2024. július 7., 15:13

Tisztelet Szent László királynak

Idén kicsit rendhagyó módon előadással, fotókiállítással, szentmisével és egy koncerttel tisztelegtek Pozsonyban Szent László királyunk emléke előtt a Csemadok Országos Tanácsa, Pozsonyi Városi és Szenci Területi Választmánya szervezésében.

pozsony
Fotó: Dunajszky Éva

László-nap délelőttjén Szent László ábrázolások a Felvidéken címmel Görföl Jenő képeiből nyílt fotókiállítás a Csemadok pozsonyi központi épületének Rákosi Ernő termében, majd Gál Péter művelődésszervező, Szent László-kutató Népünk szívében élő Szent László király címmel egy vetített Kárpát-medencei képes körútra kalauzolta el a Duna utcai magyar tannyelvű gimnázium elsős diákjait, akiket Neszméri Tünde, a Csemadok ifjúságért felelős elnökségi tagja köszöntött.

A múlt a mi gyökérzetünk

Gál Péter, aki előadásával a diákok érdeklődését kívánta felkelteni Szent László személyisége iránt, azt is kiemelte, miként képes Szent László öröksége hatni napjaink emberére.

Az előadó, elsősorban a székelyföldi és csángó Szent László-kultusz nyomán haladva hangsúlyozta, fontos, hogy a világot őseinkhez hasonlóan mi is egységben lássuk, amint azt rendkívül szépen leírja az alábbi archaikus csángó ima is, amelynek egyetlen mondatában benne van az egész világtörténelem: Ég szülte Földet, Föld szülte fát, Fa szülte ágát, Ága szülte bimbaját, Bimbaja szülte virágját, Virágja szülte Szent Annát, Szent Anna szülte Máriát, Mária szülte Jézus Urunkat a világ megváltóját. Ámen. Az előadó szerint mindnyájan magunkban hordozzuk a múltat, ami a mi gyökérzetünk, a múlt tehát mi, magunk vagyunk.

Az előadás során több érdekes Szent László-történet is elhangzott, amelyek „beleégtek az emberek emlékezetébe, és olyan mítoszokká, közösségi hagyományokká változtak, amelyek megjelentek a falképeken is a templomokban, és a Szent László népéhez való tartozást erősítették”, mondta az előadó.

Az előadás után a diákok megtekintették Görföl Jenő fotókiállítását.

– A Szent László-fotók ötlete tulajdonképpen úgy jött, hogy annak idején Kovács Lászlóval együtt Csemadok-titkárként végigjártuk az Árpád-kori csallóközi templomokat, én fotóztam, és a képekből született egy kiállítás is. Ezt meglátva valaki aztán arra buzdított bennünket, hogy folytassuk ezt a munkát – fogalmazott lapunknak a fotós, Görföl Jenő.

görföl
Görföl Jenő fotói
Fotó:  Dunajszky Éva
A templomjárást folytatva ráébredtek arra, mennyi érték van egy-egy templomban. A középkori templomokat freskókkal díszítették, s mivel olvasni nem tudtak az emberek, a bibliamagyarázat képekről történt.

– Láttuk, mennyi lehetőség van ebben, és elkezdtük ezeket fotózni. Amikor aztán elegendő anyag gyűlt össze, megszületett A magyar szentek ábrázolása Szlovákia középkori templomaiban című tematikus kötetünk – mondta Görföl, hozzátéve, mindeközben nagyon sok Szent László-ábrázolásra bukkantak a Felvidéken is.

Ezekből körülbelül ötven fotó került kiállításra a Csemadok-székházban Pozsonytól egészen Leleszig, amelyek között vannak képekről, freskókról, konzolokról, de zárókövekről készült fotók is.

A szlovák vidéken is sok Szent László-ábrázolás van, Necpálon például a templom padlásán ott a Szent László-legenda. Mivel a templom bővítésével új boltozat készült, így a freskók egy része a padlásra került, ahol megőrződött

– mondta Görföl Jenő, amihez még annyit fűzünk hozzá, hogy a település címere ma is védőszentjét, Szent László királyt ábrázolja.

