Tisztújító évzáró taggyűlést tartott a pozsonypüspöki Csemadok
Február 23-án tartotta tisztújító évzáró taggyűlését a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete, amelynek főbb programpontjai az elnöki beszámoló, az ellenőrző bizottság beszámolója, a 2023-as évre tervezett rendezvények ismertetése és a tisztújítás volt.

Az évzáró taggyűlés a pozsonypüspöki magyar óvodások kultúrműsorával, valamint az iskola egy volt diákja, Écsy Eszter szavalatával indult, majd Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Választmányának elnöke, és a pozsonypüspöki alapszervezet alelnöke üdvözölte a vendégeket – egyebek mellett a magyar nagykövetség képviseletében Dr. Nagy Márton Gábor helyettes attasét, Görföl Jenőt, a Csemadok országos titkárát és Vadkerti József esperes urat.
– fogalmazott megnyitó beszédében Jégh Izabella.
A taggyűlés programjának megszavazása, illetve a jelölő- és javaslóbizottság, valamint a mandátumvizsgáló és szavazatszámláló bizottság megválasztása után az elnöki beszámolóra került sor. Az elmúlt év tevékenységéről szóló beszámolójában Nagy Elza leköszönő elnök kiemelte, a 2024-es munkatervükben 15 pontban meghatározott sokrétű programjukat maradéktalanul teljesítették. „Sőt a nyolc hagyományos és a hét általunk egyedinek nevezett rendezvényt jócskán túlszárnyaltuk” – fogalmazott az elnök asszony, aki ezeken kívül az előre nem tervezett akciókról, valamint a külhoni és hazai szervezetekkel való együttműködésről is beszámolt.
Az elnöki beszámolóban szó esett a tavalyi évben kitüntetett csemadokosokról is. „A pozsonyi Prímás-palota Tükörtermében megtartott emlékműsor keretében Foglszinger Adrianna országos elismerő oklevelet, a sok-sok éven keresztül tevékeny Fukári Anna, Kubicskó Erzsébet és a munkánkban hathatósan segítő Gyurcsis Szilvia járási emléklapot vettek át, ahogy a pozsonypüspöki magyar óvoda és alapiskola igazgatója, Nagy Mónika is, akinek vezetése alatt magas színvonalú oktatási intézménnyé vált az iskola, amellyel az együttműködésünk kitűnő” – ecsetelte egyebek mellett az elnök asszony, aki ezt követően köszönetet mondott mindazoknak, akik a szervezet munkáját valamilyen módon segítették.
– hangsúlyozta Nagy Elza. Hozzátette, Pozsony területén tulajdonképpen szórványban élünk, és a legutolsó népszámlálás szerint csupán 17 ezren vagyunk szétszórva 17 városrészben. S közben a főváros által nyújtott gazdag kulturális és egyéb kínálat sem könnyíti meg a dolgukat, s emellett még a fiatalok több irányú érdeklődésével is meg kell birkózniuk, mondta.
Próbálunk tiszteletreméltóan helyt állni, és annak is örülünk, hogy igyekezetünk alagútjában halvány fénysugarat vélünk felfedezni, mivel találtunk 5-6 munkánkat támogató fiatalt, akik véleményünk szerint új módszerekkel gazdagíthatják megszokott tevékenységünket” – zárta az elnök asszony, aki leköszönő elnökként az új elnöknek és az új vezetőségnek akarattal párosuló kitartást, megújuló erőt, és a közösség megőrzését elősegítő ötleteket kívánt.
Ezt követően a szervezet gazdálkodásról Fukári Anna adott számot, az ellenőrző bizottság munkájáról pedig Kubicskó Erzsébet tájékoztatta a tagságot. Majd a jelölő bizottság nevében Molnár Judit ismertette a tagsággal a Csemadok-alapszervezet munkaterv-javaslatát a 2025-ős évre, amelynek rendezvényei ebben az évben az alapszervezet megalakulásának 75. évfordulója jegyében zajlanak.
A gazdag programjavaslat elhangzása után, amelybe az idei évben két nagyobb kirándulás is belekerült: egy háromnapos welnesszel egybekötött disznótoros hétvége Mezőkövesden és egy nyolcnapos erdélyi kirándulás is, amelyekről a kirándulások szervezője, Foglszinger Adrianna adott bővebb tájékoztatást a tagoknak, került sor a vitára, amelyben elsőként Csanaky Eleonóra szólalt fel, aki a Jókai című verssel köszönte meg a leköszönő elnök és vezetőségi tagok eddigi munkáját, egyben Jókai Mór születésének 200. évfordulója előtt is tisztelegve ezzel.
