Tradíció- és tudásátadás
A Csemadok zselízi alapszervezete az elmúlt hónapokban – több más mellett – számos gasztrokulturális programmal állt elő. Az INTERREG ReStart területi akciótervének ReBirth projektje keretén belül megvalósuló rendezvények kapcsán az egyik szervezőt, Kovács Csenger Adriennt kérdeztük.

Milyen motivációból jött létre az INTERREG ReStart területi akciótervének ReBirth projektje?
A ReBirth projekt az INTERREG határon átnyúló ReStart akcióterv részeként jött létre, amely főleg képzéseket és szabadidős tevékenységeket foglal magába az idősebb korosztályok számára, valamint a generációk közti együttműködést erősíti. A projekt eleve ezzel a céllal lett kiírva, mi ennek tudatában csatlakoztunk és veszünk részt benne. Szerettünk volna tartalmas programokat szervezni, megmozgatni a helyi idősebb, valamint fiatalabb korosztályokat. A ReBirth projektben a Csemadok zselízi alapszervezetén kívül a Bernecebaráti Turisztikai és Kulturális Egyesület, az Ipolymenti Kulturális és Turisztikai Társaság, valamint a Dunakanyar-Ipoly-Börzsöny Területfejlesztési Nonprofit Kft. vett és vesz részt.
Mi a projekt konkrét célja?
A ReBirth projekt célja, hogy új perspektívákat nyújtsunk a térség időseinek életében. A célterületen ugyanis meglehetősen korlátozottan léteznek rekreációs és közösségépítési lehetőségek. Ezen túl a generációk közti párbeszéd és a tudásátadás megerősítése is fontos volt a célkitűzések meghatározásakor.
Milyen konkrét eseményekben, rendezvényekben valósul meg a fiataloknak való tudásátadás?
2022 júliusa és decembere között hét alkalommal – Zselízen, Ipolyvisken és Perőcsényben – valósult meg idősek részére az életvezetési tanácsadás (life-coaching) sorozata, de Zacher Gábor toxikológus előadását is meghallgattuk. Tavaly júliusban egy buszos kirándulást szerveztünk a Bernecebaráti– Nagybörzsöny–Ipolyszalka útvonalon.
A Tradíciók átadása nevű rendezvényeink, amelyek tavaly szeptembertől idén májusig tartanak, a következő tradíciók és szokások átadását, bemutatását foglalták, illetve foglalják magába: szüreti felvonulás és bál, karácsonyváró, farsang és majális. Ezeken a rendezvényeken állandó résztvevő volt a helyi alapiskola is. A kilenc alkalomból álló Tudásátadás nevű rendezvénysorozatunk a gasztronómiai örökségünk fontos ételeit és azok elkészítését mutatja be a fiataloknak. 2023 januárjától áprilisig Zselízen, Szalkán és Nagyölveden voltak rendezvényeink az alábbi témákban: Sacher-torta sütése, disznótor, kocsonyakészítés, biracssütés és böjti ételek készítése. Megtanultunk igazi házi rétest nyújtani, Nagyölveden pedig elsajátítottuk a habtortakészítés rejtelmeit. Legutóbb Szalkán készítettünk kemencés kuglófot, lepényt és pogácsát.
Az eddig megvalósult események közül melyiket emelnéd ki és miért?
Az összes esemény különleges volt a maga nemében. Más embert szólított meg a disznótor, mást a habtortakészítés. Személy szerint én a rétessütést emelném ki, mivel itt a barti nagymamámtól tanult réteskészítési módot mutathattam meg a zselízieknek és a környékbelieknek. Ez volt a legnépszerűbb Tudásátadás rendezvényünk, ide érkezett a legtöbb érdeklődő és tanulni vágyó. Nagyon jó volt látni, ahogy valakinek először sikerül kinyújtani a rétest… Sokféle tölteléket kipróbáltunk, volt mákos-meggyes, túrós, káposztás, diós és darás is.
Hol lesz a következő állomása a projektnek?
Reméljük, hogy lesz még alkalmunk részt venni hasonló projektekben. A Csemadok zselízi alapszervezete a következő hónapokban is tartalmas programokkal készül, a közösségi oldalunkon megtalálják az aktuális rendezvényeket.