Bennünk élő Szent László-kultusz

Kora este a Prímáspalota Szent László kápolnájában került sor a Tisztelet Szent László királynak című hagyományos emlékműsorra, amelyen Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Az emlékest ezúttal is szentmisével vette kezdetét, amit Molnár Tamás atya, a pozsonyi katolikus hívek lelkipásztora celebrált.

– Fontosnak tartom, hogy itt, Pozsonyban, ebben az egykori koronázóvárosban is megemlékezzünk a magyar szentekről és királyokról. Nemcsak azokról, akik itt voltak megkoronázva, hanem azokról is, akikhez a szent korona valamilyen formában kapcsolódik, ezek egyike Szent László – fogalmazott lapunknak Molnár Tamás atya a szentmise után. Hozzátette, Pozsonyban van egy Szent László-templom is, de van egy Szent László-kápolna is a Prímáspalotában, s ha az őseink fontosnak tartották ebben a városban szent királyunk tiszteletét, akkor mi, ma itt élő magyarok se feledkezzünk el az elődeinkről.

– Ahogy a prédikációban is hangsúlyoztam, a magyar szentek, hősök példája arra szolgál, hogy a mai korban, a mai körülmények között mi is legyünk jó emberek, legyünk olyan emberek, akikre fel lehet nézni, akikből sugárzik a jó, s tetteinkben kövessük a szenteket – fogalmazott Tamás atya. A csodák mindig is megragadták az embereket, nem véletlenül él annyi településen a Szent László-i csoda, például, amikor vizet fakaszt a szomjas katonáinak.
pozsony
Molnár Tamás atya
Fotó:  Neszméri Tünde

– Az én szülőfalumban, Bényben is a kutacska legendája visszamegy egészen addig, hogy Szent László szúrta le ott, az avar sáncok tövében a kardját, hogy a szomjazó katonáit megitassa, de sok más helyen is él ez a csoda a hagyományban. Az, hogy ennyi helyen elterjedt a tisztelete, azt is jelenti, hogy az emberek valóban hittek abban, hogy ha ilyen csodát tud tenni, akkor érdemes a segítségét kérni, mert más csodát is ki tud az Istentől az emberek számára esdeni – fűzte hozzá az atya.

A szentmise után Üdvözlégy, kegyelmes Szent László király! címmel Gál Péter művelődésszervező mondott ünnepi köszöntőt, aki a Szent László-kultuszról szóló előadásában egyebek mellett arról is szólt, hogy egy nemzet akkor válik kereszténnyé, ha a nemzeti eszményeit keresztelik meg.

 – Ezt tüntette fel Szent László királyunk önmagának az életével. Általa a kereszténység a nemzet életévé vált, a lovagkirályként is ismert keresztény király pedig a nép hősévé – mondta az előadó, és hozzáfűzte, Szent László király beteljesítette azt, amit Szent István király elkezdett.

Mindezt több, az életéből vett példával és Szent László-legendával is szemléltette. Az egyik legismertebb, legtöbbet ábrázolt talán az a kunokkal Cserhalmon vívott csatajelenet, ahol az egyik kun magával ragad egy székely szűz lányt, László azonban utána eredt, lefejezte a kunt és kiszabadította a leányt.

– Ez a jelenet azonban magasabbrendű tartalmat nyer évszázadokra vonatkozóan, felkerül a székely és szepességi templomok falára, mint egy magyar keresztény modellkép – mondta az előadó. A felek harci tétje valójában az, hogy a mi világunkban tartsuk meg az Istenszülő Anyát, ezt a hitet, tette hozzá.

Az ünnepi megemlékezést a Híd Vegyes Kar ünnepi hangversenye zárta, amelyen szólót énekelt Csémi Erika és Mezei Attila, orgonán közreműködött Domsitz Erika, vezényelt Németh Imre. A rendezvény fővédnöke Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo, védnöke Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke volt.

Megjelent a Magyar7 2024/27. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.