A vita következő felszólalója Pék Zoltán azt a javaslatát osztotta meg a tagsággal, miszerint jó lenne, ha az egyik legnevesebb püspöki, Koller atya emléke előtt egy helyi, városi vagy akár megyei szintű vallási jellegű szavalóverseny megtartásával tisztelegnének.
Vadkerti József esperes úr az elhidegült emberi kapcsolatok felélesztéséről beszélt a vita folyamán a jubileumi év kapcsán, majd Zsidek Veronika, a ligetfalui és Brogyányi Mihály az óvárosi Csemadok-alapszervezetek elnökei adták át üdvözletüket alapszervezetük nevében.
Hozzátette, ehhez persze az is kell, hogy magyar rendezvények legyenek a fővárosban, hogy jó legyen az összmunka a pozsonyi Csemadok-szervezetek és a környék Csemadok-szervezetei között is, és hogy azokat az országos rendezvényeket, amelyek a magyarság megerősítését szolgálják, ezek az alapszervezetek a továbbiakban is támogassák.
A Jókai-emlékév kapcsán Görföl Jenő szót ejtett arról is, hogy egy nagytakarítás során a Csemadokban ki akartak dobni egy Jókai-emléktáblát, amelyet ő megmentett. Ez az emléktábla a Szél utcában azon a házon volt elhelyezve, amelyben Jókai pozsonyi tartózkodása idején lakott.
– fűzte hozzá az országos titkár.
A vita után került sor a javasló bizottság javaslatának ismertetésére a Csemadok alapszervezetének tisztségeire az elkövetkező négy évre, amelyet a jelenlévő tagság meg is szavazott. Ennek értelmében az alapszervezet elnöke Foglszinger Attila lett, az alelnökök Jégh Izabella és Nagy Mónika, a vezetőség további tagjai pedig: Danis Mária, Fehérvizi Klára, Foglszinger Adrianna, Fukári Anna, Mészáros Róbert, Nagy Elza, Nagy Katalin, Pék Zoltán és Takács Klára. Az alapszervezet új gazdasági felelőse Fehérvizi Klára lett.
Említést érdemel az is, hogy megalakult az alapszervezet ifjúsági csoportja is, amelynek alapító tagjai: Foglszinger Zsolt, Prikler Petra, Španko Eszter és Varga Áron. A jelenlévő tagok megszavazták azt a javaslatot is, miszerint 2025-ben a „Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért” Csemadok-díjat Molnár Katalin kapja, az anyanyelvi kultúra terjesztésében, programok szervezésében, az alapszervezet vezetőségében és a városi választmányban végzett sok éves önfeláldozó munkájáért.
A pozsonypüspöki Csemadok-alapszervezet új elnöke, Foglszinger Attila portálunknak elmondta, a jövőben is folytatni szeretné azt a hagyományos tevékenységet, amit az alapszervezet az eddigiekben végzett.
– mondta, hozzátéve, a fiatalok bevonása Pozsonyban különösképpen nehéz feladat, itt ugyanis rengeteg a program- és tevékenységi lehetőség a számukra. „Szeretném, ha a mi négy fiatalunk előállna olyan ötlettekkel, amelyek megszólítják a többi fiatalt is, mi pedig besegítenénk ezeknek a megszervezésébe. Nem biztos ugyanis, hogy a hagyományos programjainkra, mondjuk egy író-olvasó találkozóra a fiatalok eljönnének” – fűzte még hozzá.
S hogy milyen tervekben gondolkodnak a fiatalok? Az ificsapat tagjai azt mondják, szeretnének olyan utazásokat megvalósítani, mondjuk, egy színházlátogatást vagy akár egy biciklitúrát, amelyek a korukbeli fiatalokat is érdekelhetnék, s ennek köszönhetően bevonzani őket a Csemadok közösségébe.
– mondják a fiatalok, hozzátéve, tudják, hogy ez nem lesz könnyű feladat, de meg kell próbálni.
Mi pedig reméljük, hogy a fiatalok sikerrel járnak, s a többiek is megtapasztalják, hogy egy közösséghez tartozni nemcsak jó, hanem kiváltság is. A magyarságunk pedig nem teher elsősorban, hanem Esterházy János szavaival élve olyan kincs és erő, amely átsegít bennünket a legnagyobb megpróbáltatásokon is.