogány, ami a magyarságért való kiállást, a hős, harcos jellemet jelképezi, de rajtuk is megtalálható a székely-magyar kereszt a hazaszeretet, az anyaország és a nép iránti hűség jelképként, illetve a tulipán, amely ebben a formájában a világ magyarságának összetartozását jelképezi – magyarázta.
(A témáról a Magyar7 hetilap következő számában olvashatnak bővebben.)
