Tizenhárom
Tizenhárom év telt el azóta, hogy tűzvész áldozatául esett Krasznahorka vára. Az éveken át tartó bürokráciai huzavonákat követően az elmúlt időszakban kezdett úgy tűnni, belátható időn belül megnyílhat a vár, illetve annak legalább egy része. Újabban azonban már a 2026-os nyitást sem tartja reálisnak a Szlovák Nemzeti Múzeum vezetése. Befejeződik valaha a krasznahorkai vár felújítása?

Amint arról korábban beszámoltunk, november végén a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum élén a gyermekgondozási szabadságra készülő igazgatónő, Máté Tímea helyére Andrea Predajňovát nevezték ki. A múzeum alkalmazottai nyilatkozatban bírálták a Szlovák Nemzeti Múzeum (SNM) vezetőségének eljárását, a megfelelő kommunikáció és a szakmaiság hiányát, egyúttal hangot adtak azzal kapcsolatos aggodalmunknak, hogy indokolatlanul meghosszabbodik vagy teljesen leáll Krasznahorka várának rekonstrukciója. Az SNM megbízott vezérigazgatója, Anton Bittner alaptalannak nevezte az aggodalmakat.
Az SNM február elején a krasznahorkai vár rekonstrukciója során eddig elvégzett munkálatok ellenőrzését rendelte el, közel 100 ezer euró értékben. A hónap végén pedig a vár felújításának építési felügyeletéről szóló, több mint 200 ezer eurós szerződést írtak alá az MSP Košice céggel.
A múzeum alkalmazottai február végén újabb közleményben bírálták, hogy a megbízott igazgatónő három hónap elteltével sem kommunikál velük, „hazugságokon és elferdített tényeken alapuló, saját valóságot alkot”, a múzeum valós problémái nem érdeklik. Felróják neki egyebek mellett, hogy a korábbi ígéretek ellenére a vár felújításának projektjén dolgozó eredeti csapat szétesett, az ezzel foglalkozó múzeumi osztályt feloszlatták, nincs, aki a kivitelezőnek választ adna a munkák során felmerülő kérdésekre, megszűnt a kommunikáció a metodikáért felelős építőmérnökkel, Predajňová pedig február 20-án visszaadta a vezérigazgatónak a meghatalmazást, amely feljogosította a betléri múzeum vezetőjét a felújítással kapcsolatos szerződések aláírására.
Az SNM vezetése cáfolta a párbeszéd hiányára vonatkozó vádakat, Predajňová pedig hazugságnak, szervezett lejárató kampánynak nevezte a közleménybe foglaltakat, azt ígérve, rövidesen tájékoztatják a közvéleményt a felújításról és a múzeum működéséről.
Erre jó alkalom lett volna a várat elpusztító tűzvész alkalmából tartott, múlt heti ellenőrző nap és sajtóbejárás, amelyen azonban Andrea Predajňová, az előzőleg közzétettekkel ellentétben, nem jelent meg.
A 13 évvel ezelőtti tűzvészben megrongálódott Krasznahorka várának felújítása minimálisan több hónapos késésben van, megnyitásának időpontja továbbra is ismeretlen – mondta Anton Bittner a várban tartott ellenőrző napon.
A megbízott vezérigazgató a 13 évvel ezelőtti pusztító tűzvész óta eltelt időszakot elvesztegetett éveknek nevezte, amelyek során számos súlyos mulasztás történt. Elmondása szerint az egyik fő problémát az alsó és a középső vár tetőszerkezetei jelentik. Nem történt meg a műszaki átadás-átvétel, s a tetők a projekt állítólagos hibái miatt, alig néhány év alatt kritikus állapotba kerültek.
– Új, aktualizált szakvéleményt készítünk a tetők állapotáról. Ez után elvégezzük a szükséges javításokat, hogy 2025 végére, 11 év után ezek a tetőszerkezetek végre megkapják a használatbavételi engedélyt – mondta.
Az alsó vár, illetve a középső vár egy részének, valamint a vár alatti terület jelenleg zajló, több mint 20 millió eurós rekonstrukciója 2022 augusztusában kezdődött. A kivitelezőt nemzetközi versenypályázat során választották ki, a győztes az MBM-GROUP lett. Az eredeti szerződés szerint a munkálatok befejezésének határideje az idei év augusztusa volt. Bittner szerint azonban a rekonstrukció több hónapot csúszik, a munkák befejezése csak őszre várható. A felújítás kapcsán pénzügyi visszaélésekről, „hűtlen kezelésről” és fiktív számlákról is beszélt, de konkrét példákat nem volt hajlandó említeni. A betléri múzeum korábbi vezetését támadta és kritizálta, egyebek mellett azért is, mert szerinte nem tervezték meg a leendő kiállításokat.
A jelenleg folyamatban lévő rekonstrukciót a felső vár felújítása követi majd. Bittner élesen bírálta, hogy ennek a szakasznak a projektdokumentációja nyolc év alatt sem készült el teljesen. Elmondása szerint azonban a terv napokon belül elkészül, majd kiírják a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzést.
Bittner nyilatkozataira reagált Erika Šmelková, a betléri múzeum korábbi igazgatóhelyettese, aki a krasznahorkai vár rekonstrukciójának kezdete óta annak projektmenedzsereként dolgozott. Mint elmondta, az ellenőrző nap után azonnali hatállyal elbocsátották, amit a munkafegyelem súlyos megsértésével indokoltak, a betléri múzeum tűzvédelmével kapcsolatos problémákra és hiányosságokra hivatkozva. Šmelková elutasítja a vádakat, mint mondta, a megbízott vezérigazgató sajtótájékoztatóján valótlan állításokat tett, illetve kontextusból kiragadott információkat közölt.
