Tíz éve zuhant le a Kassa meteorit
Tíz évvel ezelőtt, 2010. február 28-án zuhant le a később Kassa nevet kapó meteorit, amely a kelet-szlovákiai város fölött fellobbanva több mint ezerszer fényesebben világított a teliholdnál.

A tűzgömb 23:24 órakor villant fel az égen, a jelenséget hangrobbanás kísérte. Ekkor az időjárási körülmények, a felhős égbolt és az eső miatt nem működtek az Európai Tűzgömb-figyelő Hálózat Felsőerdőfalván (Stará Lesná) és Modoron (Modra) telepített kamerái.
Észlelték viszont a hálózat ausztriai és csehországi állomásai, amelyeknek adatai alapján sikerült megállapítani a jelenség kezdetének idejét, időtartamát, illetve a tűzgömb fényerejét.
„Két magyarországi biztonsági kamera felvételei alapján a Cseh Tudományos Akadémia Csillagászati Intézete munkatársainak sikerült megállapítaniuk a bolida (tűzgömb) pályáját, s kiszámolniuk a meteorit becsapódásának valószínű helyszínét. A legnagyobb robbanás a földfeszín fölött 35 kilométerrel történt, ekkor a test nagy része széthullott” – magyarázta Ján Svoreň, a SAV Csillagászati Intézetének munkatársa hozzátéve, a világűrből érkezett anyag kis része fokozatosan lelassult, majd meteoritként Kassától nyugatra csapódott a földbe.
A meteorit felkutatására indított expedíció 2010. március 20-án járt sikerrel, ekkor bukkantak rá az első két töredékre Felsőtőkés (Vyšný Klátov) település közelében.
A számítások alapján a meteorit darabjai egy 17,5 négyzetkilométeres, Felsőtőkéstől a kavocsáni (Kavečany) állatkertig húzódó területen szóródtak szét, amelyet a következő hetekben alaposan átkutattak. Végül a meteorit 218 darabját találták meg, ezek össztömege 11,28 kilogramm volt. A legkisebb 0,5 gramm, a legnagyobb 2,37 kilogramm súlyú.
A nemzetközi adatbázisban 70 561 bejegyzés van meteoritokról, ezekből mindössze körülbelül harmincnak ismert a pályája az atmoszférában, ami alapján meg tudjuk határozni, a Naprendszer mely pontjáról érkeztek hozzánk. Ezeket családfával rendelkező meteoritoknak hívjuk, a Kassa meteorit pedig megtalálása idején a 15. ilyen volt a világon” – mutatott rá Svoreň.