Több mint 100 éves üzenet a múltból
Füleken a városháza felújítása során érdekes lelet került elő, amely több mint száz éven át az épület falai mögött rejtőzött. Az objektum záróköve mögé 1912-ben egy időkapszulát helyeztek el, amely csak most látott napvilágot. Egy gyógyszertári üvegről van szó, amely 10 történelmi dokumentumot és korabeli pénzérméket tartalmaz.

A 75 kézzel írott oldal a városháza építését és átadását, valamint néhány helyi egyesület, egyház és intézmény történetét dolgozza fel magyar nyelven 1912-ig. Agócs Attila polgármester elmondta, az időkapszula megtalálása nem a véletlen műve volt.
Amikor a munkások levették az 1912-es emléktáblát, mögötte még egy téglafalat találtunk, úgyhogy ott azért volt egy kis izgalom. Végül ténylegesen ott volt egy ilyen gyógyszertári üvegben a későbbi lelet” – nyilatkozta a polgármester.
Mesiarik Marián, a Füleki Vármúzeum munkatársa hozzátette, minden egyes dokumentum egy-egy intézmény vagy egyesület történetét foglalja össze.
„A legtöbb akkoriban működő egyesület megalakulásáról, kezdetéről nagyon kevés információnk volt. Most ez a lelet pótolja ezeket a hiányosságokat, és így a múzeum részére rengeteg új tudásanyaggal szolgál” – fűzte hozzá Mesiarik.
„Azt gondolom, hogy nagyon szép anyaggal bővül a városi múzeum gyűjteménye, és természetesen tervezzük feldolgozni. Két év múlva, 2026-ban lesz a város első írásos említésének 780. évfordulója, és ebből az alkalomból szeretnénk kiadni a szöveget kétnyelvűen, hogy a szlovák lakosok is hozzáférjenek az információkhoz. És próbálunk majd mellé tenni a múzeum gyűjteményéből korabeli fotókat és tárgyakat, hogy teljes képet kapjunk a füleki boldog békeidőkről” – zárta a polgármester.
A tervek szerint a megújult városháza falai közé új időkapszulát helyeznek majd el az utókor számára.