– A felső vár projektdokumentációja elkészült, az építési engedélyt tavaly szeptemberben kiadták. A dokumentáció felhőalapú tárhelyre van feltöltve, már csak az utolsó részletek véglegesítése zajlik a költségvetési szakértőkkel – fejtette ki.
Hozzáfűzte, a rekonstrukció részben azok miatt a többletmunkák miatt húzódik el, amelyek egy ilyen mértékű műemlék-felújításnál rendszerint előfordulnak. Visszautasította a pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatos vádakat, valamint azt is, hogy a betléri múzeum korábbi vezetése nem készítette volna el a kiállítási terveket.
– A tárlatok projekt- és költségvetési dokumentációját tavaly leadták. Jelenleg a közbeszerzési osztályon van, Pozsonyban – közölte Šmelková.
Az ellenőrző napot követően a múzeum alkalmazottai panaszt nyújtottak be Martina Šimkovičová kulturális miniszterhez Andrea Predajňová ellen diszkrimináció és az egyenlő bánásmód elvének megsértése miatt. Ebben azt írják, hogy februárban panaszt tettek Bittnernél is, eredmény nélkül. Úgy fogalmaznak, hogy Predajňová részéről azóta is folytatódik a diszkrimináció, lekezelően bánik az alkalmazottakkal, megalázza őket. Rámutatnak arra is, hogy a megbízott igazgatónő új alkalmazottakat vett fel, köztük ismerőseit, volt egyetemi csoporttársát, akikkel együtt rendszeresen elhagyják a munkahelyüket anélkül, hogy ezt rögzítenék a munkaidő-nyilvántartási rendszerben, velük beszéli meg és hozza meg a döntéseit szinte minden, a múzeumot érintő ügyben, s a többi alkalmazottat még csak nem is tájékoztatják.
– A fentiekre való tekintettel kérjük, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a helyzet orvoslására, szüntesse meg az ilyen magatartást és annak következményeit – írták a miniszternek. Egyúttal javaslatot tettek a krasznahorkai felújítás kapcsán egy kerekasztal megszervezésére, Anton Bittner és Andrea Predajňová, illetve a munkálatokat eddig előkészítő és felügyelő csapat, valamint a parlament kulturális bizottsága, több illetékes minisztériumi szakosztály, az Építésügyi és Területrendezési Hivatal képviselői és építési jogi szakértők részvételével.
Nemcsak a múzeum alkalmazottai látják aggasztónak a helyzetet, a napokban aláírásgyűjtés indult a krasznahorkai vár felújításának folytonosságáért. Az aláírók elutasítják, hogy a kulturális minisztérium a Szlovák Nemzeti Múzeum vezetésén keresztül ellehetetlenítse a betléri múzeum működését és veszélybe sodorja Krasznahorka várának felújítását, illetve kiállnak a múzeum leváltott, elbocsátott alkalmazottai mellett.
„Kérjük, hogy a krasznahorkai vár helyreállításával kapcsolatos hatásköröket adják vissza a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeumnak, a felújítási munkálatok felügyeletét a korábbi projektcsoportnak, s ezzel a lehető legrövidebb időn belül biztosítsák kulturális örökségünk felújításának folytonosságát. Ezenkívül a múzeum újítsa meg a szerződését a több éve jól működő Andrássy Gyula Alapítvánnyal, mely az Andrássy-örökség digitalizálását végzi a szlovák és a magyar nemzet javára már évek óta” – áll a petíció szövegében, amelyet már több mint ezerötszázan írtak alá.
A petíció kezdeményezője, Orosz Örs (Magyar Szövetség), a Sine Metu Polgári Társulás elnöke lapunknak elmondta, Krasznahorka ügyében sokadjára próbálják megtalálni a figyelemfelkeltés és a nyomásgyakorlás eszközeit, volt már útlezárás, éjszakai díszkivilágítás vagy várölelés ezerötszáz ember részvételével. Most aláírásgyűjtéssel próbálják elérni, hogy az illetékesek végre komolyan vegyék az ügyet.
– 2019-ben sikerült kihelyezni a kompetenciákat Betlérbe. Akkor indulhattak el a dolgok pozitív irányba, amikor azok az emberek tartották kézben a gyeplőt, akik helyben vannak, jó szakemberek és akiknek valóban fontos ez az ügy. Őket állították most félre, illetve megvonták a kompetenciákat Betlértől. Annak az éhes társaságnak, amely az SNS-szel együtt megérkezett a minisztériumba, ezek a dolgok nem igazán fontosak. Ez a vár magyar örökség, egy közös kulturális örökség, de nincs, aki a régió részéről verné az asztalt a parlamentben és a kormányban. Ezért választottuk a nyomásgyakorlásnak ezt a módját, a nyilvánosság erejét. Én szeretném, ha összegyűjtenénk legalább 10 ezer aláírást, hogy a kormány tényleg komolyan vegye az ügyet – mondta.
Annak kapcsán, hogy Bittner a vár 2026-os megnyitását sem tartja reálisnak, illetve semmilyen lehetséges dátumot nem említett, Orosz úgy fogalmazott, tragikus a helyzet. Rendkívül sajnálatosnak nevezte, hogy a jelenleg zajló felújítási szakasz megakadt.
– A régió turizmusának legerősebb húzómotorjáról van szó. Nyilván a betléri kastély is nagyon fontos, de Krasznahorka vára domináns és szimbolikus elem, a térképen és a szívekben egyaránt. Hatalmas ugrást jelentene a helyi turizmus számára a vár megnyitása, különösen ilyen hosszú kényszerszünet után. Egész generációk nőnek fel úgy, hogy kimaradt a krasznahorkai vár az osztálykirándulásokból, az életükből – mondta lapunknak Orosz Örs, a Sine Metu Polgári Társulás elnöke.
